Favorita spasil stoper Gallas až v závěru

  • 177
Praha - Fotbalisté Sparty v zahajovacím zápase Ligy mistrů zase nezvítězili. Nedali opět ani gól, ale přesto se jim tleskalo. Přestože na vyprodané Letné proti favorizované Chelsea nezklamali, prohráli 0:1. Dlouho se hrálo bez vyložených šancí, které si potom ve druhé půli připravili hlavně hosté. Blažek s vydatnou pomocí obránců dlouho odolával, nakonec však pět minut před koncem nestačil na střelu stopera Gallase zblízka.

Po roční přestávce se Letná oblékla do svátečního hávu a zazněla tradiční hymna Ligy mistrů. Za jejich zvuků kráčel na hřiště vedle ostatních i Vladimír Labant, který za Spartu na podzim ještě nehrál soutěžní zápas. Před týdnem ale odehrál slušné utkání za slovenskou reprezentaci v evropské kvalifikaci proti Makedonii.

Labant na levém kraji obrany místo Poledici, to byla jediná změna proti sobotnímu ligovému utkání v Liberci.

Když se hráči před utkáním zdravili, Crespo s Veronem se vřele vítali s Poborským, s nímž hrávali v Laziu. Veron sparťanského kapitána dokonce políbil na tváři.

Brzy však přátelské úsměvy zmizely a rozhořela se bitva o každý metr hřiště. Hosté ji začali líp. Byli aktivnější, chovali se, jako by doma hráli oni. Pět minut nepůjčili soupeři míč, ale Sparta zase kopala první roh a měla i první náznak šance. Po chytře rozehraném přímém kopu Poborského se dostal k hlavičce Petráš, ale nabíhajícím spoluhráčům míč připravit nedokázal.

Úvodní zápasy Sparty v Lize mistrů:

Barcelona - Sparta 3:2, ročník 1991/1992
Sparta - Parma 0:0, 1997/1998
Sparta - Bordeaux 0:0, 1999/2000
Sparta - Arsenal 0:1, 2000/2001
Bayern - Sparta 0:0, 2001/2002
Sparta - Chelsea 0:1, 2003/2004 

Spartu to však nakoplo, shodila respekt a soupeři se vyrovnala. Hostujícího gólmana Cudiciniho ohrožovaly standardní situace, při kterých se připomněl Labant. Fanoušci byli nadšení z každé povedené akce. Aplaudovali, když Michalík přihrál Junovi a při tom prohodil míč Geremimu mezi nohama.

V defenzívě byli domácí takřka bezchybní, hodně na ni dbali. Po ztrátě míče se okamžitě osm hráčů stahovalo do obrany, kterou nejvíc zlobil rumunský útočník Mutu. Argentinská esa Veron s Crespem nebyla v podstatě vidět, ani ostatní se moc nevytáhli. Se zdlouhavými rozehrávkami do strany a nepřesnými narážečkami si domácí věděli rady. Gólman Blažek měl práci jen se střelami z dálky.

Ale pevná obrana dostala trhlinu. Do druhé půle kvůli zranění nenastoupil pravý obránce Petráš, kterému Crespo pohmoždil nárt. Když v závěru půle kulhal, neschopen zasáhnout do hry, málem udeřil Kováč, ale zblízka hlavičkoval mimo.

A právě blonďatý středopolař se posunul do obrany na Petrášovi místo a do zálohy přišel čerstvý Sionko. Sestavu obměnili i hosté, ze hry šel Mutu s Petitem, které nahradili Duff s Lampardem.

A hra Chelsea se najednou ohromně zvedla. Veron přestal být ležérní a rozdával přihrávky do gólových šancí. Během dvaceti minut měli hosté tři. Nepolapitelný byl hlavně Crespo, který dvakrát přehazoval Blažka, ale loby se mu nepovedly.

Hrálo se téměř na jednu branku, ale kousnout mohla i Sparta. Jenže Gluščevič v 55. minutě v gólové pozici selhal, když po ideálním centru hlavičku z malého vápna totálně zkazil.

Trenér anglického týmu Claudio Ranieri tak stál před střídačkou se založenýma rukama a dlouho sledoval marný boj svých hráčů, kteří velkou část druhé půle dobývali sparťanskou branku. Ale když už scházelo pět minut do konce, tak ji nakonec dobyli.

Trenér Jiří Kotrba uznal kvality soupeře, přesto byl trochu zklamaný. "Chelsea byla ve druhém poločase lepší, hlavně příchody Lamparda s Duffem získala jejich hra větší kvalitu, přesto jsem zklamaný. Dostat gól pět minut před vždycky zamrzí," řekl.


ZÁKLADNÍ SKUPINY, SKUPINA G
SPARTA - CHELSEA 0:1 (0:0) Podrobnost o utkání
Góly:
Góly: 85. W. Gallas
Sestavy: J. Blažek - M. Petráš (46. L. Sionko), T. Hübschman, P. Johana, V. Labant (87. P. Ježek) - K. Poborský, R. Kováč, Jiř. Němec, R. Michalík (56. M. Zbončák) - I. Gluščevič, T. Jun
Sestavy: C. Cudicini - G. Johnson, M. Desailly, W. Gallas, W. Bridge - N. Geremi, C. Makelele, J.S. Verón, E. Petit (46. F. Lampard) - H. Crespo (72. J.F. Hasselbaink), A. Mutu (46. D. Duff)
Náhradníci: P. Kouba, J. Homola, L. Zelenka, M. Kincl
Náhradníci: M. Ambrosio, J. Terry, J. Cole, E. Gudjohnsen
Počet diváků: 18997 (92% z kapacity 20 565 diváků)

Marně stíhá během prvního poločasu sparťan Martin Petráš (vpravo) argentinského útočníka Hernána Crespa z Chelsea. Za ním běží další domácí obránce Tomáš Hübschman.

Sparťanský útočník Tomáš Jun (vlevo) v hlavičkovém souboji s Marcelem Desaillym z Chelsea.

Obránce Martin Petráš se zranil a trenér Jiří Kotrba musel střídat už v přestávce.

Záložník Claude Makelele (vlevo) a brankář Carlo Cudicini z Chelsea se radují po výhře nad Spartou.

William Gallas z Chelsea oslavuje svůj gól, kterým rozhodl zápas na Spartě prvním kole Ligy mistrů.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko