Valon Beriša ze Salcburku (vlevo) a jeho spoluhráči se radují z gólu v utkání Evropské ligy v Dortmundu. | foto: AP

Tým bezejmenných skolil Dortmund. A zaslouženě, myslí si kouč Salcburku

• 19
Na jedné straně němečtí reprezentanti Reus, Götze nebo Schürrle. A na té druhé? Řekněme, že pokud zrovna pravidelně nesledujete rakouskou bundesligu, jména hráčů Salcburku vám moc neřeknou. Po nečekané výhře 2:1 na hřišti Dortmundu se je začíná učit fotbalová Evropa.

Byl to jeden z nejpřekvapivějších výsledků osmifinále Evropské ligy. Byť je Salcburk úřadující rakouský mistr a aktuálně suverénní lídr tamní soutěže, čekalo se, že si Dortmund povede mnohem lépe.

„Přitom jsme začali dobře, úvodních deset až patnáct minut jsme hráli solidně. Jenže pak už to bylo z naší strany jen horší a horší. Neudrželi jsme tempo a soupeř vycítil příležitost, hrál troufale,“ řekl pro stránky Dortmundu trenér Peter Stöger.

Zpravodajství z úvodních osmifinále

Domácí hvězdy měly velké štěstí, že neinkasovaly už před přestávkou. Napřed brankář Roman Bürki vychytal Hwang Hee-Chana a následnou dorážku Munase Dabbura tečoval na roh jeden z obránců.

Pětadvacetiletý Izraelec Dabbur je jednou z největších hvězd Salcburku, je nejlepším střelcem rakouské bundesligy a aktuálně má největší tržní hodnotu (šest milionů eur) v kádru trenéra Marka Rose.

Hned za ním je podle serveru transfermarkt.com Valon Beriša, asi nejznámější z týmu bezejmenných. Ač se narodil ve švédském Malmö a v mládí reprezentoval Norsko, je kosovským Albáncem. Když se Kosovo stalo v roce 2016 novým členem FIFA, Beriša začal nastupovat za zemi svého srdce.

Právě on byl hlavní hvězdou čtvrtečního večera.

V devětačtyřicáté minutě proměnil penaltu po faulu Ömera Topraka a nedlouho poté zakončil parádní střelou pod břevno líbivý kontr Salcburku. Dortmund ztratil balon na vlastní půlce, hosté okamžitě vyrazili v šesti vpřed a Beriša si na vápně počkal na perfektní zpětnou příhru Stefana Lainera.

Borussia se zmohla jen na snížení v 62. minutě. K trefě Andreho Schürrleho další nepřidala a Salcburk tak nečekaný náskok udržel.

„Jsme nadšení, bylo to zasloužené vítězství,“ prohlásil na tiskovce trenér Rose. „Učinili jsme první krok k postupu. Máme radost, ale na oslavy je ještě brzy. Dortmund je extrémně silný a může nám to příště vrátit,“ klidní euforii Beriša.

Salcburk má každopádně pro odvetu, kterou sehraje příští čtvrtek doma, velmi silnou pozici. Může i 0:1 prohrát, nerozhodné výsledky ho posílají dál.

Senzační výhrou navíc přitížil českému fotbalu v boji o jedenáctou příčku v žebříčku koeficientu, která může přinést přímý postup do Ligy mistrů – podmínkou je, aby její vítěz postoupil do dalšího ročníku ze své ligové soutěže.

Aby Plzeň posunula Česko před Rakousko, musí v Evropské lize uhrát o dvě výhry více.

Vzhledem k porážce 0:2 v Lisabonu to nevypadá příliš reálně.