Arsenal - Pireus: domácí Tomáš Rosický v souboji s Cristianem Ledesmou | foto: AP

Arsenal zlomil v Lize mistrů odpor Olympiakosu až v závěru utkání

• 45
Fotbalisté Arsenalu se ve svém druhém utkání v Lize mistrů pořádně nadřeli na výhru 2:0 nad Olympiakosem Pireus a zatím neztratili ve skupině H ani bod. V základní sestavě vítězů se objevil i český záložník Tomáš Rosický. Odehrál dobrý zápas, ale jeho tým skóroval až poté, co byl střídán.

Šest bodů po dvou zápasech mají i Sevilla a Lyon, které dnes shodně nastřílely Glasgow Rangers, respektive Debrecínu, čtyři branky.

Rosický stejně jako v úvodním utkání skupiny s Lutychem nastoupil od začátku na pravé straně zálohy a byl hodně vidět.

V polovině první půle se dostal do dobré šance, jeho dorážku z úhlu však vyrazil zkušený brankář Antonis Nikopolidis. V 66. minutě pak Rosický přepustil místo Eduardovi.

Brzy osmatřicetiletý Nikopolidis byl klíčovým mužem zápasu a svými zákroky dlouho držel naděje Olympiakosu. V 78. minutě však už nestačil na rychlou akci domácích, kdy Eduardo přihrál před branku Van Persiemu a ten střelou do odkryté branky rozhodl. Výhru v závěru ještě pojistil Aršavin. Arsenal tak využil místy až drtivý tlak - soupeře přestřílel 22:6.

Zatímco Arsenal se na výhru nadřel, lehkou práci měl Lyon. Olympique v Debrecínu vedl již v poločase 3:0 po rychlých gólech Källströma, Pjaniče a Govoua, po změně stran navíc ještě zvýšil Gomis. Lyon vede tabulku se skóre 5:0.

Čtyři různé střelce měla i Sevilla, která si odvezla všechny body z hřiště Glasgow Rangers za výhru 4:1. Španělé všechny své branky nastříleli až po změně stran, když se v rozmezí 24 minut prosadili Konko, Adriano, Luis Fabiano a Kanouté. Domácí snížili až dvě minuty před koncem.

Barcelona doma přehrála Dynamo Kyjev 2:0 a dala zapomenout na předchozí dvě domácí porážky s ukrajinskými celky. Před dvanácti lety doma prohrála s Dynamem dokonce 0:4 po hattricku Ševčenka. Ten se dnes neprosadil a jen sledoval, jak jeho spoluhráči z obrany odolávají tlaku domácích. Obhájce trofeje vysvobodil Messi, který samostatnou akci zakončil střelou k bližší tyči. Tři body ještě potvrdil střídající Pedro.

Barcelona se čtyřmi body vede skupinu F právě před Dynamem, neboť Inter Milán i ve svém druhém vystoupení v základní skupině získal jen bod. Po bezbrankové remíze s Barcelonou překvapivě ztratil dva body v Kazani po výsledku 1:1. Italský šampion hrál poslední půlhodinu bez vyloučeného útočníka Maria Balotelliho.

Souboj ruského a italského mistra odstartovali lépe domácí. Už v 11. minutě prošel překvapivě lehce středem obrany Domínguez a ranou pod břevno otevřel skóre. Inter se zmohl na jedinou odpověď v podání Stankoviče, který zcela volný na zadní tyči zakončil hlavou centr Maicona.

O šanci na obrat skóre připravil Inter mladý útočník Balotelli, který po hodině hry uviděl druhou žlutou kartu a musel předčasně ze hřiště, což útok italského mužstva oslabilo. Naopak Kazaň mohla získat ztracené vedení zpět, ale Semak trefil jen tyč. Rubin získal historicky první bod v Lize mistrů.

Překvapení se zrodilo ve Florencii, kde Fiorentina nečekaně snadno zvládla domácí souboj s Liverpoolem a zásluhou dvou gólů mladíka Jovetiče vyhrála 2:0.

Výsledky

Skupina E:

AC Fiorentina - FC Liverpool 2:0 (2:0)
28. a 37. Jovetič. Rozhodčí: Brych (Něm.).

VSC Debrecín - Olympique Lyon 0:4 (0:3)
3. Källström, 13. Pjanič, 24. Govou, 81. Gomis. Rozhodčí: Övrebö (Nor.).

FC Barcelona - Dynamo Kyjev 2:0 (1:0)
26. Messi, 76. Pedro. Rozhodčí: Kuipers (Niz.).

Rubin Kazaň - Inter Milán 1:1 (1:1)
11. Domínguez - 27. Stankovič. Rozhodčí: Hauge (Nor.). ČK: 60. Balotelli (Inter). Diváci: 25 180.

Skupina F
1. Barcelona 2 1 1 0 2:0 4
2. Dynamo Kyjev 2 1 0 1 3:3 3
3. Inter Milán 2 0 2 0 1:1 2
4. Rubin Kazaň 2 0 1 1 2:4 1

Skupina G:

Unirea Urziceni - VfB Stuttgart 1:1 (0:1)
48. Varga - 5. Tasci. Rozhodčí: Duhamel (Maď.).

Glasgow Rangers - FC Sevilla 1:4 (0:0)
88. Novo - 50. Konko, 64. Adriano, 72. Luis Fabiano, 74. Kanouté. Rozhodčí: Eriksson (Švéd.).