Mistrovství světa 2022
Maročtí fotbalisté oslavují gól Abdala Hamída Sabirího (vpravo) proti Belgii.

Maročtí fotbalisté oslavují gól Abdala Hamída Sabirího (vpravo) proti Belgii. | foto: AP

Belgie - Maroko 0:2, vítězství produktivních Afričanů načal ve druhé půli Sabirí

• 71
Maročtí fotbalisté porazili Belgii přesvědčivě 2:0 a získávají další body na šampionátu ve skupině F. Ve druhé půli se trefil z přímého kopu Sabirí, pojistku přidal z protiútoku Abuchlál přesnou ranou pod břevno po přihrávce Ziyecha. Jeho branku po standardní situace ještě v prvním poločase rozhodčí neuznali kvůli ofsajdu.

Měli více ze hry, drželi míč a vytvářeli některé nebezpečné příležitosti. Jenže belgičtí fotbalisté zaváhali v obraně a laxně darovali soupeři přímý kop z nebezpečné pozice.

ONLINE

utkání jsme sledovali minutu po minutě

Stoupl si k němu záložník Ziyech z Chelsea, který chytře kroutil míč před Curtoise, kam nabíhali jeho spoluhráči. Brankář očekávající teč zamrzl. Gól.

Jenže záběry se jal posoudit videorozhodčí, který zpozoroval ofsajdové postavení Saíse.

První varování pro Belgičany, kteří ale neposlechli.

Do druhého poločasu nastoupili ve stejném rozpoložení. Pomalé tvoření hry, při kterém byl například de Bruyne úplně odstřižený. Jediné šance měli Eden Hazard a Mertens, kteří provětrali marockého brankáře Muníra. Ten do utkání naskočil na poslední chvíli místo Bona.

Hbití Afričané trápili belgickou obranu. A pak přišla další standardní situace.

Tu si tentokrát vzal na starost Sabirí, ale kopl ji stejně lišácky jako předtím Ziyech. Míč se ze strany snesl k přední tyči, kam se brankář Curtois nestihl dostat. Možná teď bude litovat, že si k ní nepostavil spoluhráče. „Bráníme to tak šest let, prostě nás přečetli. Ještě jsem se k tomu nedostal, ale zajímá mě, co se stalo,“ řekl po utkání belgický trenér Martinez.

Díky brance dostalo utkání jiný náboj. Najednou se Evropané začali snažit, vystřídali prakticky celý útok, na hřišti zůstal z původní sestavy jen de Bruyne, který se poté stáhl spíše do role záložníka.

Po dlouhém zranění se na place dokonce objevil i Lukaku, kterého trenér šetřil spíše do vyřazovací fáze. Jenže se také mohlo stát, že s prohrou by na žádné osmifinále nedošlo.

Belgie útočila, vzadu nechávala jednoho, maximálně dva fotbalisty. A toho využilo Maroko. Bleskový protiútok táhl Ziyech, který byl do té doby snad všude, obehrál Castagneho a předložil před branku samotnému Abuchlálovi, který z první přesně zamířil pod břevno.

Konečný výsledek dostává africké fotbalisty do komfortní pozice. Se dvěma favority na postup bralo remízu s Chorvatskem a nyní výhru. Zbývá Kanada, která je z této čtveřice papírově nejslabší.

Belgii čeká rozhodující zápas s týmem ze země od Jaderského moře.