Mistrovství světa 2018
Dánský gólman Kasper Schmeichel chytá v prodloužení penaltu Lukovi Modričovi z...

Dánský gólman Kasper Schmeichel chytá v prodloužení penaltu Lukovi Modričovi z Chorvatska. | foto: AP

Chorvatsko - Dánsko 1:1, na pen. 3:2. Modrič nejdřív selhal, pak proměnil

• 661
Když v prodloužení za nerozhodného stavu 1:1 neproměnil Luka Modrič pokutový kop, zdálo se, že psychicky na výši budou Dánové. Nakonec však slaví fotbalisté Chorvatska, kteří zvládli lépe následný penaltový rozstřel a postupují do čtvrtfinále světového šampionátu, ve kterém vyzvou pořadatelské Rusko.

Běžela 116. minuta zápasu, když na prázdnou branku pádil Ante Rebič. Gól? Na poslední chvíli ho zezadu sestřelil Mathias Zanka Jörgensen. Penalta a žlutá karta.

Exekuce pokutového kopu se ujal kapitán Luka Modrič. Pokud by proměnil, Chorvatsko by z největší pravděpodobností postoupilo dál. Jenže...

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě.

Gólman Kasper Schmeichel mu střelu lapil. Definitivně rozhodnout tak musel penaltový rozstřel.

Začátek zápasu byl divoký. Hned v úvodní minutě se po dlouhém autovém vhazování protlačil k míči obránce Mathias Zanka Jörgensen a se štěstím otevřel skóre. Vzápětí pak po nedorozumění dánské obrany pohodlně vyrovnal Mario Mandžukič.

Tempo duelu postupně upadalo a v druhém poločase se ani jeden z týmů do útočení příliš nehnal. Dánové byli lepším celkem, ale že by to byl nějaký tlak? To se tedy říct nedá. Za zmínku snad stojí jen střela střídajícího Nicolaie Jörgensena, kterou však brankář Danijel Subašič bez větších potíží lapil.

Ani v prodloužení se obraz hry nezměnil. Chorvaté byli až překvapivě pasivní, útočili jen v pár hráčích. Jako by to bylo úplně jiné mužstvo, než jaké nastoupilo ve skupině proti Argentině (3:0).

Pak přišel zmíněný penaltový incident.

V rozstřelu jako by byly dvojice soupeřů propojeny. První série neúspěšná pro oba kopající, druhá a třetí naopak stoprocentní, trefil se i Modrič. Čtvrtá opět bez gólu. Rozhodlo se tedy až v páté. Nicolai Jörgensen nedal, zatímco Ivan Rakitič proměnil a poslal Chorvatsko do čtvrtfinále, ve kterém se utká s Ruskem.

Chorvatsko - Dánsko 1:1 (3:2 pen.)

Branky: 4. M. Mandžukič - 1. M. Zanka. ŽK: 115. M. Zanka. Diváci: 40 851 (91 % z kapacity 44 899)

Chorvatsko: D. Subašič - Š. Vrsaljko, D. Lovren, D. Vida, I. Strinič (81. J. Pivarič) - A. Rebič, I. Rakitič, L. Modrič, M. Brozovič (71. M. Kovačič), I. Perišič (97. A. Kramarič) - M. Mandžukič (108. M. Badelj)

Dánsko: K. Schmeichel - J. Knudsen, S. Kjaer, M. Zanka, H. Dalsgaard - A. Christensen (46. L. Schöne), T. Delaney (98. M. Krohn-Dehli), C. Eriksen - Y. Poulsen, A. Cornelius (66. N. Jörgensen), M. Braithwaite (106. P. Sisto)