Roberto Firmino z Brazílie (vpravo) lituje zmařené příležitosti.

Roberto Firmino z Brazílie (vpravo) lituje zmařené příležitosti. | foto: AP

Brazílie - Švýcarsko 1:1, favorit nepřesvědčil, na úvod ztratil vedení

• 400
Brazílie v úvodu fotbalového mistrovství světa nečekaně ztratila body v utkání se Švýcarskem. Byť díky krásnému gólu Coutinha v prvním poločase vedla, lehkovážné bránění standardní situace jí náskok vzalo. Byla z toho remíza 1:1.

Po mexickém vítězství nad Německem jde o další velké nedělní překvapení. Vždyť Brazilci jsou podle sázkových kanceláří největším favoritem na celkový triumf.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

V prvním utkání proti Švýcarsku to ovšem nepotvrdili.

Začali sice aktivně, předváděli typicky brazilské kombinace, ťukali si míč okolo pokutového území soupeře. První šanci ještě po přihrávce Neymara neproměnil Paulinho, gól padl až po dvaceti minutách.

Byla to krásná rána z dálky. Na odražený míč si počkal za šestnáctkou Philippe Coutinho a střelou o tyč otevřel skóre.

To Brazilce uspokojilo, vypadali, že jim hubené vedení stačí a kromě jednoho rohového kopu, po němž nebezpečně hlavičkoval Thiago Silva, se už do útoku v první půli nehrnuli. A dokonce pustili do hry i švýcarského soupeře, což se jim vymstilo.

Pět minut po přestávce totiž Švýcaři po rohu vyrovnali. Míč doletěl od rohového praporku k Zuberovi, který stál v malém vápně úplně sám a hlavou skóroval. Strkání? Ne, rozhodčí Ramos z Mexika nářky Brazilců, že si autor gólu pomohl faulem na Mirandu, neřešil.

Favorit po inkasovaném gólu zabral, znovu začal útočit, tlačil se do šancí. Jenže Švýcaři svědomitě bránili a dlouho soupeři nedovolili nic než střely z dálky či ostrých úhlů.

Až tři minuty před koncem si naběhl mezi stopery na centr Williana z pravé strany Neymar, ale hlavou trefil pouze náruč připraveného brankáře Sommera.

Ten se vzápětí vyznamenal i proti hlavičce střídajícího Firmina a štěstí měl při střele Mirandy, jenž z ideální pozice bránu těsně netrefil, i při pokusu Augusta, který na brankové čáře v poslední minutě nastaveného času vykopl obránce Schär.

Brazilci se tak připojili k řadě favoritů, kteří při svém úvodním vystoupení na šampionátu nepřesvědčili. Remizovala Argentina, prohrálo Německo, nevýrazná byla i Francie, byť ta z utkání proti Austrálii nakonec tři body vydolovala.

Brazílie - Švýcarsko 1:1

Branky: 20. P. Coutinho - 50. S. Zuber. Rozhodčí: C. Ramos Palazuelos - M. Torrentera, A. Hernandez Paredes. ŽK: 47. Casemiro - 31. S. Lichtsteiner, 65. F. Schär, 68. V. Behrami. Diváci: 43 109 (96 % z kapacity 45 000)

Brazílie: R. Alisson Becker - Danilo, T. Silva, J. Miranda, Marcelo - Willian, Casemiro (60. Fernandinho), P. Coutinho, Paulinho (67. R. Augusto), Neymar - G. Jesus (79. R. Firmino)

Švýcarsko: Y. Sommer - S. Lichtsteiner (87. M. Lang), F. Schär, M. Akanji, R. Rodríguez - X. Shaqiri, V. Behrami (70. D. Zakaria), B. Džemaili, G. Xhaka (80. B. Embolo), S. Zuber - H. Seferovič