Uruguayský rozhodčí Jorge Larrionda čelí protestům srbských hráčů Lazoviče a Tošiče. | foto: Darko Vojinovič, AP

• 4
Přehmaty rozhodčích v nedělních osmifinálových zápasech byly v průběhu fotbalového šampionátu nejkřiklavější, ale ne jediné. Podívejte se na další sporné momenty na mistrovství světa v Jižní Africe.

USA - Slovinsko 2:2
Co se stalo? neuznaný gól USA na 3:2

Spojené státy v poločase prohrávaly 0:2, ale po přestávce se ohromně zvedly a vyrovnaly. V náporu pokračovaly a pět minut před koncem dal Edu na 3:2. Jenže sudí Coulibaly z Mali na pokyn pomezního Ačika z Maroka branku neuznal. Důvod? Prý ofsajd. Posuďte sami.

Přesto neuznaná branka nemusela Američany tolik mrzet, po vítězství nad Alžírskem šli do osmifinále z prvního místa.

USA - Alžírsko 1:0
Co se stalo? neuznaný gól USA na 1:0

Opět poškozené Spojené státy. V posledním utkání skupiny potřebovaly nad Alžírskem vyhrát, aby postoupily do vyřazovacích bojů bez ohledu na výsledek utkání Anglie - Slovinsko. Povedlo se jim to, gól ale daly až v nastaveném čase.

Možná tak k napínavému závěru nemuselo dojít, kdyby v prvním půli belgický pomezní rozhodčí Hermans nezvedl praporek při dorážce Dempseyho a hlavní De Bleeckere neodpískal ofsajd.

Slovensko - Itálie 3:2
Co se stalo? neuznaný gól Itálie na 2:2

Slovensko vedlo 2:0 a mířilo za postupem. Italové však finišovali, v 81. minutě snížili na 1:2 a pět minut před koncem Quagliarella dokonce vyrovnal. Ale pomezní sudí Cann z Anglie signalizoval ofsajd a hlavní Webb branku neuznal. Šlo o centimetry. Posuďte sami, jestli měl sudí pravdu, nebo ne.

Srbsko - Austrálie 1:2
Co se stalo? neuznaný gól Srbů na 2:2 a neodpískaná penalta proti Australanům

Srbům k postupu ze skupiny stačila právě remíza 2:2, ale uhrát ji nedokázali. A po zápase si stěžovali na rozhodčí: "Zařízli nás svými ubohými verdikty," zlobil se kouč Radomir Antič.

Jenže měl se zlobit i na své hráče. Ve druhé půli dvakrát inkasovali během čtyř minut, v 83. minutě Pantelič snížil. A o další tři minuty později vyrovnal. Jenže gól pro ofsajd neplatil. Uruguayští sudí tentokrát rozhodli správně, ale v samém závěru Srby poškodili.

Jorge Larrionda, ano ten, co neviděl gól Lamparda proti Němcům, v 90. minutě neodpískal penaltu za ruku Cahilla.

Podívejte se na neuznaný gól Panteliče

Jižní Afrika - Uruguay 0:3
Co se stalo? penalta proti Jižní Africe a vyloučený gólman

Za stavu 1:0 domácí gólman Khune nešikovně škobrtne o nohu Suaréze, který ve vyložené šanci ochotně padá k zemi. Penalta a červená karta pro brankáře. Uruguay zvyšuje na 2:0 a nakonec přidá ještě další gól. Výše porážky odsoudila africké šance na postup ze skupiny jen do oblasti teorie.

Domácí se zlobili na švýcarského rozhodčího Busaccu. Nelíbila se jim penalta a už vůbec ne vyloučení. Navíc tvrdili, že Suaréz byl v ofsajdu.

A pak tu jsou dobře známé situace z osmifinálových duelů Anglie - Německo 1:4 a Argentina - Mexiko 3:1. V obou případech sudí prokazatelně chybovali, v obou duelech pomohli vítězným týmům. (podívejte se na obě chyby)