NĚMECKÁ RADOST. Záložník Bastian Schweinsteiger se raduje z bronzové medaile na mistrovství světa v Jižní Africe. | foto: AP

Třetí místo slavit nechtěli. Teď jsou na sebe bronzoví Němci pyšní

• 14
Před zápasem říkali, že případný bronz na mistrovství světa nebudou slavit. Tak byli němečtí fotbalisté zklamaní. Když ale v sobotu na třetím místě opravdu skončili, úspěch si užívali. "Můžeme na sebe být pyšní," říkali.

Před čtyřmi lety byli na mistrovství světa třetí, před dvěma lety na evropském šampionátu druzí. Teď chtěli němečtí fotbalisté zlato. Chtěli ho tak moc, že odmítli slavit s fanoušky případný bronz - to když v semifinále prohráli se Španělskem (0:1).

"Nedávno jsme s nimi slavili bronz, před dvěma lety stříbro. Teď po nás fanoušci chtěli, abychom přivezli zlato, a my to nesplnili," zdůvodňovali to.

Jenomže nakonec je všechno jinak. Němci v sobotu porazili v zápase útěchy Uruguay 3:2 a úspěch si užívají. Křepčili na trávníku, slavili v šatně. A těší se i na přivítání fanoušků.

NĚMECKÁ RADOST. Obránce Per Mertesacker se raduje z bronzové medaile na mistrovství světa v Jižní Africe.NĚMECKÁ RADOST. Brankář Neuer (vlevo) a útočník Cacau se radují z bronzové medaile na mistrovství světa v Jižní Africe.

"Jsem na tento tým moc hrdý. Bylo pro nás důležité, abychom mistrovství světa zakončili vítězně," radoval se kapitán Philipp Lahm. "Musíme moc poděkovat německým fanouškům, kteří pro nás během turnaje byli obrovskou motivací."

Najednou je z německé reprezentace zase ten sebevědomě a pozitivně naladěný tým. V týdnu se například v médiích objevila informace, že trenér Joachim Löw u mužstva po mistrovství možná skončí. Po utkání s Uruguayí se situace obrátila a úspěšný kouč pravděpodobně zůstane.

"V zápase o bronz jsem viděl 92 minut parádního fotbalu - na náš mladý tým můžu být pyšný. Je to velká zásluha našeho skvělého kouče, a tak udělám všechno proto, aby Löw zůstal u týmu a pokračoval ve své práci," rozplýval se prezident německého svazu Theo Zwanziger.

Trenér Löw pro německou reprezentaci pracuje od roku 2004. Od té doby byl na třech velkých turnajích (jednou jako asistent trenéra) a přivezl tři cenné kovy. Je tak zárukou, že Německo bude o nejvyšší příčky bojovat i za dva roky na mistrovství Evropy.