Zleva Denis Donát, brankář Matěj Kovář a Michal Fukala z české reprezentace do...

Zleva Denis Donát, brankář Matěj Kovář a Michal Fukala z české reprezentace do 21 let. | foto: ČTK

Čeští fotbalisté do 21 let načali baráž o ME výhrou na Islandu

• 46
Čeští fotbalisté do 21 let v úvodním barážovém utkání o postup na mistrovství Evropy v příštím roce zvítězili po obratu na Islandu 2:1. Odvetu sehrají svěřenci trenéra Jana Suchopárka, který dnes oslavil 53. narozeniny, v úterý v Českých Budějovicích.

Domácí poslal do vedení v 26. minutě Saevar Atli Magnusson z penalty, za „Lvíčata“ se ještě v první půli trefil Matěj Valenta. Zvrat dokonal v 70. minutě Václav Sejk.

Na závěrečný turnaj postoupilo přímo devět vítězů skupin, Švýcarsko jako nejlepší celek z druhých míst a pořadatelské země Gruzie a Rumunsko. Zbylí čtyři účastníci vzejdou z baráže.

Češi si v utkání hraném na umělé trávě vytvořili první šanci už v šesté minutě. Sejk pronikl do vápna a přihrál Daňkovi, sparťanský záložník ale přestřelil. V 25. minutě Magnusson nastřelil ve vápně ruku stopera Vitíka a rozhodčí Bogár nařídil penaltu. K ní se postavil sám Magnusson, který poslal gólmana Kováře na druhou stranu.

Island U21 - Česko U21

utkání baráže jsme sledovali minutu po minutě

„Lvíčata“ odpověděla za sedm minut. Daněk přihrál na hranici šestnáctky Valentovi a ten přízemní střelou na zadní tyč vyrovnal. V závěru úvodního dějství zamířil Sejk nad.

Po změně stran pokračoval takticky vedený duel s minimem šancí. V 70. minutě se Fila tváří v tvář domácímu brankáři Valdimarssonovi neprosadil, ale Sejk hlavou po Gabrielově centru už ano.

V nastavení Island málem vyrovnal, ale Magnussonova tečovaná rána z hranice vápna skončila těsně vedle tyče.

Island - Česko 1:2 (1:1)

Branky: 26. Magnusson - 33. Valenta, 70. Sejk. Rozhodčí: Bogár – Szalai, Georgiou (HUN). ŽK:29. Barkarson, 38. Thorvaldsson, 46. Fridriksson, 77. Barkarson - 83. Kovář, 86. Žambůrek, 90+6. Knapík. Diváci: 725.

Island Valdimarsson – Barkarson (88. Ulfarsson), Thorkelsson, Olafsson, Friðriksson (65. Bjarkason), Þórhallsson – Magnússon, Baldursson, Þórðarson (79. Andrason) – Þorvaldsson (65. Ómarsson), Willumsson (88. Óskarsson).

Česko Kovář – D. Jurásek, Hranáč, Vitík, Gabriel – Žambůrek, Červ – Daněk (75. Souček), Valenta (81. Kaloč), Sejk (90+3. Knapík) – Fila (81. M. Jurásek).