Radost fotbalistů do 21 let po postupu na Euro 2023.

Radost fotbalistů do 21 let po postupu na Euro 2023. | foto: ČTK

Česko - Island 0:0, radost po remíze, fotbalisté do 21 let postoupili na Euro

• 63
Čeští fotbalisté do 21 let jsou na mistrovství Evropy. V barážové odvetě remizovali na stadionu v Českých Budějovicích s Islandem 0:0, což jim po výhře 2:1 venku stačilo. Šampionát se uskuteční příští rok na přelomu června a července v Rumunsku a v Gruzii.

Čeští mladíci postup vydřeli, ani v jednom utkání nebyli lepším týmem. Ale dřeli do úmoru, hráli obětavě.

V nastavení úterní odvety národní mužstvo výrazně podržel brankář Kovář, nejlepší hráč Čechů. Po centru z levé strany vyplul za obranou levý obránce Fridriksson, ale zblízka českého gólmana nepřekonal.

ONLINE

Fridriksson vzteky kopal do tyče, pak zápas nakonec ani nedohrál. Při zoufalém tlaku svého týmu v samém závěru se nechal vyprovokovat, strčil do Červa a viděl červenou kartu. A poté už vypukla česká radost.

„Jsem rád, že jsem to přežil. Nehráli jsme dobře, zbytečně jsme byli nervózní. Ale měli jsme v bráně Matěje Kováře, který chytil tři góly,“ řekl v rozhovoru pro Českou televizi trenér Jan Suchopárek.

První poločas nabídl jedinou vážnější příležitost. V 21. minutě nacentroval Gabriel do vápna na Sejka, jehož pohotová rána skončila vedle. Hosté gólmana Kováře za celé úvodní dějství vůbec neohrozili.

Poprvé se tak stalo až v 56. minutě, kdy Baldurssonovu střelu z hranice vápna vyrazil Kovář nad. Vzápětí Thorhallsson zpoza šestnáctky těsně minul. Na opačné straně Červův dalekonosný pokus vytáhl brankář Valdimarsson.

Poté dal o sobě znovu vědět soupeř, jenže Óskarsson zblízka hlavičkoval nad a Thordarsonovu střelu z otočky vyrazil Kovář. V 83. minutě si Valdimarsson poradil s Červovou dělovku po rohovém kopu.

V úvodní minutě nastavení předvedl Kovář zákrok baráže, reflexivně zastavil Fridrikssonovu střelu zblízka z voleje.

Česko se kvalifikovalo na druhý evropský šampionát za sebou a celkově devátý v samostatné historii.

Česko - Island 0:0 (0:0)

Rozhodčí: Krogh – Rasmussen, Dahl (DEN). ŽK:23. Kozák, 40. Sejk, 55. Valenta, 90+3. Souček, 90+3. Žambůrek, 90+5. Hranáč - 41. Þórhallsson, 90+5. Bjarkason. ČK:90+5. Friðriksson. Diváci: 5721.

Česko Kovář – Gabriel, Vitík, Hranáč, Jurásek – Žambůrek /C/, Červ – Kozák (58. Kaloč), Valenta (90. Souček), Ševčík (58. Daněk) – Sejk (74. Fila)

Island Valdimarsson – Ómarsson (72. Bjarkason), Ólafsson, Þorkelsson, Friðriksson – Baldursson, Þórðarson (80. Ulfarsson), K. Hlynsson – Óskarsson, Willumsson /C/ (90. Mikaelsson), Þórhallsson (72. Tómasson)