Mistrovství Evropy 2024

| foto: AP

Černá Hora - Česko 1:4, fotbalisté přípravu jasně ovládli, prosadili se čtyři střelci

• 133
Podgorica (Od naší zpravodajky) - Čeští fotbalisté v přípravném mezistátním utkání v Černé Hoře s lehkostí překonávali obranu soupeře a zvítězili suverénně 4:1. V prvním poločase se prosadil jen Chytil, po pauze skórovali Michal Sadílek, Provod a Hložek. Domácí po hodině hry snižovali na 1:2.

Pět vzájemných zápasů, pět výher. Češi prodloužili s Černou Horou působivou historickou bilanci, byť poprvé od soupeře inkasovali.

V Podgorici navzdory dusnu a teplotám kolem třiceti stupňů předváděli svižný, kombinační fotbal. Lépe se pohybovali, vytvářeli si šance. Gólů mohlo být mnohem víc.

Hrálo se na nevzhledném národním stadionu (postaveném už v roku 1945) pro 12 tisíc lidí. V centru města, kde své domácí zápasy hraje i FK Budučnost Podgorica, mistr ligy.

Zatímco zahrádky před restauracemi byly v obležení, na fotbal si v úterý v podvečer našlo cestu jen pár tisícovek diváků, často dětí. Dočkali se jen jediného gólu svých oblíbenců. Zápas ovládli Češi.

„Dali jsme čtyři branky, měli jsme další šance. Jsme spokojení. Přípravný zápas jsme zvládli, hráči odvedli velmi dobrý výkon,“ řekl trenér Jaroslav Šilhavý.

ONLINE

Ze sestavy, která nastoupila v sobotu na Faerských ostrovech (3:0) vyběhl od první minuty pouze Tomáš Souček a Václav Černý. A právě Černý, dvougólový střelec proti Faerům, dělal soupeři potíže. Byl k nezastavení. O krok i myšlenku napřed.

Poprvé kroutil svou levačkou balon v 5. minutě, ale nepřesně. Blízko gólu byl po individuální akci, kdy si kličkou poradil s obráncem, načež jeho střelu na brankové čáře za překonaným gólmanem ve skluzu zastavil stoper Savič.

Dvakrát uvolnil pěkným pasem Chytila. Ten jednou pálil do ruky brankáře, podruhé mimo. Až do třetice se Chytil trefil. Čerstvý slávista si naběhl na prudký centr svého nového spoluhráče Douděry a hlavou vstřelil první gól zápasu.

ZNÁMKY

Černohorci se probrali, zkoušeli pozlobit českou obranu, ale ta byla pozorná.

Ve druhé půli si zachytal i Vaclík. Po přímém kopu musel zasáhnout proti hlavičce Jugoši.

Černý dostal míč do sítě po přihrávce Součka v 51. minutě, gól však neplatil kvůli ofsajdu. Nakonec se ale přeci jen měnilo skóre. Souček při přímém kopu přeběhl míč a Michal Sadílek po precizní ráně levačkou přes zeď mohl slavit premiérovou trefu v národním mužstvu.

Další krásný fotbalový moment přišel na druhé straně. Střídající Camaj se trefil z dálky přímo do šibenice - 1:2.

Konečně se do varu dostali i domácí fanoušci. Hlasitě povzbuzovali, mávali červenými státními vlajkami. Vaclík musel být na pozoru, tým podržel, když na něj Radulovič běžel sám.

Gól však padl do sítě domácích. Hložek, jenž nahradil Černého, se protáhl po levé straně, jeho sražený centr Zima posunul k Provodovi, který už měl snadnou práci. Skóre uzavřel v 85. minutě Adam Hložek po průniku středem pole.

Další zápas sehrají čeští fotbalisté až na podzim, když 7. září přivítají v pražském Edenu v kvalifikaci Albánii. O tři dny později sehrají přípravný duel v Maďarsku.