Patrik Schick střílí nůžkami v utkání proti Dánsku

Patrik Schick střílí nůžkami v utkání proti Dánsku | foto: AP

Schick dohnal Ronalda, ale dál už nemohl. Byli jsme vycuclí, bez energie, litoval

• 28
Toužil zůstat na hřišti, pomoct týmu při závěrečném náporu, v rozhodující chvilce turnaje, ale nešlo to. Když Patrik Schick, který pátým gólem na šampionátu vyrovnal český rekord Milana Baroše, čtvrthodiny před koncem čtvrtfinále proti Dánsku (1:2) střídal, držel se za stehenní sval pravé nohy. „Byli jsme úplně vycuclí,“ vykládal pak.

„Bohužel jsme to nezvládli a turnaj pro nás končí,“ hodnotil Schick čtvrtfinálovou porážku s Dánskem (1:2) v rozhovoru pro Českou televizi. „Je to velké zklamání, udělali jsme maximum, ale v závěru už jsme prostě neměli sílu,“ litoval.

Hodnocení po smutném čtvrtfinále: Kam se vystřelí Schick? A co čeká Vaclíka?

Když se vyčerpaný došoural na lavičku, byl rád, že je rád. Přesto pak při jednom z verdiktů rozhodčího, který se mu nezdál, vyběhl takřka až do poloviny trenérského vymezeného území a cosi směrem do hřiště pokřikoval.

Pro něj osobně to byl mimořádný turnaj.

Dal pět z šesti gólů českého týmu a v tabulce střelců se dotáhl na Cristiana Ronalda, jenž má navíc jednu asistenci. Harry Kane s Raheemem Sterlingem, angličtí útočníci, kteří v turnaji dál pokračují, jsou před semifinále na třech trefách.

Schick se proti Dánsku prosadil zkraje druhé půle, kdy do brány pohotově pravačkou umístil centr od Vladimíra Coufala. Byla to v tu chvíli důležitá kontaktní branka.

Zklamaný Vladimír Coufal po prohraném čtvrtfinále s Dánskem

„Najednou to vypadalo nadějně. Přidali jsme dalšího útočníka, snažili jsme se hru zrychlit, vytvořit si tlak,“ popisoval. „Ale další finální řešení už jsme prostě nenašli.“

Proč?

„Největší rozdíl proti ostatním zápasům byl v tom, že jsme byli takoví vycuclí, bez energie,“ přiznal.

Schick jako Baroš

Pět gólů na velkém turnaji, to je v samostatné české historie ojedinělá bilance. Na úspěšném Euru 2004 ji měl Milan Baroš, jenž se v Portugalsku stal dokonce vůbec nejlepším střelcem. Patrik Schick se mu sedmnáct let poté v počtu branek vyrovnal. Mimochodem, čtyři góly dal na kontinentálních šampionátech Vladimír Šmicer, který se ale trefil na třech různých turnajích.

Možná důsledek cesty nebo náročných podmínek. Spíš ale kombinace obojího; zatímco Dánové odehráli první tři zápasy ve skupině doma v Kodani, Češi z Prahy letěli nejprve dvakrát do Glasgow a pak i do Londýna a Budapešti.

Čtvrtfinále se hrálo, jak známo, v odlehlém Baku.

„Byl jsem unavený a necítil jsem se dobře,“ vysvětlil Schick opět své střídání.

Předtím však znovu patřil k nejnebezpečnějším českým fotbalistům na hřišti, v prvním poločase si po prostrčení od Coufala navedl míč z pravé strany na levačku, ale trefil obránce. Na startu druhé půle se pokusil o nůžky a nebýt bloku stopera Kjaera, míč by letěl na bránu.

„Co se týče gólů, byl to pro mě dobrý turnaj, ale všichni teď cítíme, že se z toho dalo vycucnout víc. Dánové byli hratelní. Mrzí nás to.“