Milan Baroš (vlevo) se v roce 2004 raduje z gólu se spoluhráčem Jankulovským.

Milan Baroš (vlevo) se v roce 2004 raduje z gólu se spoluhráčem Jankulovským. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Generálky na šampionáty: góly Kuky, Kollera i Sionka či zranění Baroše

• 23
Když se fotbalové Česko před vrcholným turnajem postaví k poslednímu přípravnému utkání, zpravidla zvítězí. Jen jednou se národnímu týmu generálka na šampionát nepovedla, v roce 2000 podlehl v Německu. Jak si povede v pátek proti Maďarsku? A jak výsledek a hra v generálce vypovídají o následné akci?

Čeští fotbalisté se v samostatné historii od roku 1993 probojovali na šest velkých turnajů, pětkrát na kontinentální šampionát a jednou na světový.

Za týden vstoupí do mistrovství Evropy, které pořádá Polsko společně s Ukrajinou. Posledním testem před ostrým duelem ve Vratislavi proti Rusku je páteční souboj s Maďarskem od 19:00 v Praze na Letné.

Loučení s fanoušky před cestou na šampionát reprezentace na sparťanském stadionu absolvuje potřetí za sebou. Předtím vždy zvítězila.

V přípravě na Euro 1996 a 2000 vyjela za hranice, ve Švýcarsku zvítězila 2:1, v Německu před dvanácti lety podlehla 2:3. Jednu generálku viděly Teplice.

Podle závěrečných zápasů v přípravě nelze odhadnout, v jaké formě se tým představí na šampionátech. I když vypadala slibně, mužstvo pak za pár dnů naděje nepotvrdilo.

Jak si tedy Češi v posledních zápasech vedli?

Euro 1996: Kuka rozhodl šest minut před koncem

Samostatné Česko mělo před svou první velkou akcí. Ještě před závěrečným soustředěním ve Švýcarsku tým odcestoval do Salcburku, kde s domácím Rakouskem prohrál 0:1. "Zahráli jsme hodně špatně," vzpomínal trenér Dušan Uhrin.

Generálka: Švýcarsko - Česko 1:2

Branky: 34. Grassi - 23. a 84. Kuka. Hráno v Basileji.
Sestava Česka: Kouba - Kadlec - Horňák, Suchopárek - Látal, Bejbl, Frýdek (58. Berger), Němec, Nedvěd - Kuka, Drulák (46. Poborský).

Na následujícím kempu v St. Gallenu se fotbalisté dali dohromady a zápas před odletem do Anglie zvládli. V Basileji porazili domácí Švýcarsko 2:1, oba góly dal Pavel Kuka. Čechy poslal do vedení po dvaceti minutách, Švýcaři do půle vyrovnali, ale šest minut před koncem Kuka rozhodl.

"Vzpomínám si, jak jsem se tenkrát u základní sestavy rozhodoval mezi Patrikem Bergrem a Martinem Frýdkem. Rozhodl jsem se pro Frýdka a on byl proti Švýcarům opravdu vynikající," vybavuje si Uhrin.

Jenže v prvním zápase na mistrovství s Německem právě Frýdek zklamal, v poločase byl za stavu 0:2 vystřídán a potom už byl Uhrinovým vyvoleným až do finále Berger.

Na samotném šampionátu Češi překvapili, po prohře s Německem porazili Itálii, na postup ze skupiny jim pak stačila remíza s Ruskem. Ve čtvrtfinále zdolali Portugalsko, v semifinále Francii a v boji o zlato v prodloužení padli s Německem.

Euro 2000: na scéně český kat Bierhoff

Německý útočník Oliver Bierhoff ve finále předchozího evropského šampionátu v Anglii dal Česku dva góly, stejný kousek zopakoval i v generálce na turnaj, který v roce 2000 hostilo Nizozemsko společně s Belgií.

Generálka: Německo - Česko 3:2 (1:0)

Branky: 62. z pen. a 90. Bierhoff, 38. Jancker, - 54. Kuka, 80. Berger. Hráno v Norimberku.
Sestava Česka: Srníček - Rada - Fukal, Řepka, Gabriel - Poborský (58. Látal), Bejbl (53. Horváth), Němec (80. Berger), Nedvěd (66. Rosický) - Koller (73. Lokvenc), Šmicer (50. Kuka).

V Norimberku domácí dvakrát vedli, Češi díky Kukovi a Bergrovi pokaždé vyrovnali. Třicet tisíc lidí se nakonec dočkalo vítězství, v poslední minutě se podruhé v utkání trefil kapitán Bierhoff. V 66. minutě, za stavu 2:1 pro domácí, nastoupil tenkrát osmnáctiletý Tomáš Rosický, současný kapitán.

Pro mužstvo Jozefa Chovance to byla teprve třetí porážka za dva a půl roku - předtím podlehlo v Anglii a v Polsku. Jenže na turnaji prohrálo dvě úvodní utkání s Nizozemskem i Francií a nemělo šanci na postup, po výhře nad Dánskem skončilo třetí ve skupině.

Němci dopadli ještě hůř. Bierhoff si po úvodním utkání proti Rumunsku (1:1) při tréninku natrhl lýtkový sval a bez něj podlehli Anglii i Portugalsku.

Euro 2004: Baroš nabírá životní formu

Má být Milan Baroš v základní sestavě, nebo nastupovat jako žolík během hry? Otázka, která tenkrát dráždila dvaadvacetiletého útočníka i kouče Karla Brücknera.

Generálka: Česko - Estonsko 2:0

Branky: 6. a 22. Baroš. Hráno v Teplicích.
Sestava Česka: Čech (46. Kinský) - Grygera (46. Bolf), Jiránek (72. Rozehnal), Ujfaluši (46. Hübschman), Jankulovski (46. Mareš) - Poborský (46. Plašil), Rosický, Galásek (46. Týce), Nedvěd (46. Šmicer) - Koller (46. Vachoušek), Baroš (36. Heinz).

Češi těsně před odletem na mistrovství Evropy do Portugalska odehráli během čtyř dnů dvě utkání. V Praze na Letné porazili Bulhary 3:1. Po bezbrankovém poločase nastoupil Baroš a po devíti minutách skóroval, čímž tým nastartoval.

V generálce, kterou vidělo dvanáct tisíc lidí v Teplicích, už byl v základní sestavě a během dvaceti minut dal Estoncům dva góly. V 36. minutě kvůli zranění v oblasti obličeje střídal, další branka už nepadla.

"Chvíli jsem se o sebe docela bál, ale neslyšel jsem, že by něco křuplo, to bylo důležité," rozptýlil Baroš obavy o zlomenině lícní kosti. "Ale hrát s tím nešlo."

Do startu turnaje byl fit, v základní sestavě už nechyběl, nastřílel pět branek a vydatně tak pomohl Čechům do semifinále, kde nešťastně podlehli v prodloužení Řecku.

2006: Koller, Nedvěd, Koller a do půle hotovo

Před šesti lety se český tým poprvé připravoval na mistrovství světa, ke generálce si proto pozval i neevropského soupeře - reprezentaci Trinidadu a Tobaga, rovněž účastníka šampionátu v Německu.

Generálka: Česko - Trinidad a Tobago 3:0

Branky: 6. a 40. Koller, 22. Nedvěd. Hráno na Letné.
Sestava Česka: Čech - Grygera, Rozehnal, Ujfaluši, Jankulovski (79. Mareš) - Poborský (62. Štajner), Polák (61. Heinz), Nedvěd (82. Jiránek), Plašil - Baroš (46. Sionko), Koller (61. Lokvenc).

Šestnáct tisíc diváků na Letné vidělo parádní poločas, v němž dvakrát Koller a jednou Nedvěd zajistili komfortní vedení 3:0. Tak i duel skončil.

"Ještě to máme před sebou, forma musí jít dál nahoru. Do ideálu ještě něco chybí, ale u většiny hráčů se to už vrcholu blížilo. Obranná fáze jde do kvality," prohlásil kouč Brückner, jenž tým vedl popadesáté.

V týdnu před generálkou Češi na soustředění v Rakousku porazili výběr Tyrolska 9:0, pak Saúdskou Arábii 2:0 a v Jablonci ještě Kostariku 1:0.

Kvůli lehčím zraněním generálku vynechali Rosický s Galáskem, v poločase vystřídal Baroše, kterého píchlo v chodidle. "Doufám, že je to jen něco lehčího. Nechci tady mluvit o zranění," poznamenal Brückner.

Obavy se naplnily, Baroš vynechal dva duely v základní skupině (USA 3:0 a Ghana 0:2), se sebezapřením nastoupil až do posledního proti Itálii (0:2). Aby toho nebylo málo, proti Spojeným státům si natrhl sval Koller a turnaj pro něj skončil. Po základní skupině skončilo v Německu i celé české mužstvo.

2008: Sionko si řekl o místo v sestavě

V přípravě na poslední akci, které se zúčastnili, odehráli Češi během tří dnů dvě utkání v Praze. V Edenu porazili Litvu 2:0 díky dvěma trefám Kollera, v generálce na Letné si poradili se Skotskem 3:1 v zápase, v němž se blýskl Libor Sionko.

Generálka: Česko - Skotsko 3:1

Branky: 60. a 90. Sionko, 84. Kadlec.
Sestava Česka: Čech - Pospěch (74. Sivok), Ujfaluši (46. Rozehnal), Kováč, Jankulovski (46. Kadlec) - Sionko, Galásek, Polák, Matějovský (46. D. Jarolím), Skácel (46. Plašil) - Koller (46. Svěrkoš).

Dal dva góly, druhý po báječném sólu přes čtyři protihráče. "Chtěl bych samozřejmě hrát i na mistrovství. Nepřijel jsem proto, abych seděl na lavičce, ale budu respektovat každé trenérovo rozhodnutí," říkal ofenzivní záložník.

O post pravého záložníka bojoval se Stanislavem Vlčkem. "Kdo z nich bude hrát, na to je ještě příliš brzy. Základní rysy jsou naprosto jasné, ale jak bude přesně vypadat sestava, to nevím. Před kvalifikací v Německu jsem ji precizoval ještě hodinu a půl před taktickou poradou, jindy mám zase jasno třeba už týden dopředu," říkal trenér Brückner.

Na Euru pokaždé postavil Sionka a ten byl nejlepším českým hráčem na turnaji, který celkově vydařený nebyl. Ještě tři minuty před koncem posledního utkání ve skupině Češi postupovali, nad Tureckem vedli 2:1, ale pak Nihat Kahveci dvěma góly duel otočil a Češi cestovali domů.