Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. srpna 2021 Dominik

Heidenreich: Naše mladé chtějí v první lize, ale nesmíme to přežhavit

  11:05
Fotbalová Arma a její karma: sázka na mladé trenéry s bohatou hráčskou kariérou funguje. Ústecké talenty rostou a kolem nich se rojí manažeři z větších klubů. „Když si před kluky stoupnou frajeři jako Jarošík nebo Jarolím, musí to na ně strašně moc působit,“ tuší Petr Heidenreich, sportovní manažer Army a místopředseda Ligové fotbalové asociace. Jeho omlazené Ústí se v druholigovém žebříčku vyšvihlo na 5. příčku.

Petr Heidenreich | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Jaká byla vaše sezona?
Vážíme si toho, že jsme se umístili v horní polovině. Už po podzimu jsme se bavili o tom, že jsme šli do velkého omlazení týmu včetně trenérského kádru. Jirka Jarošík na podzim položil dobrý základ k tomu, aby to jeho nástupce David Jarolím dotáhl na jaře do těchto pozic. Oni jsou si podobní. Jsou strašně moc zapálení do práce, chtějí dělat s mladými. A že je z toho takový výsledek, je pro nás velká radost.

Není jednoduché trefit dva trenéry po sobě, vám to vyšlo...
... tak asi máme dobrého sportovního manažera v klubu (smích). Ale teď vážně. S velkou pokorou říkám, že trenér je vždy sázka do loterie, nevíte, jak si sedne s týmem. Na druhou stranu Jarošík i Jarolím za sebou mají úžasné fotbalové kariéry, vědí, jak má kabina fungovat, jak má fungovat fotbalový tým. Taky někde potřebují získávat trenérské zkušenosti. Zapadlo to do sebe, a když se to podložilo výsledky, je práce vždy jednodušší.

Oba trenéři jsou i vzory pro vaše mladé fotbalisty?
Dnes u mladých hráčů vnímám, že je potřeba je trošku motivovat. Myslím, že dřívější generace byly pro fotbal zapálenější. Dneska už jsou takové nechci říct vyhořelejší, ale působí na ně hrozně moc vlivů. Už nejde o kluky, kteří vyrostli na pláccích a nekoukali na nic jiného než na fotbal. Mají v hlavách strašně moc věcí, působí na ně toho plno. Ale když si pak před ně stoupne frajer, který odehrál tři sta zápasů v nejvyšších ligách v Evropě a má trofeje z několika zemí, nebo frajer, který odehrál tři sta zápasů v bundeslize, tak to i na kluky, kteří jsou vychovaní v takové době, musí strašně moc působit. Zvlášť když oba trenéři hráli i v nároďáku.

Radost ústeckých fotbalistů po zápase proti Varnsdorfu

Letošní sezona skončila pozitivně, ale v příští přibudou ligoví odpadlíci Příbram, Brno, Opava.
Už když se rozhodlo, že se zachráníme a že budeme hrát v horní polovině tabulky, jsem říkal, že nás čeká příští rok hrozně těžká soutěž. Spadly tři týmy z ligy, vrací se nadstavby a baráže. My se před pár lety rozhodli, že to takhle budeme hrát, prodali jsme tento model televizím. A nezbývá nám nic jiného, protože když za to chceme televizní a marketingové peníze, než ty systémy dodržet. Na začátku jsme si řekli, že to vyhodnotíme, až v tomhle režimu odehrajeme tři čtyři normální sezony, a zatím jsme odehráli jen jednu. Pak se rozhodne, jestli systém zůstane, nebo se změní. První i druhá liga teď budou mít 16 účastníků a naše soutěž bude hodně těžká. Spadnou k nám tři týmy, do toho je tam ambiciózní Dukla, která má pořád velký rozpočet. Všechno se posune trošku o patro níž. A pro nás jako pro Ústí, které hraje se skromným rozpočtem a mladým týmem, to znamená, že budeme muset pracovat o to usilovněji.

V jakém složení?
Pokračuje realizační tým, který máme podchycený smluvně dlouhodobě. A já věřím, že dáme zase dohromady konkurenceschopný tým. Čekají nás nějaké změny, tak to ve fotbale chodí, na druhou stranu je to ocenění naší práce, když někdo přijde a chce si koupit naše hráče. Za posledních šest let jsme jich prodali osm, v podstatě všechny do ligy. Kromě kapitána Honzy Peterky, který ale šel do ambiciózní Dukly. A troufnu si tvrdit, že v tomto trendu chceme pokračovat. Rostou nám tady samí mladí hráči, kteří by mohli mít potenciál ligový a možná ještě vyšší. Teď jsou mladičcí kluci v nároďácích a věřím, že když je budeme dál vychovávat a oni odvedou svoje na druholigovém trávníku, pak se někam posunou.

Kdo vás posílí?
Máme schůzku v Drážďanech, kde budeme řešit útočníka Simona Gollnacka, který už u nás na jaře působil, máme nabídku na další dva hráče. Drážďany postoupily do 2. bundesligy a nemají juniorku, takže pro ně je to české fungování skvělé. Nejdřív to nebylo vhodné, ale když vidí, jak se posunul Kušej, jak Gollnack, najednou zavětřili a chtěli by nám dávat hráče. Máme dva vytipované, dlouhodobě nás trápí pozice levého obránce, oni údajně mají talentovaného, a stopera.

Matěj Šimon (vlevo) z Varnsdorfu a Bohumil Hudec z Ústí nad Labem v hlavičkovém...

A další cizinci?
Nigerijci Ikugar a Faley si doma vyřizují víza, aby s námi mohli celou sezonu být. S covidem a kvótami pro uprchlíky je to strašně složité a bohužel i hráči, kteří mají profesionální smlouvy a jsou řádně zaregistrovaní přes FIFA a UEFA, mají obrovský problém se sem dostat. Ve Zlíně se Conde taky musel vrátit, vyhostili ho, není to úplně snadné, ale Nigerijci se vrátí. Chceme posílit i ofenzivu, na jaře nás trápilo střílení branek, na tom chceme zapracovat. Ikugar se jeví výborně, ale zatím ještě žádný gól nedal, v tréninku jich sází hodně. Věříme, že až se tady adaptuje, bude to střelec pro Ústí. Když ho doplní ofenzivní hráči, které tady máme, tak to bude i příští sezonu fungovat.

Kdo odejde?
Už prosáklo, že brankář Marián Tvrdoň míří do Plzně. V brance nás čeká zásadní změna, ale jsme domluvení s teplickým Honzou Plachým, který by se měl přijít a poprat se o místo jedničky. A věřím, že jak jsme dali před třemi roky šanci Mariánovi, který byl dlouho na pomezí jedničky a dvojky a pak se vypracoval ve velkého gólmana, o kterého je dneska zájem v lize, tak to stejné může dokázat Honza Plachý. Věřím, že bude Mariána následovat, bavíme se s ním o tom, je hrozně motivovaný, těší se na to.

A další změny?
Zájem je i o mladé kluky, ale podle mě je ještě brzy, aby odcházeli. Za prvé dělají školu, za druhé mohou na druholigovém hřišti svoji hodnotu ještě zvýšit. Ale nesmíme to přežhavit. Musíme najít vhodný okamžik, kdy se kluci posunou do 1. ligy, nebo kdy je 1. liga koupí a nechá je ještě chvíli hrát v Ústí. Tohle tady taky rezonuje. Drtivá většina týmu by zatím měla zůstat pohromadě.

Martin Kouřil (vlevo) z Varnsdorfu padá přes ústeckého Václava Proška.

Co útočník Vasil Kušej, jehož do Ústí půjčily Drážďany?
Není 35 minut vidět, a pak má jednu gólovou střelu, nebo je zapojený do gólové šance. Vasil takové geniální věci má. Ale tohle mu trenéři vyčítají, že fotbal není o dvou minutách a dvou akcích. Fotbal je devadesátiminutová tvrdá jízda a Vasil někdy z té hry ještě vypadává. To je další téma, které v Drážďanech budeme mít. Je jejich hráč, má tam profesionální smlouvu. My si myslíme, že bychom ho chtěli dál, ale uvidíme, jaké plány s ním mají Drážďany. Nemyslím si, že by se zatím vracel do týmu, který bude hrát 2. bundesligu. My i Drážďany si musíme vyhodnotit, jestli mu to v Ústí prospělo. Mateřský klub musí vidět, že se mu ten hráč posunul. Na podzim to tak vypadalo, na jaře tolik vidět nebyl a neposouval se. A to je ukazatel, jestli se hráč rozvíjí, nebo ne.

Jste v kontaktu s prvoligovými kluby ohledně možného posílení vašeho týmu?
Nějaké nabídky máme, ale zatím jsme na první dobrou řekli, že nepotřebujeme nic. Uvidíme, jak se to vyvine. Dohrála se 1. a 2. liga, až teď se trh rozhýbe, možná si ještě na něco sáhneme. Ale musí to mít parametry toho, že na ten post nemáme svého hráče. Nebo efektivní řešení pro Armu. Vzít drahého fotbalistu na hostování umí každý, ale my v rámci našeho rozpočtu si tyhle věci moc dovolit nemůžeme.

Jak jste na tom ekonomicky?
Loni jsme se dostali do finanční stability. Když se podíváte na naše základní finanční ukazatele, oproti minulým ročníkům se strašně vylepšily. A to je věc, kterou chceme respektovat. Ano, sice máme skromný rozpočet, ale nikomu nedlužíme, máme ho vyrovnaný. Na co dosáhneme, to si koupíme. Musíme dál hospodařit vyrovnaně. Nemáme na drahé posily, naše filozofie platí: vychovat si svoje hráče, rozvinout je, zhodnotit, pak třeba dobře prodat. A tím udržovat rozpočet. Město schválilo další část financí pro ústecké sporty, to je základ, ze kterého vycházíme, zbytek doplníme našimi partnery. Pan majitel Jiří Hora je případně připravený s rozpočtem pomoct, to je ale až krajní varianta. Troufnu si říct, že pana Horu to baví, třikrát čtyřikrát týdně spolu komunikujeme a řešíme kádr.

Krátili vám partneři podporu během pandemie koronaviru?
Bohužel ano, dost partnerů to zasáhlo. Věřím ale, že bude ještě nějaká podpora, kterou jako LFA vyjednáváme s ministerstvem obchodu a průmyslu. Nahradí nám ty ztráty. My platili PCR testy do poslední chvíle na rozdíl od jiných sportů, které jely na veřejně hrazené antigenní testy. Jako jediný sport jsme soutěže dohráli na PCR testy, stálo nás to strašně moc peněz. Nebyli ani diváci, to se teď snad také zlepší. Ve 2. lize budou zajímaví soupeři, věřím, že se na podzim fanoušci vrátí a díky tomu dostaneme nějaké peníze do rozpočtu. 

Fortuna liga 2021-22

Fobalová liga se vrací do podoby před pandemií koronaviru. Znovu bude mít šestnáct účastníků i nadstavbovou část, která má opět tři skupiny. Nová sezona odstartuje o víkendu 24. a 25. července. Titul obhajuje Slavia, jediným nováčkem je Hradec Králové.

Srdjan Plavšič, Casper Höjer, Theodor Gebre Selassie, Milan Škoda, Abdallah Sima, Jakub Pešek, Filip Nguyen, Václav Jemelka, Jhon Mosquera, Marek Suchý

Kvalifikace MS 2022: Wales - Česko, Česko - Bělorusko, Belgie - Česko

  • Nejčtenější

Sparta - Rapid 2:0, sen o Lize mistrů trvá, tvrdý boj rozhodl v závěru Pešek

Sparťanští fotbalisté dál žijí sen o Lize mistrů. V odvetě 2. předkola porazili Rapid Vídeň 2:0 a v součtu obou zápasů...

Zdrcené Monako. Nechápu, čeho jsme v 21. století svědky, řekl Kovač k rasismu

Měli mít radost z vítězství, které je přiblížilo k postupu do další fáze kvalifikace Ligy mistrů. Ale zástupci Monaka,...

Rasismus na Spartě. Kotel hučel na střelce, hráči pak odmítli děkovačku

Po rohovém kopu hlavou přišpendlil míč do sítě přímo pod kotlem fanoušků Sparty. A když se i s ostatními spoluhráči...

Sparta - Monako 0:2, Liga mistrů se vzdaluje, domácí rozhodil gól z rohu

Naděje na Ligu mistrů zhasíná. Sparťanští fotbalisté v úvodním utkání 3. předkola podlehli doma Monaku 0:2. Inkasovali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovácko na Plovdiv nestačilo. S poháry se loučí po penaltovém nezdaru

V první půli vyrovnali jednogólové manko z úvodního zápasu, jenže na gól Vlastimila Daníčka navázat nedokázali ani v...

Brnem otřásla brutální vražda. Podezřelý je boxer, útočil pod vlivem drog

Premium Na dveřích garáže jsou patrné skvrny od krve, před ní stojí několik svíček. Toto místo v ulici Černovičky v brněnské...

Mnoho Rusů v sobě skrývá ukřivděného a žlučovitého Rusáka, říká cestovatel

Premium Na východě leží obrovská země, kterou jsme ještě před 30 lety museli povinně milovat. Fero Richard Hrabal-Kronďák ji...

Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu

Premium Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a...

  • Další z rubriky

Zbrojovka začala po 13 letech dvěma výhrami, trápí ji však obrana

Třináct let fotbalisté Zbrojovky Brno čekali na to, než odstartují sezonu dvěma výhrami v řadě. V zahájené druhé lize...

Vstup do sezony je pro nás krutý, říká žižkovský trenér Oulehla

Vedení, červená karta a heroický obrat soupeře. Žižkovské zápasy mají na startu 2. ligy stejný scénář, i proto je...

Porážka nás nesmí zlomit. Jsme dobrý tým, burcují se fotbalisté Ústí

Další infarktová koncovka pro Armu, tentokrát však bez happy endu. Ústečtí fotbalisté na úspěch z Třince v domácí...

Posily z Kypru a Senegalu? Jasněji bude v Jihlavě příští týden

Zřejmě až těsně před úvodním hvizdem sudího se rozhodne o tom, zda kapitán druholigových jihlavských fotbalistů Matúš...

Podtrženo, sečteno, potvrzeno, říká Vondráčková o vztahu s Vojnarem

Zpěvačka Lucie Vondráčková (41) má nový vztah. Informoval o tom web Expres.cz, podle kterého je jejím novým partnerem...

Orgasmy předstírám. Muži to mají horší, říká pornoherečka Daisy Lee

Karolína Urbanová (23), známá pod uměleckým jménem Daisy Lee, patří k nejznámějším českým pornoherečkám. Dcera bývalé...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...