Olomoučtí fotbalisté slaví gól do sítě Varnsdorfu. | foto: ČTK

Ordoš režíroval obrat. A Olomouc jde po šlágru druhé ligy do trháku

• 1
Fotbalová Olomouc udělala důležitý krok za návratem mezi domácí elitu. V dohrávaném šlágru 15. kola druhé ligy otočila doma díky asistenci a vítězné trefě skvělého Michala Ordoše ze 73. minuty pohledný zápas s druhým Varnsdorfem a po vítězství 2:1 vede před ním tabulku už o pět bodů. Na nepostupovou pozici má pak náskok ještě o dva body vyšší.

„Jsem na 99 procent přesvědčený, že Sigma postoupí a bude se hrát o druhé místo, o které si to rozdá více týmů včetně nás,“ přemítal trenér poražených Zdeno Frťala.

Jeho mančaft favoritovi zle zatápěl a výrazně přispěl k atraktivní podívané s vyloženými šancemi na obou stranách. Domácí byli podle očekávání častěji na míči, ale kombinačně zdatní hosté měli nebezpečné brejky. A po jednom z nich, když uprostřed hřiště prohrál souboj nedůrazný Cana, udeřili.

Vepřek se nechal lehce obejít Kvídou, jenž přesným centrem našel hlavičkujícího Breiteho, kterého zase nepokryla olomoucká posila Ondřej Kušnír. Zamířil do šibenice a už v 15. minutě zmrazil tři tisícovky diváků.

Krásná branka, přitom Breite není žádný hlavičkář,“ kochal se Frťala. A s Olomoucí mohlo být za pět minut ještě hůř! Jurča si lehce obhodil oba stopery Rajnocha se Šindelářem, ale tváří v tvář jej Reichl vychytal, jenže musel rychle ze země na nohy, aby zmenšil úhel dorážejícímu Schubertovi. Zákrokem večera pak udržel Sigmu ve hře. „Hodně nám tím pomohl,“ pochválil mladého gólmana exreprezentant Kušnír.

Čtyři minuty nato navrátilec ze zpackaného hostování ve Slavii Jakub Petr po famózním průnikovém pasu Ordoše krásně přeloboval brankáře Porcala a­srovnal. „Dokud měl síly, splnil očekávání,“ ocenil Petra trenér Sigmy Leoš Kalvoda. Ke druhé posile byl kritičtější: „Kušnír se mi první poločas moc nelíbil, chodilo přes něj dost akcí.“

Olomouc po srovnání přitlačila. Ordoš dvakrát v dobré pozici mířil těsně vedle tyče, Chorý v jasné šanci přestřelil v pádu branku. Rozhodující direkt zasadil muž zápasu Ordoš, když si na zadní tyči naběhl na Kušnírův centr a z úhlu procedil balon za Porcala. Jelikož Hanáci neodehráli závěr takticky, na hřišti byli daleko od sebe, nabídli v 87. minutě obří prostor soupeři pro vyrovnání. Rudnytského pokus z malého vápna ale zablokoval na poslední chvíli kapitán Rajnoch.

„Měli jsme to dohrát chytřeji,“ oddechl si Kalvoda. Důležité tři body zůstaly na Andrově stadionu. „Druhá půle byla těžká. Olomouc dala vítězný gól zaslouženě,“ mínil Frťala, jenže Kalvoda si postěžoval: „Kluci to odmakali, ale hráli jsme křečovitě, scházela lehkost.“

Vítězství nepřeceňoval. „Neznamená vůbec nic. Odpoutali jsme se od Varnsdorfu a Sokolova, ale v tříbodovém systému to může být zase všechno naopak. Musíme porazit Sokolov,“ vyhlíží už sobotní duel.