Jihočechy ve finiši zachránili náhradníci

• 2
Potřetí v řadě prohráli plzeňští fotbalisté a zřejmě definitivně tak pohřbili své naděje na rychlý návrat do první ligy. Po sobotní prohře 1:3 v Chomutově jsou šestí se čtrnáctibodovou ztrátou na druhý Zlín, který remizoval ve Vítkovicích 1:1. Naopak Mladá Boleslav se drží v závěsu za vedoucí dvojicí, vyhrála na hřišti HFK Olomouc a čeká na zaváhání soupeřů. České Budějovice neměly ke ztrátě daleko, na 3:1 otočily skóre zápasu s Jihlavou až třemi góly v posledních čtyřech minutách.

České Budějovice - Jihlava 3:1 (0:0)
Jihlava překvapila domácí tým téměř dokonalou defenzívní taktikou, a tak se do přestávky děj odehrával většinou ve středu hřiště. Jihočeši se tak stále více spoléhali na standardní situace a na střelbu z dálky. Po přestávce už měli Jihočeši jednoznačnou převahu, ale jejich koncovka byla tragická. Nejdříve zahodil šanci Povišer a zanedlouho netrefil prázdnou branku Plocek. V době největšího budějovického tlaku zahrozil z protiútoku Šebek, Seman ještě bravurně vyrazil, ale zanedlouho kapituloval, když jej střelou od postranní čáry přehodil Vaculík. Až v samém závěru Jihočeši otočili zápas zásluhou střídajících hráčů. V 87. minutě se trefil hlavou Latka, o minutu později dostal Budějovice do vedení bombou Káník a už v nastaveném čase uzavřel skóre Vácha.
Branky: 87. Latka, 88. Káník, 90. Vácha - 74. Vaculík. Rozhodčí: Liba. ŽK: P. Bartoš, J. Bartoš, Šebek, Boušek (všichni Jihlava). Diváci: 2503.

Pardubice - Neratovice 0:0
Podprůměrný fotbal skončil dělbou bodů, neboť domácí nepodali očekávaný výkon. Měli sice více ze hry, ale střelecky se neprosadili. Největší gólovou šanci měli hosté, v 61. minutě však pardubický brankář Šimon bravurně vyrazil Janečkovu dělovku z
trestného kopu.
Rozhodčí: Královec. ŽK: Kaciáň, Zahálka - Bezpalec, Brzezina. Diváci: 520.

Most - Prostějov 1:1 (0:0)
Domácí hned v úvodu promarnili několik příležitostí, a to se jim později vymstilo. Do vedení šli po rychlém brejku hosté a Severočechům zachránil bod až v samém závěru Langer.
Branky: 87. Langer - 62. Liška. Rozhodčí: Dvořáček. ŽK: Hamouz, Spal, Vizingr, Jakus - Štyvar. ČK: 33. Štyvar. Diváci: 426.

Xaverov - Kolín 2:0 (1:0)
Pražané nastoupili bez čtyř hráčů základní sestavy, brankáře Víška, Bečky, Frýdka a Myšáka. V první čtvrthodině se hosté několikrát pokusili ohrozit domácího gólmana Marka, poté se však hra vyrovnala a převahu naopak postupně získal Xaverov. V 18. minutě Putík rozehrál trestný kop a kolínský středopolař Vašíček tečoval jeho střelu do vlastní sítě. Krátce po zahájení druhého poločasu se míč dostal od stopera Hrubého k volnému Krajčíkovi, který pohotovou střelou zvýšil na 2:0. Domácí fotbalisté pak byli i nadále lepší a o udržení dvoubrankového náskoku se prakticky nemuseli strachovat.
Branky: 18. Putík, 47. Krajčík. Rozhodčí: Matějek. ŽK: Pokorný (Xaverov). Diváci: 1000.

Ratíškovice - Olomouc B 1:3 (0:2)
Domácí dostali lekci z produktivity již v prvním poločase, kdy po dvou střelách na branku lovil Barcuch dvakrát míč ze sítě. I v dalším průběhu byl lepší olomoucký celek, který přijel do Ratíškovic s reprezentačním gólmanem Vaniakem. Ten kapituloval až v závěru po přesné ráně útočníka Hupky, jenž tak protrhl bezmála desetihodinové ratíškovické čekání na gól v síti soupeře. Domácí v existenčním utkání své příznivce zklamali, naopak hosté hráli to, co potřebovali, a odvezli si veledůležité tři body.
Branky: 88. Hupka - 27. Rojka, 36. Štrbík, 81. Vyskočil. Rozhodčí: Helebrant. ŽK: Vít, Rosypálek - Štrbík. Diváci: 360.

HFK Olomouc - Mladá Boleslav 0:2 (0:1)
Domácí nastoupili bez Sedláčka, který týmu v ofenzívě citelně chyběl. Po čtvrt hodině odcentroval z levé strany osamocený Zelenka, obrana domácích zaváhala a Šmerda střelou z hranice šestnáctky k pravé tyči Hrdinovy branky dostal Mladou Boleslav do vedení. Ve 40. minutě se domácí dožadovali penalty, když byl po rohovém kopu faulován Henkl. Po přestávce začala Olomouc náporem a k vyrovnání měla nejblíž při Nečasově standardní situaci, po níž brankář Miller vytlačil míč na tyč. Mladá Boleslav pak již hájila vedení. Až v předposlední minutě unikl po pravé straně Kulvajt a křížnou střelou překonal domácího brankáře podruhé.
Branky: 16. Šmerda, 89. Kulvajt. Rozhodčí: Zejda. ŽK: Lošťák, Nečas - Hoffmann, Kulvajt, Svoboda, Kroupa. Diváci: 468.

Chomutov - Plzeň 3:1 (1:0)
Chomutov byl v úvodu aktivnější a v 17. minutě se ujal vedení po Holomkově opakované střele. Po půlhodině hry převzala taktovku Plzeň, jež využívala okének v chomutovské obraně, ale výborného brankáře Četverika nedokázala překonat. Naopak Chomutov vytěžil z minima maximum, v 65. minutě hlavou opět skóroval Holomek. O pět minut později střídající Kožuch lacino snížil, ale v okamžiku, kdy se Plzeň nadechovala k závěrečnému náporu, završil Holomek hattrick po samostatném úniku a elegantním obloučku přes brankáře Hauzra. V závěrečné čtvrthodině odešli předčasně pod sprchy plzeňští hráči Smíšek a Šedivec a návrat západočeského klubu do nejvyšší soutěže se tak ocitl již pouze v oblasti teorie.
Branky: 17., 65. a 80. Holomek - 70. Kožuch. Rozhodčí: Wilczek. ŽK: Sedlák, Rezek, Harvatovič, Benát - Smíšek, Grznár, Barteska, Kašťák. ČK: 74. Smíšek, 84. Šedivec (oba Plzeň). Diváci: 330.

Vítkovice - Zlín 1:1 (0:0)
Spanilá jízda Zlína jarní částí soutěže v Ostravě málem skončila, ale remízu hostům zajistil čtyři minuty před koncem Lukaštík v době, když Jihomoravané hráli v deseti bez vyloučeného Koubského. Lukaštík se po krásném sólu prosadil křížnou střelou k tyči. Zlín byl v úvodu utkání aktivnější a v ofenzívě hrozil zejména urostlý Janda. Po změně stran se však karta obrátila a iniciativu převzaly Vítkovice. Kloupar jim také v 63. minutě získal těsný náskok, ale domácí ho ani v početní převaze neubránili.
Branky: 63. Kloupar - 86. Lukaštík. Rozhodčí: Marada. ŽK: Derych, Dohnal - Koubský, Lukaštík, Hubáček. ČK: 82. Koubský. Diváci: 422.

LOS MUŽSTVA
AKTUÁLNÍ KOLO PŘÍŠTÍ KOLO
TABULKY HRÁČSKÉ STATISTIKY

Hattrickem zařídil vítězství Chomutova nad Plzní útočník Patrik Holomek (v popředí v zeleném dresu)