Pavel Makoň

Pavel Makoň | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Do útoku! Šéf sokolovských fotbalistů Makoň mění strategii

  • 0
Svůj post ředitele Baníku Sokolov přepustil Pavel Makoň před časem Tomáši Provazníkovi, zůstal však předsedou představenstva druholigového klubu a dál se podílí na jeho fotbalové strategii a už na začátku sezony sliboval její zásadní změnu: Taktickou hru, ofenzivu, akci.

„Zkrátka jiné pojetí hry, než na jaké byli dosud sokolovští fanoušci zvyklí,“ říká. Výsledky prvních kol Baníku ve Fotbalové národní lize podle jeho předsedy naznačují, že cíl se daří plnit.

Jaké změny ve hře Baníku jsou podle vás nejvíc patrné?
Větší pohyb na hřišti, větší taktické přehrání soupeře. A bylo to vidět hned na začátku sezony v utkání s Olomoucí. Jasný favorit. Tým, který sestoupil z první ligy. Přesto jsme jej dokázali porazit 3:2. A přiznám na rovinu, že vítězství jsem nečekal ani já. Rozhodla ale naše bojovnost a taktický přístup.

Na podobná vítězství jste byli ale v Sokolově zvyklí už v předešlých sezonách...
...od diváků jsme ale pak slýchali: No, vyhráli jste, ale nebylo to nic moc. Psychologie sokolovského fotbalu byla celé roky založená na tom, že nesmíme dostat branku, ale musíme aspoň jednu dát. Dnes se to snažíme otočit. Můžeme klidně dostat dvě branky, ale musíme dát tři. Dřív to bylo jasně defenzivní a pokud se podaří útok, bude to dobré. Dnes se snažíme o mnohem útočnější fotbal.

Také jste pro to vyměnili trenéra.
Nejdřív je potřeba mít trenéry, kteří umí vůbec s takovým pojetím hry pracovat, což Dan Šmejkal i Jirka Dreiseitl umí. Druhá věc je naučit celý tým myslet jinak.

Přemýšlet jinak začnou o vás také soupeři.
Také už na změnu reagují. Ví, že Marek Červenka se od počátku profiluje jako střelec a při jeho obraně jej také zdvojují. A v tom je kouzlo taktické hry, pro Červenku je teď sice mnohem těžší prosadit se, obrana soupeře tím ale otevírá prostor pro další naše hráče a jako celek to je pak zajímavější i pro diváky.

Spoustu věcí mají fotbalisté zažitých, nechtělo by to změnu v chápání fotbalu už od mládežnických kategorií?
Samozřejmě, tlačíme na větší provázanost jednotlivých týmů. Vím, že to bude pro trenéry náročnější, ale jestli chceme výsledky, není jiné cesty. Mládež nemůže hrát jiným stylem než dospělí. Nováčky v áčku potřebujeme co nejrychleji zapracovat.

Však je už také polovina hráčů z áčka odsud z regionu.
A Baník berou jako svůj klub. Na kluky se chodí dívat jejich blízcí, sounáleží s klubem, berou to srdcem. Když se Sokolov po letech vrátil do ligy, fotbalisté sem přišli, protože jim nic jiného nezbývalo a to se do jisté míry odráželo i v přístupu některých z nich. To je teď jiné.

Někdo by mohl namítnout, že jejich motivaci může srážet dobrovolné vyřazování Baníku ze hry o postup.
Věci kolem se ale mění, posunují se dopředu. A nejde jen o to, že jim trenér řekne: teď budeš hrát jinak. Vidí, že se udělala částečná úprava zadní trávy, postavily se kabiny, vybudovalo zavlažování, tartanový ovál kolem zadní trávy a udělaly se i další drobné úpravy: ozvučení, časomíra, oplocení, tribuna nad velkou umělou plochou. Vznikl areál na Bohemii, kde je další tréninkové hřiště se sportovním zázemím. Sice pro veřejnost, ale hodně jej využíváme i my.

Není to neobvyklé, chodit s ligovým týmem trénovat do veřejného parku?
Pro někoho možná ano, ale nejsme Sparta, abychom trénovali v uzavřeném areálu někde na Letné. Lidé na naše tréninky chodí a kluci se do toho snaží dávat ještě něco navíc, chtějí se vytáhnout.

Máte na novinku už nějaké ohlasy od fanoušků?
Zdá se, že změnu přivítali. Na tréninky se chodí dívat dospělí i malí kluci a také se vyptávají co a jak. Jak trénujeme, jaké budou ty nové dresy. Pro mnohé je to motivace a sami pak začnou s fotbalem, to je skvělé. Kvůli tomu se také areál na Bohemce postavil. Aby sloužil lidem.

Jak je na tom vlastně Sokolov se sportovním zázemím?
Osobně si myslím, že dobře. Ve městě je k dispozici areál na Baníku, hřiště je ale také u každé základní školy. Na současné potřeby je to dostatečné, ale jednoznačně je zapotřebí řešit Sokolov z hlediska investic.

Investic do sportu?
Spíš do zaměstnanosti. Ve městě a okolí ubývá pracovních míst a s tím i klesá kupní síla. Pokud lidé nemají práci, nemají peníze a nemají ani prostor věnovat se sportu nebo kultuře. Všechno něco stojí.

Ovlivňuje situace v regionu také samotný klub?
Z hlediska ekonomického? Určitě. Jsme závislí na jediném partnerovi, Sokolovské uhelné. Finanční potenciál ostatních se zásadně snižuje a to má samozřejmě vliv. Museli jsme například přehodnotit úvahy o první lize nebo o novém stadionu. A nejde jen o tu prvotní investici, ale také o následný provoz. Ve městě není v současné době nikdo, kdo by něco takového dokázal nebo i jen chtěl financovat. I přesto, že mnozí naši hráči by na první ligu opravdu měli.

Dá se to nějak změnit?
Věřím, že se povede v dohledné době najít investory do zón, které se budují kolem Sokolova, a že to pomůže zlepšit situaci. My mezitím budeme dál hrát druhou ligu na kvalitní úrovni a dál zlepšovat práci s mládeží. Už teď jsou vidět mezi odchovanci Baníku velice slibní jednotlivci a to je velký příslib do budoucnosti. Pro Baník i pro město Sokolov.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko