Bývalý sudí Emanuel Marek vystoupil z FAČR, etická komise s ním tak musela zastavit řízení, byl podezřelý z pokusu o ovlivnění druholigového utkání Chrudim - Vyšehrad ze srpna 2019.

Bývalý sudí Emanuel Marek vystoupil z FAČR, etická komise s ním tak musela zastavit řízení, byl podezřelý z pokusu o ovlivnění druholigového utkání Chrudim - Vyšehrad ze srpna 2019. | foto: ČTK

Sudí a dva hráči se vyhnou trestu, vystoupili z asociace. Komise zastavila řízení

  • 10
Další fotbaloví hříšníci se vyhnuli trestu od Etické komise asociace. Ta musela zastavit řízení s bývalým prvoligovým rozhodčím Emanuelem Markem a hráči Martinem Uvírou i Markem Hovorkou, protože všichni z fotbalové asociace vystoupili a nejsou jejími členy. Tím se však teoreticky sami vystavili doživotní zákaz působení ve fotbale.

Komise se na pátečním zasedání znovu zabývala korupční kauzou okolo bývalého místopředsedy asociace Romana Berbra, funkcionáře Romana Rogoze a s nimi spojených osob. Další verdikty zatím nevynesla. 

„Jednání se poměrně protáhlo do pozdních večerních hodin. My jsme ho proto přerušili a budeme znovu pokračovat v pondělí. Během dneška jsme provedli výslechy několika osob, které přišly podat vysvětlení. Zároveň jsme u tří osob ukončili řízení, protože skončily asociaci“ řekl předseda etické komise Jan Eisenreich v prohlášení pro média.

Je evidentní, že vystoupením z řad členů FAČR se sudí Marek, hráči Uvíra a Hovorka potrestání etické komise vyhnuli úmyslně.

Pokud by se znovu ucházeli o členství, komise by měla s nimi řízení opět zahájit. Komise zároveň usiluje, aby do řádů spolku mohla být zanesena možnost, že kdo se pokusí vyhnout řízení tím, že z FAČR vystoupí, bude to automaticky znamenat doživotní vyloučení z fotbalu.

„Etická komise se domnívá, že v případech, kdy osoba zruší své členství za účelem vyhnutí se disciplinárnímu řízení, by již nikdy nemělo této osobě být znovu umožněno stát se členem. Tento názor sdílí i vedení FAČR,“ zaznělo v prohlášení v minulých týdnech. 

Uvíra však čelí ještě policejnímu stíhání.

Kauza Berbr: Vyšehrad vyloučili z ČFL, tři sudí dostali osmiletý zákaz

Například sudí Emanuel Marek si před i po zápase Ostravy se Spartou (3:2) volal s obviněným Berbrem. Zachytily to policejní odposlechy, jejich přepis přinesl seznamzpravy.cz

„Za každou cenu zajdeš za Brabcem a budeš ho ode mě pozdravovat…yes???“ úkoloval Berbr rozhodčího Marka před utkáním na Baníku. Václav Brabec je majitel ostravského klubu.

Marek v utkání posoudil Barošův pád kousek za šestnáctkou jako faul, z trestného kopu Baník skóroval. A za Barošův ostrý zákrok na Frýdka nepřišla ani žlutá karta. Baník, který bojoval o záchranu, vyhrál zápas 3:2. Po utkání následoval další rozhovor dvojice Berbr-Marek.

RB: Dobrá práce.

EM: Díky, rudoch nám trochu pláče.

RB: Na indiány se*, musí si najít jiný kmen.

EM: Taky to tak cítím. Pěkný večer a makám dál!

Etická komise už na konci minulého roku vynesla v kauze první verdikty. Nejprve potrestala vyšehradský klub vyloučením z třetí ligy a přeřazením do pražského přeboru za to, že se s vědomím bývalého sportovního ředitele Romana Rogoze opakovaně dopustil úplatkářství a narušení regulérnosti soutěže.

Rozhodčím Jiřímu Musilovi, Zdeňku Kovalovi a Miloši Vitnerovi komise zakázala osm let působit ve fotbale a zároveň jim uložila pokutu 25 tisíc korun. Miroslav Svoboda nesmí 18 měsíců zastávat funkci delegáta.

O týden později komise potrestala delegáta Miroslava Skálu šestiletým zákazem činnosti a pokutou 15 tisíc korun. Tehdejší vedoucí Vyšehradu Milan Tandara má zakázanou činnost na 18 měsíců a musí zaplatit pět tisíc korun.

Komise zároveň zahájila řízení se čtyřmi rozhodčími, kteří řídili i první ligu. Vyšetřováni jsou Petr Hocek, Jakub Hrabovský, kteří jsou pořád na listině sudích pro profesionální soutěže, a Zdeněk Vaňkát.  S Markem, jak je zmíněno, bylo řízení zastaveno.

Marek není jediným sudím, který v poslední době kvůli kauze vystoupil z FAČR.

Mezi podezřelými je také Ondřej Ginzel, který se podle komise dopustil přečinu narušení regulérnosti soutěže či utkání. Na podzim ještě coby hlavní odřídil šest zápasů v nejvyšší soutěži. Koncem prosince 2021 však oznámil konec kariéry a vystoupil z asociace. Pro server fotbalportal.cz třiatřicetiletý sudí uvedl jako hlavní důvod zdravotní problémy.

Členem fotbalového hnutí už není ani Jiří Houdek, s nímž mělo být rovněž zahájeno disciplinární řízení kvůli pokusu o ovlivnění dvou zápasů Vyšehradu. Houdek je mezi dvaceti osobami, kteří čelí obvinění ze strany policejních orgánů.

Aféra odstartovala loni v říjnu, více než polovina z dvaceti obviněných  včetně Berbra a Rogoze už ale z asociace vystoupila a etická komise s nim řízení zastavila nebo vůbec nezahájila, protože pak by neměla páky, aby sankce mohla vymáhat.

Kriminalisté tvrdí, že ovlivňování výsledků zápasů druhé a třetí ligy řídila organizovaná zločinecká skupina.

Šlo hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil z ČFL do druhé ligy. Zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek. Asociace má v kauze jako poškozená strana přístup k policejnímu spisu, etická komise může rozhodovat bez ohledu na probíhající trestní řízení.

,

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko