Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Laňku z Teplic šetří komise kvůli úplatku, kouč Freisler z Vltavínu má šestiletý zákaz

  19:15aktualizováno  20:03
Mezi podezřelými v kauze údajného ovlivňování zápasů kolem fotbalového Vyšehradu nově uvízl i prvoligový Denis Laňka. Současný hráč Teplic, který si aktuálně hledá nové angažmá, je podezřelý, že se během svého dvouletého působení v pražském klubu pokusil ovlivnit či přijal úplatek před dvěma duely druhé nejvyšší soutěže. V pondělí večer to oznámila etická komise fotbalové asociace.

Denis Laňka smutní po další ztrátě Teplic | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Své zasedání, které zahájila už v pátek dopoledne, před víkendem přerušila. Po pondělním pokračování jednání pak vynesla další verdikty, které jsou spojené se sledovanou kauzu kolem Romanů Berbra a Rogoze.

Šestiletým zákazem působení ve fotbale a pokutou 50 tisíc korun například potrestala Tomáše Freislera, bývalého prvoligového hráče a současného trenéra třetiligového Loko Vltavín.

Provinil se v květnu 2019, kdy měl před utkáním proti Vyšehradu (0:2) přijmout úplatek právě od soupeřova bosse Rogoze. Peníze měl zprostředkovat Martin Uvíra, jehož etická komise už potrestat nemůže, protože vystoupil z FAČR

Kauza Berbr: Vyšehrad vyloučili z ČFL, tři sudí dostali osmiletý zákaz

Totéž minulý týden udělali i někteří rozhodčí, kteří jsou z nekalého jednání v souvislosti se zápasy Vyšehradu spojení. Samotný klub etická komise potrestala už v prosinci: vyloučením z třetí ligy.

Vyšehrad musí vyhrát, chtěl Berbr po sudím

Špína teď ulpěla i na jeho pražském rivalovi z Holešovic, jak ukazuje policejní šetření. U Vltavínu jde však o jednotlivce a konkrétně o jeden zápas. Tenkrát koncem května 2019 to přitom byl šlágr o první příčku...

Z policejních odposlechů a spisu, do kterých měl možnost nahlédnout reportér Lidových novin, den před utkáním tehdejší místopředseda asociace Berbr volal hlavnímu sudímu Janu Cihlářovi. Sdělil mu, že když Vyšehrad zvítězí, on se dočká kariérního posunu mezi sudí pro profesionální soutěže, čili pro první a druhou ligu. Jinak bude mít smůlu.

Vyšetřovatelé dále popisují, že se Rogoz, Berbrova pravá ruka a v kauze jeden z obviněných, přímo v den zápasu sešel právě se sudím Cihlářem a jeho asistenty Zdeňkem Mudrou a Vladimírem Pastyříkem v občerstvení McDonald’s na pražském Zličíně. Instruoval je, jak má utkání dopadnout.

Korupční aféra kolem Romana Berbra

V aféře, která odstartovala loni v říjnu, bylo policií obviněno 20 lidí. Více než polovina z nich včetně Berbra a Rogoze už ale z FAČR vystoupila a etická komise s nimi nemůže vést řízení.

Kriminalisté tvrdí, že ovlivňování výsledků zápasů druhé a třetí ligy řídila organizovaná zločinecká skupina. Podle médií šlo hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil z ČFL do druhé ligy. Zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek. Asociace má v kauze jako poškozená strana přístup k policejnímu spisu, etická komise může rozhodovat bez ohledu na probíhající trestní řízení.

Aby Rogoz neponechal nic náhodě, dal si schůzku také s obráncem Uvírou, který byl v utkání kapitánem Loko Vltavín. Tomu slíbil dle vyšetřovatelů peníze. Vyrovnali se dva dny po zápase.

„Dne 31. května 2019 na parkovišti benzinové stanice MOL v ulici Strakonická předal Martinovi Uvírovi hráči FK Loko Vltavín, z.s., finanční hotovost jako plnění za aktivní ovlivnění výsledku zápasu ve výši nejméně sto tisíc korun,“ popsali vyšetřovatelé. 

Předávka peněz měla následovat ještě jednou v červenci, tentokrát v pražském sportovním areálu Erpet. Přesnou částku policie nezjistila.

„Pan Tomáš Freisler přijal prostřednictvím pana Martina Uvíry úplatek poskytnutý panem Romanem Rogozem v souvislosti s ovlivněním utkání Loko Vltavín - FK Slavoj Vyšehrad ze dne 29. května v Praze,“ uvedla etická komise. Není zcela jasné, jak v celé kauze figuroval Freisler, tehdejší asistent trenéra Martina Frýdka ve Vltavínu. Každopádně se podle vyjádření etické komise zdá, že o všem věděl a od Uvíry dostal podíl.

Vyšehrad vyhrál 2:0, když góly dali krátce po pauze Čapek a po hodině hry Brejcha. „Naprosto zasloužené vítězství Vyšehradu. Nehráli jsme dobře, byli jsme bez pohybu, nechápu, co s týmem bylo. Vůbec jsme se nevyhecovali, skoro jsme nevystřelili na branku, to je smutné, když máte tým, který má nejvíc vstřelených gólů v soutěži. Špatný výkon,“ řekl tehdy kouč Frýdek, jehož slova zaznamenal Pražský deník.

Etická komise už dřív zahájila řízení s obránci Vltavínu Uvírou a Markem Hovorkou, kteří tenkrát nastoupili v základní sestavě. Tím, že vystoupili ze struktur fotbalové asociace se sice trestu vyhnou, ale teoreticky si  podepsali doživotní zákaz působení ve fotbale.

Sudí a dva hráči se vyhnou trestu, vystoupili z asociace. Komise zastavila řízení

Jedenapadesátiletý Freisler je bývalým ligovým obráncem Bohemians, kde působil v druhé polovině devadesátých let minulého století. Hrával také za Havířov, Chrudim, Kolín, Xaverov či Vítkovice. Aktivní kariéru končil právě ve Vltavínu před dvanácti lety. Poté tam pracoval jako asistent a minulý rok byl hlavním koučem.

Od nynějška však šest let nesmí v žádné oficiální roli ve fotbale působit.

Případ Laňka: přijal úplatek?

V kauze, které dominují funkcionáři a rozhodčí, je zatím nejvýše postaveným aktivním hráčem, byť Jan Eisenreich, předseda etické komise, upozorňuje: „Že zahájíme s někým řízení ještě neznamená, že by byl dotyčný vinný spácháním skutku, jež je mu kladen za vinu.“

„Etická komise je tu v pozici žalobce a soudce. O tom, jestli je ten, s nímž zahájíme řízení, vinný, se teprve rozhodne,“ doplnil. 

Čtyřiadvacetiletý univerzál Denis Laňka na podzim odehrál osm zápasů za Teplice, které s ním však do druhé poloviny sezony už nepočítají a dokonce mu do prošetření kauzy neumožní ani přípravu s B týmem. 

„K událostem, které etická komise vyšetřuje, došlo před příchodem do našeho klubu, jsme z nich však velmi negativně překvapeni, odporují nejen disciplinárnímu řádu FAČR, ale také disciplinárnímu řádu a etickému kodexu našeho klubu, které jsou součástí všech hráčských smluv,“ stojí v klubovém prohlášení.

„V případě, že by se dané skutky prokázaly, bude hráči okamžitě ukončena jeho smlouva s FK Teplice.“

Pavel Bucháček, sportovní ředitel Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje, vzkázal: „Denis se nebude k případu vyjadřovat.“

Podle etické komise si Laňka během svého působení na Vyšehradě nechal slíbit, případně přijal úplatek před zápasem proti Prostějovu (3:1). A také se údajně pokusil ovlivnit utkání s Jihlavou (0:4).

Oba duely se uskutečnily v závěru sezony 2019/20. Z té doby pocházejí také úryvky odposlechů, které jsou zachyceny v policejním spisu s názvem Akce Šváb. 

Třeba den před inkriminovaným zápasem proti Prostějovu byl Laňka v kontaktu s Davidem Bejdákem, masérem Vyšehradu, který plnil Rogozovy pokyny. Zde je úryvek:

Laňka: a bude to zajímavý?

Bejdák: No nevím, jestli zajímavý, tam nikdo po vás nic nechce, jenom aby to dopadlo (...)

Laňka: hm a peněžně?

Bejdák: 40 asi každej... to je dobrý, ne?

Laňka: no já si to ještě pojistim, že jo

Bejdák: To je na tobě. Já jenom říkám to, co přilítne.

Akce Šváb. Detaily ze spisu o korupční aféře kolem Berbra přehledně

Etická komise v pondělí zároveň rozšířila řízení se sekretářem Řídící komise pro Čechy Janem Hořejším, jenž čelí podezření, že se v květnu 2019 sešel s rozhodčími Martinem Hányšem, Lukášem Nehasilem a Janem Aubrechtem a Rogozem a zadal jim pokyny k ovlivnění utkání Štěchovic s Vyšehradem. 

Komise se bude případem zabývat na zasedání 20. ledna. Hořejší se může do té doby k rozšíření vyjádřit.

Případ Pilný: k opilecké kauze přibylo podezření z korupce

Podezření z ovlivnění utkání Vyšehradu čelí i asistent rozhodčího Marek Pilný. Podle etické komise se mělo jít o duel třetí ligy ve Velvarech z března 2019.

Pilný je známý z opilecké kauzy při ligovém utkání Příbram - Slavia na jaře 2016. Byl delegován jako čtvrtý sudí, vrávoral a zmateně pobíhal kolem postranní čáry.

Po chvíli ho zpacifikovala ochranka a mezi střídačkami ho hlídal bodyguard, aby už nic neprovedl. Jeho roli převzal hlavní pořadatel. Do druhé půle už Pilný ke hřišti nešel. Tenkrát byl příbramským manažerem Roman Rogoz.

Následně byl Pilný vyškrtnut z listiny rozhodčích a fotbalová asociace je původně doživotně vyloučila ze svých řad. Poté disciplinární komise potrestala pokutou 150 tisíc korun a dvouletým zákazem funkce. Zároveň rezignoval na svůj post místopředsedy Krajského svazu Hradec Králové.

V lednu 2019 se Pilný vrací v zápasech nižších soutěžích, doživotní zákaz mu byl zrušen. Od té doby také vede Okresní fotbalový svaz Trutnov. Letos v březnu vyhrál volby znovu.

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se hraje od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků je rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko
  • Nejčtenější

Program Eura 2024: Play off začne zápasem Švýcarsko - Itálie. Jak se hraje dál?

Pavouk play off se rychle zaplňuje jmény jistých osmifinalistů. Vyřazovací část fotbalového turnaje Euro 2024 otevře v sobotu od 18 hodin utkání Švýcarska s Itálií. Večer v Dortmundu nastoupí domácí...

Portugalsko - Česko 2:1, fotbalisté vedli, ale dali si vlastní gól a padli v nastavení

Lipsko (Od našeho zpravodaje) Čeští fotbalisté sahali v prvním utkání mistrovství Evropy po senzační remíze s Portugalskem, jedním z favoritů celého turnaje. Bod jim však na začátku nastaveného času sebral střídající Conceicao,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Gruzie - Česko 1:1, fotbalisté tlačili. Soupeř mohl i vyhrát, držel ho gólman

Hamburk (Od našeho zpravodaje) Čeští fotbalisté ve druhém utkání na mistrovství Evropy jen remizovali s Gruzií 1:1. Hráli sice aktivně, vytvořili si obrovskou převahu i spoustu šancí, jenže v závěru prvního poločasu inkasovali z...

Szoboszlai pomohl, pak se navezl do zdravotníků: Byli jste na hřišti pozdě

Jako správný kapitán sehrál klíčovou roli v obou zásadních momentech utkání. Nejprve dělal co mohl, aby pomohl stabilizovat spoluhráče Barnabáse Vargu, který upadl do bezvědomí. V samotném závěru pak...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Belgie - Slovensko 0:1, senzaci zařídil Schranz, favoritovi sebral dva góly VAR

Od sedmé minuty, kdy se po chybě obrany prosadil Schranz, hájili těsný náskok. A i díky pořádné porci štěstí a obětavosti ho slovenští fotbalisté dovedli k překvapivému a cennému triumfu. Na úvod...

Jak by měla vypadat sestava na Turky. Kdo za Schicka, mají smysl i jiné změny?

Jedna změna nejspíš bude vynucená. Ale měl by trenér českých fotbalistů Ivan Hašek udělat ještě další? Jak by mělo národní mužstvo ve svém třetím utkání v základní skupině mistrovství Evropy proti...

EURO 2024 ONLINE: Hašek o Schickovi: Zranění se lepší, uvidíme ve středu

Sledujeme online

Mistrovství Evropy ve fotbale se rozjelo. Česká reprezentace má z úvodních dvou zápasů jediný bod - s Portugalskem prohrála 1:2, s Gruzií remizovala 1:1. V našem online přenosu se dozvíte vše nejen o...

Ševčík odešel ze Sparty na roční hostování do druholigového Norimberku

V nabitém kádru Sparty se neprosadil, teď talentovaný fotbalový záložník Michal Ševčík zkusí prorazit v Německu. Z pražského klubu míří na hostování do druholigového Norimberku. Součástí dohody je i...

Rekordman v počtu startů Petržela prodloužil o rok smlouvu se Slováckem

Jednačtyřicetiletý fotbalista a ligový rekordman v počtu startů Milan Petržela bude pokračovat v kariéře. Bývalý reprezentační záložník prodloužil se Slováckem smlouvu o další rok. Tým z Uherského...

Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA
Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA

S přicházejícím létem je nutné myslet na ochranu pokožky, zejména u dětí. Přihlaste se do testování a vyzkoušejte dětský opalovací krém Cool Kids...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...