Určitě se do Česka vrátím. Na důchod

aktualizováno 
Brzy to bude rok, co Česká republika vstoupila do Evropské unie. Řada Čechů však nečekala na loňský květen. Své místo si na západním trhu práce našla mnohem dříve. Jak se těmto lidem žije? Polepšili si? A co museli obětovat?

Dagmar Janíčková pracuje jako rehabilitační sestra přes třicet let. Posledních čtrnáct z nich však neošetřuje české pacienty, ale ty rakouské. Patří k prvním, kteří po revoluci našli odvahu a opustili zaběhnutý socialistický systém. V roce 1991 odešla pracovat do zahraničí. „Rozhodla jsem se hned po uvolnění hranic. Otevřel se svět, chtěla jsem poznat, jak moji práci dělají jinde,“ říká fyzioterapeutka Dagmar Janíčková.

Každý pátek se ze zaměstnání nedaleko Vídně vrací do svého bydliště v Uherském Hradišti. V rozhodování pro Rakousko hrály roli samozřejmě i finanční důvody. „Šla jsem tam ve finanční krizi, děti studovaly, spláceli jsme dům. Žili jsme od výplaty k výplatě,“ vysvětluje.

Tušila, jaké ohodnocení ji v sousední zemi může čekat. Jedna známá totiž odešla do Rakouska díky příbuzným hned po listopadu 1989. Od ní se paní Janíčková dozvěděla, kolik může ve své profesi vydělat. Tenkrát to byl téměř desetinásobek jejího tehdejšího platu. Z ordinace v Uherském Hradišti šla do Vídně. A nelituje.

Úřednický začarovaný kruh

 Co dělá můj šéf: závidíte jim vysoký plat? A tu dřinu a odpovědnost taky?
Více čtěteZDE
.

Získat pracovní místo nebylo jednoduché. „Byly to divoké časy. Vůbec jsme nevěděli, jak postupovat. Nejdříve jsem si vyřídila uznání kvalifikace na ministerstvu, pak jsme naložili do auta tlumočníka a začali objíždět nemocnice. Byla to trochu troufalost. Německy jsem moc neuměla, pamatovala jsem si něco z gymnázia. Asi v pátém špitále to vyšlo,“ vypráví Dagmar Janíčková. Vyřizování bylo nesmírně složité. Zejména objíždění rakouských úřadů. „Trvalo to rok, byl to začarovaný kruh. Musela jsem mít pracovní povolení, což dnes stále ještě platí. K tomu jsem potřebovala dostat místo, to ale nebylo možné bez zajištěného bydlení. A bydlení se mi nedařilo sehnat bez potvrzeného zaměstnání,“ objasňuje začarovaný kruh.

V Česku dala výpověď, když bylo jasné, že práce za hranicemi vyjde. „Posledního července jsem ještě byla v Hradišti a prvního srpna nastupovala v Rakousku. Bylo to hektické. Jen mě mrzí, že mi v Česku zaměstnavatel nevycházel vstříc.“ Od začátku působila ve své profesi. Jen musela do dvou let složit v němčině rozdílové zkoušky, jež byly snadnější než dnes. „Hned poté jsem dostala plný plat podle jejich směrnic,“ dodává.

Na kafe není čas

Bylo těžké odejít od rodiny? „Manžel převzal spoustu povinností, podporoval mě, bez něj bych to nedokázala. Navíc v pátek končí pracovní doba v jedenáct hodin, už ve dvě odpoledne jsem doma. Člověk si zvykne, ale lehké to nebylo,“ říká dnes fyzioterapeutka. Původně si paní Janíčková myslela, že to zkusí na dva roky, ale zůstane. „Řadu věcí jsem se naučila, jsem tam od počátku spokojená, přijali mě kolegové i pacienti a nikdy mi nedali pocítit, že jsem cizinka. Není důvod odcházet.“ Nikdy neuvažovala, že by se do Rakouska úplně přestěhovala i s rodinou. Ale práce jí vyhovuje. „Je zajímavá, skvěle zorganizovaná, dělá se poctivě po celou pracovní dobu, ale pozor - na kafe není většinou vůbec čas,“ říká. Co podle ní člověk musí umět, pokud chce pracovat v cizí zemi?

„Důležité jsou skromnost a pokora, suverén neobstojí. Je třeba respektovat jejich systém práce, přístup ke klientům. Obdivuju jejich zájem o obor, chuť se dál vzdělávat.“ Podle Dagmar Janíčkové není nezbytné umět jazyk stoprocentně. „Stačí základní věci, dorozumět se, a pak na sobě pracovat. Nepočítat s tím, že jazyk naskáče sám do hlavy. Je potřeba se hodně učit. Čím více totiž člověk řeč zvládne, tím více se cítí doma a okolí ho bere,“ míní Dagmar Janíčková. „Nelituju toho, že jsem odešla. Určitě se vrátím. Na důchod,“ dodává.

Kolik si lékaři vydělají?

Kvalifikace Měsíční plat (EUR) Měsíční plat (Kč)
Rodinný lékař (VB) 8 512-9 738 255 360-292 140
Praktický lékař (VB) 12 162 364 860
Zubní lékař (VB) 7 300-9 730 219 000-291 900
Chirurg bez praxe (VB) od 5 000 výše 150 000
Zdravotní sestra, sálová (Německo) 1800 54 000

* Počítáno 1 euro = 30 Kč

Zdroj: podle Eures

PLAT PŘES 200 000 KORUN. Tolik si může vydělat zubař. Šikovný kadeřník si přijde i na 40 000 korun. Kde si sáhnete na tak ZÁVRATNÉ VÝDĚLKY? V EU. Více ZDE.


Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Nesehnal pro děti dobré lyže a snowboardy, teď je s úspěchem vyrábí

Roman Blažek

Sportovec a táta dvou dětí Roman Blažek nebyl spokojený s dětskými lyžemi, snowboardy a koly na trhu. A protože ho vždy...

Suší maso pro vojáky i sportovce a chtějí dobýt Evropu

David Novák a Pavel Doležal z pardubické společnost Fine Gusto

Vypadají spíše jako studenti práv, přitom David Novák (28) a Pavel Doležal (30) založili a úspěšně řídí firmu Fine...

Poradna: Vyhrožoval jsem šéfovi, může mě za to vyhodit z práce?

Ilustrační snímek

Komunikace je důležitou součástí pracovních vztahů. Někdy se ovšem může stát, že svému nadřízenému řekneme něco, čeho...

Eurozóna je neudržitelná

Eurozóna je neudržitelná

Kurzy.cz „Euro slaví dvacet let od svého vzniku, ale šampaňské nikdo neotvírá. Snad s výjimkou pomýlených eurokratů, jako je pre...

Advantage Consulting, s.r.o.
MARKETING MANAGER – VĚRNOSTNÍ KLUB

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 45 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz