Pracovali jste v zahraničí? Možná máte nárok na dvě penze

aktualizováno 
Blíží se vám důchodový věk, v přehledu odpracovaných dob vám však pár let chybí. Možná jsou to roky, kdy jste pracovali v cizině. Víte, na co máte nárok? Na naše otázky odpovídala vedoucí oddělení vnitřních a vnějších vztahů České správy sociálního zabezpečení Renáta Provazníková.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Započítává se práce v zahraničí do odpracovaných let potřebných pro nárok na důchod?
Připomeňme, že nárok na důchod z českého důchodového pojištění má občan, pokud splní podmínky stanovené českými předpisy, tedy v případě starobního důchodu dosáhne důchodového věku a získá potřebnou dobu pojištění. Pokud v ČR nezískal stanovený počet let, pak se pro splnění podmínky doby pojištění přihlíží i k dobám, které byly získány v některém členském státě EU nebo ve státě, se kterým má ČR uzavřenou smlouvu o sociálním zabezpečení, (jde o takzvaný princip sčítání dob pojištění).

Které státy to jsou?
Jde o státy Evropské unie včetně států: Švýcarsko, Norsko, Lichtenštejnsko a Island. Kromě toho má Česká republika uzavřeny dvoustranné smlouvy o sociálním zabezpečení s celou řadou států, například s Kanadou, Austrálií, USA, Ruskou federací, Indií, Chile, Izraelem, Japonskem, Ukrajinou, aj. Kompletní přehled smluv o sociálním zabezpečení sjednaných ČR je uveden na webových stránkách ministerstva práce a sociálních věcí a ČSSZ. K době odpracované například na Novém Zélandu, tedy na území tzv. „nesmluvního“ státu, nelze pro nárok na český důchod přihlédnout.

Pro úplnost, oblast sociálního zabezpečení, tedy i důchodů, v rámci EU upravují tzv. koordinační nařízení. Tato pravidla nemají za cíl sjednotit podmínky, ale zajistit, aby osoby, které pracovaly ve dvou či více státech, nebyly poškozeny na svých důchodových právech oproti osobám, které pracovaly pouze v jednom státě. Koordinační nařízení jsou založena na čtyřech základních principech – princip rovného zacházení, princip jediného pojištění (osoba podléhá právním předpisům toho státu, kde vykonává výdělečnou činnost), princip sčítání dob pojištění a princip výplaty dávek do druhého státu. Na nich je založena také většina mezinárodních smluv o sociálním zabezpečení.

Jsou podmínky pro nárok na důchod v rámci Evropské unie jednotné?
Podmínky nejsou v EU jednotné. Jsou stanoveny právními předpisy každého státu, tedy podmínky nároku na důchod se v různých státech liší. V každé zemi je například jiný důchodový věk i doba pojištění potřebná pro vznik nároku na starobní důchod. O podmínkách nároku na důchody je vždy třeba se informovat u kompetentní instituce v příslušném státě, která podá přesné informace.

Jak je to s výší důchodu?
I výši důchodu si každý z členských nebo smluvních států stanovuje podle svých národních předpisů, samozřejmě s přihlédnutím ke koordinačním nařízením EU nebo příslušné mezinárodní smlouvě.

Každý stát, kde občan pracoval a splnil podmínky nároku na důchod, přizná důchod ve výši odpovídající době pojištění získané v daném státě. Zjednodušeně řečeno každý stát vyplácí penzi za dobu, kterou z celkově odpracované doby člověk získal v tomto konkrétním státě. V praxi pak může nastat situace, že můžete brát částečný tzv. dílčí důchod z několika států, a kyždý může být přiznán od jiného data, protože důchodový věk je v jednotlivých státech různý.

Co mám dělat v případě, že se do ciziny teprve chystám, ale budu pracovat v nesmluvním státě? Mám si doma hradit důchodové pojištění? 
Obecně pro oblast sociálního zabezpečení platí, že podléháte právním předpisům toho státu, kde vykonáváte výdělečnou činnost. Povinnost odvádět pojistné na sociální zabezpečení v ČR během práce v cizině nemáte. Chcete-li však, aby se vám toto období započítalo pro budoucí český důchod, máte možnost přihlásit se na okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) podle místa bydliště k dobrovolnému důchodovému pojištění.

Pokud jsem pracovala v různých státech, kde mám požádat o důchod?Pokud se jedná o členský stát EU anebo smluvní stát, stačí, když požádáte o důchod ve státě, kde trvale bydlíte anebo pracujete a příslušná instituce tohoto státu (v ČR to bude ČSSZ), si sama vyžádá všechny potřebné podklady.

Pokud byste ovšem pracovala v tzv. nesmluvním státě, musíte podat žádost o důchod v tomto státě a ten podmínky nároku na důchod posoudí výhradně podle svých vnitrostátních předpisů.

Autor: pro iDNES.cz

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Majetek musí nahlásit notáři sami dědicové. A také uvést jeho hodnotu

ilustrační snímek

Smrt blízkého člověka je asi nejtěžší záležitostí, kterou nám život přináší. Neméně těžké chvíle pak nastávají v...

Další z rubriky

Mají po maturitě a chtějí pracovat a vydělávat. Ale po svém

Ilustrační snímek

Před chvílí odmaturovali a začínají sepisovat motivační dopisy svým prvním zaměstnavatelům. Říká se jim i generace Z....

Jako Real Madrid ve vesnické lize, říká o svých začátcích podnikatel

Milan Paprčka začal podnikat před čtrnácti lety.

Milan Paprčka je úspěšný podnikatel, nadšený pilot a fotograf. Jeho malované mapy mají své místo v muzeu kuriozit. Jaké...

Někdo dostal v práci přidáno, někomu přibyla jen práce

Ilustrační snímek

Dobrý kolektiv, benefity a smysl práce, to vše je důležité. Tím hlavním tahákem pro změnu práce však přesto zůstávají...

ČR - celková důvěra v ekonomiku se v květnu snížila - Konjunkturální průzkum - k...

ČR - celková důvěra v ekonomiku se v květnu snížila - Konjunkturální průzkum - k...

Kurzy.cz Celková důvěra v ekonomiku se snížila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazický...

Najdete na iDNES.cz