Srovnání generací: V čem jsou dnes mladí lidé jiní?

  • 15
Zatímco generace X byla ráda, že má nějaké slušné zaměstnání, ta následující toužila hlavně po vysoké mzdě a kariérním postupu, pro což byla ochotná sedět v kanceláři od rána do večera. Mladí lidé, kteří startují svou kariéru nyní, chtějí, aby je práce bavila a měla smysl. A nezabrala jim všechen volný čas. Jaké jsou další generační rozdíly?
Ilustrační snímek

1. Generace X: 1965–1980 nyní ve věku 37–52 let

Situace na trhu práce: „Za komunismu museli všichni pracovat podle potřeb plánované ekonomiky, takže nebylo nad čím přemýšlet,“ přibližuje dobu Ondřej Horký z McROY Czech. Ale po roce 1989 přichází období nových příležitostí. Rozvíjejí se technologie, objevují se na trhu velké korporace, vznikají nové pracovní pozice, i když nástupní mzdy jsou obecně velmi nízké.
„Absolventi škol, které vyučovaly teorii velmi rigidním způsobem, byli často nuceni pracovat mimo obor studia,“ doplňuje Jiří Halbrštát z Manpoweru.

Nezaměstnanost: Za minulého režimu okolo 0,7 procenta (podle údajů ČSÚ), po roce 1991 mezi třemi a čtyřmi procenty.

Průměrné nástupní mzdy absolventů: V rozpětí 1 800 až 5 000 Kčs hrubého měsíčně, hodně se lišily podle lokality (příklady: obchodní referent 2 000 Kčs, zdravotní sestra 3 000 Kčs, horník 7 000 Kčs, učitel 3 700 Kčs).

Přednosti absolventů: Ochota stěhovat se za prací a dodržovat pravidla, rozvinutá zodpovědnost. Větší respekt k autoritám. Pracovitost a manuální zručnost.

Nedostatky absolventů: Neuměli cizí řeči. Chyběly jim praktické zkušenosti, o těch zahraničních nemluvě. Hůře se prosazovali a navazovali spolupráci v týmu.

Požadavky absolventů: V podstatě žádné. Lidé potřebovali práci, brali i tu mimo obor.

Metody náboru: Pracovní místa mnohdy určoval systém. Sháněla se také přes známé a pak se ani moc neřešilo, zda se někdo na danou pozici hodí. Probíhaly rovněž klasické pohovory.

Ilustrační snímek

2. Generace Y: 1980–1995 nyní ve věku 22–37 let

Situace na trhu práce: „Tato generace prvně pracuje zhruba okolo roku 2000, kdy se začínají využívat moderní technologie v každodenním životě, rozvíjí se studium cizích jazyků a vyžadují se specialisté,“ shrnuje Ondřej Horký z McROY Czech. Má se za to, že čím víc člověk pracuje, tím lepší zaměstnanec je. Měří se hodiny odsezené v kanceláři, nikoli výsledky.

Nezaměstnanost: Od sedmi do devíti procent. „I na obyčejné pozice typu prodavač v obchodě se dělala velká výběrová řízení, kterými neprošla většina uchazečů,“ připomíná Jiří Halbrštát z Manpoweru.

Průměrné nástupní mzdy absolventů: V rozpětí 12 000 až 17 000 Kč hrubého měsíčně (příklady: obchodní referent 14 000 Kč, zdravotní sestra 11 500 Kč, horník 17 000 Kč, učitel 11 300 Kč).

Přednosti absolventů: Umějí zacházet s výpočetní technikou a znají cizí jazyky, i ty méně obvyklé. Jsou ochotní vycestovat za prací do zahraničí a učit se novým věcem. Mají smysl pro spolupráci a preferují týmové prostředí. Také si vytvářejí silnější vazby s nadřízenými.

Nedostatky absolventů: Znalost spíše teorie než praxe. Častěji mění zaměstnání.

Požadavky absolventů: Práce v oboru, který vystudovali, za slušnou nástupní mzdu. Také hodně dovolené, kariérní postup, mezinárodní prostředí, prestiž firmy. „Chtějí získat to nejlepší z obou světů: flexibilitu pracovníků na volné noze a stabilitu tradičního zaměstnaneckého poměru,“ říká Jonathan Appleton z asociace ABSL.

Ilustrační snímek

3. Generace Z: 1995–2010 nyní ve věku 7–22 let

Situace na trhu práce: Firmám nyní chybějí kvalitní pracovníci, mladí si mohou nabídky vybírat, v některých oborech i diktovat podmínky.

Nezaměstnanost: V průměru jen okolo tří procent. Kdo chce pracovat, zaměstnání najde.

Průměrné nástupní mzdy absolventů: Nejčastěji mezi 20 000 až 35 000 Kč hrubého měsíčně.

Přednosti absolventů: Znalost výpočetní techniky, sociálních sítí, jazyků.

Mají jiný vztah k autoritám: nadřízeného respektují až tehdy, když něco dokáže.

Nedostatky absolventů: Netrpělivost, povrchní vědomosti, teoretické znalosti bez praxe. Snaha se specializovat, takže chybějí faktické základy od všeho.

Požadavky absolventů: Chtějí, aby je práce bavila, aby měla smysl. Peníze jsou pro ně důležité, ale na prvním místě je vidina dalšího rozvoje a také dostatek volného času.