Pracovat v bance? To ne, raději dávám dorty na talířek

aktualizováno 
Teplé místečko v bance jako ideální zaměstnání? Zdaleka ne pro každého. Například pro Lucii, která si práci bankovní úřednice vyzkoušela při praxi pro handicapované, je mnohem přitažlivější práce v cukrárně.

Lucka s Honzou třídí obálky v bance. | foto: iDNES.cz

Lucie spolu s kolegou Honzou běžně obsluhuje v pražské kavárně Vesmírna. K bankovnictví přičichla v ČSOB během třídenní stáže pro mentálně postižené, kterou organizovalo občanské sdružení Máme otevřeno?

"Na stáži jsme třídili obálky. Byl u nich papírek, kde vždycky bylo něco zaškrtnuté. Bylo tam 'odstěhoval se' nebo 'zemřel'. Podívali jsme se, co je kde zaškrtnuté a tam, kde bylo 'odstěhoval se', tak to jsme hodili do krabice," popisuje práci Lucie.

Lucie prošla už několika stážemi. "Ve firmě PWC jsem uklízela špinavé nádobí. Mají tam hezkou velkou kavárnu. V cukrárně Fregatta jsem doplňovala pití do ledničky a zkoušela nandávat dorty na talíř. Žádný mi nespadl," chlubí se svým zkušenostmi usměvavá Lucie.

Když jednotlivé profese porovná, banka přes všechna kouzla finančního světa s cukrárnou prohrává. "Kdybych si mohla vybrat, ráda bych zkusila pracovat v cukrárně a nandávala dorty na talířek."

Přesto však získala spoustu nových zkušeností. "Lucka s Honzou si vyzkoušeli práci v útvaru Spisové služby, kde ve spolupráci s asistentkou třídili příchozí poštu. Provedli jsme je i budovou centrály v Radlicích, aby si představili, jaké to je pracovat ve velké administrativní budově," přibližuje Pavlína Folovská z ČSOB.

Práce v bance nebo v poradenské společnosti pomůže postiženým lidem vylepšit komunikační dovednosti v jiném prostředí než na jaké jsou běžně zvyklí. Vyzkouší si práci v cizím kolektivu a nechráněném pracovním prostředí. Ačkoli se dostanou jen k jednoduché práci, je to pro ně velký zážitek.

Budoucnost je v trvalém zaměstnání klientů

Občanské sdružení chce poznatky z praxe použít pro další vzdělávání. "Do budoucna chceme stáže propojit s nabídkou krátkých seminářů či školení, zaměřených na praktické zkušenosti a na konkrétní postupy při spolupráci s člověkem s mentálním či kombinovaným postižením," poodkrývá plány Jana Hrazdilová, koordinátorka občanského sdružení Máme otevřeno?

Dalším cílem je, aby lidé s postižením získali v některé firmě stálé pracovní místo. Zatím se nepodařilo, aby klient zůstal ve společnosti pracovat, ale stáže budou pravděpodobně probíhat i v dalším roce.

Letos bylo Občanské sdružení Máme otevřeno? podpořeno i grantem z Evropského sociálního fondu. Díky tomu během roku 2010 bude vedle kavárny otevřena cukrárna Vesmírna a bude se také zaměřovat na zaměstnávání lidí s postižením. Novinkou je, že pracovní trénink nebude probíhat s asistenty, ale jako klasický zaměstnanecký poměr.

"Tímto modelem chceme i ostatním potenciálním zaměstnavatelům ukázat, že člověk s mentálním postižením může pracovat a doufáme, že se firmy budou inspirovat a budou více nabízet pracovní příležitosti lidem s mentálním postižením," vysvětluje Hrazdilová.

Občanské sdružení Máme otevřeno?

Občanské sdružení Máme otevřeno? podporuje lidi se speciálními potřebami - převážně s mentálním postižením a autismem - v obhajobě jejich práv, uplatnění na trhu práce a volnočasových aktivitách. Usiluje o rozvoj dobrovolnictví a oslovuje společnost tak, aby co nejvíce z nás "mělo otevřeno".

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Stereotyp i častější nemoci. Psycholog radí, kdy je čas změnit práci

Ilustrační snímek

Uvažujete o tom, že změníte práci? Na které otázky byste si měli odpovědět, než se rozhodnete z firmy odejít, poradí...

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Začínali mezi holými zdmi, dnes vyvážejí do dvaceti zemí světa

Václav a Pavla Mikovi ze Sázavy dokážou ze skla vyrobit snad vše, na co si...

Po sametové revoluci oprášili odkaz pradědečka a obnovili komunisty zabavenou sklárnu. Jejich sklo znají ve dvaceti...

Základní ukazatele vývoje stavebního spoření v České republice k 31.12.2018 včet...

Základní ukazatele vývoje stavebního spoření v České republice k 31.12.2018 včet...

Kurzy.cz Základní ukazatele vývoje stavebního spoření v České republice a Komentář k základním ukazatelům vývoje stavebního spoř...

Najdete na iDNES.cz