Pracovat v bance? To ne, raději dávám dorty na talířek

aktualizováno 
Teplé místečko v bance jako ideální zaměstnání? Zdaleka ne pro každého. Například pro Lucii, která si práci bankovní úřednice vyzkoušela při praxi pro handicapované, je mnohem přitažlivější práce v cukrárně.

Lucka s Honzou třídí obálky v bance. | foto: iDNES.cz

Lucie spolu s kolegou Honzou běžně obsluhuje v pražské kavárně Vesmírna. K bankovnictví přičichla v ČSOB během třídenní stáže pro mentálně postižené, kterou organizovalo občanské sdružení Máme otevřeno?

"Na stáži jsme třídili obálky. Byl u nich papírek, kde vždycky bylo něco zaškrtnuté. Bylo tam 'odstěhoval se' nebo 'zemřel'. Podívali jsme se, co je kde zaškrtnuté a tam, kde bylo 'odstěhoval se', tak to jsme hodili do krabice," popisuje práci Lucie.

Lucie prošla už několika stážemi. "Ve firmě PWC jsem uklízela špinavé nádobí. Mají tam hezkou velkou kavárnu. V cukrárně Fregatta jsem doplňovala pití do ledničky a zkoušela nandávat dorty na talíř. Žádný mi nespadl," chlubí se svým zkušenostmi usměvavá Lucie.

Když jednotlivé profese porovná, banka přes všechna kouzla finančního světa s cukrárnou prohrává. "Kdybych si mohla vybrat, ráda bych zkusila pracovat v cukrárně a nandávala dorty na talířek."

Přesto však získala spoustu nových zkušeností. "Lucka s Honzou si vyzkoušeli práci v útvaru Spisové služby, kde ve spolupráci s asistentkou třídili příchozí poštu. Provedli jsme je i budovou centrály v Radlicích, aby si představili, jaké to je pracovat ve velké administrativní budově," přibližuje Pavlína Folovská z ČSOB.

Práce v bance nebo v poradenské společnosti pomůže postiženým lidem vylepšit komunikační dovednosti v jiném prostředí než na jaké jsou běžně zvyklí. Vyzkouší si práci v cizím kolektivu a nechráněném pracovním prostředí. Ačkoli se dostanou jen k jednoduché práci, je to pro ně velký zážitek.

Budoucnost je v trvalém zaměstnání klientů

Občanské sdružení chce poznatky z praxe použít pro další vzdělávání. "Do budoucna chceme stáže propojit s nabídkou krátkých seminářů či školení, zaměřených na praktické zkušenosti a na konkrétní postupy při spolupráci s člověkem s mentálním či kombinovaným postižením," poodkrývá plány Jana Hrazdilová, koordinátorka občanského sdružení Máme otevřeno?

Dalším cílem je, aby lidé s postižením získali v některé firmě stálé pracovní místo. Zatím se nepodařilo, aby klient zůstal ve společnosti pracovat, ale stáže budou pravděpodobně probíhat i v dalším roce.

Letos bylo Občanské sdružení Máme otevřeno? podpořeno i grantem z Evropského sociálního fondu. Díky tomu během roku 2010 bude vedle kavárny otevřena cukrárna Vesmírna a bude se také zaměřovat na zaměstnávání lidí s postižením. Novinkou je, že pracovní trénink nebude probíhat s asistenty, ale jako klasický zaměstnanecký poměr.

"Tímto modelem chceme i ostatním potenciálním zaměstnavatelům ukázat, že člověk s mentálním postižením může pracovat a doufáme, že se firmy budou inspirovat a budou více nabízet pracovní příležitosti lidem s mentálním postižením," vysvětluje Hrazdilová.

Občanské sdružení Máme otevřeno?

Občanské sdružení Máme otevřeno? podporuje lidi se speciálními potřebami - převážně s mentálním postižením a autismem - v obhajobě jejich práv, uplatnění na trhu práce a volnočasových aktivitách. Usiluje o rozvoj dobrovolnictví a oslovuje společnost tak, aby co nejvíce z nás "mělo otevřeno".

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

Kolegyně mají dovolenou a šéf mi nařídil přesčasy. Můžu odmítnout?

ilustrační snímek

Podle statistik počet přesčasových hodin sice klesá, avšak v létě a období dovolených se asi některým z nás nevyhnou....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Kolik mít v důchodu? Ideálně 21 755 korun měsíčně, míní Češi

Ilustrační snímek

I když čeští důchodci dostali od státu letos přidáno, průměrná penze je nyní 13 377 korun. Řada současných důchodců...

Další z rubriky

Na pracovním trhu chybí tisíce lidí vybavených dobrou angličtinou

ilustrační snímek

Poptávka po jazykově vybavených lidech na pracovním trhu neustále roste. Angličtina je základem, ale už zdaleka...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Proč jet procvičit jazyk s místními, jaké jsou možnosti a kolik za to

Ilustrační snímek

Dovolená nemusí znamenat jen povalování na pláži, rybaření nebo túry na horách. Pokud se celý rok trápíte v jazykových...

Evropské banky na pokraji propasti záporných sazeb

Evropské banky na pokraji propasti záporných sazeb

Kurzy.cz Pokud si myslíte, že výsledky amerických bank nedopadly dobře, počkejte si na ty evropské. Zatímco banky z Wall Street ...

Advantage Consulting, s.r.o.
KALKULANT S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz