Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jsou tu zlí lidé, varovali ho před 40 lety. Zůstal a stále obdělává pole

Že ho bude živit půda, věděl zemědělec Petr Niesner už od dětství. Po revoluci si se společníky založili firmu a pronajali si pozemky, na kterých dnes pěstují řepku, ječmen a pšenici a chovají prasata.

Petr Niesner, zemědělec | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Zemědělci jsou vyhlášení optimisté. Přes všechno, co je potkalo, každý rok znovu zasejí a věří, že jim z toho něco vyroste. Zemědělství není jen o práci a obživě, je to životní filozofie, říká se smíchem Petr Niesner.

Zemědělec, který se třemi společníky hospodaří na pozemcích mezi Kladnem a Slaným. Odmala věřil, že práce s půdou bude jeho život. Víra ve smysl jeho počínání mu pomohla překonat životní zvraty způsobené vším možným - od počasí po změnu režimu.

Kdy vás začala zemědělská práce přitahovat?
Zajímala mě už odmalička. V pohraniční vesnici, kde jsem vyrůstal, jsme se s klukama prali o to, kdo bude jezdit s koňmi nebo se stroji. Měl jsem štěstí, že jsem ještě zažil sedláky, kteří si uměli vážit každého stébla.

Takže nebylo pochyb, na jakou školu zamíříte?
Já jsem měl jasno, ale představy rodičů byly jiné. Maminka byla ředitelkou školy, tatínek ekonom. Představovali si asi vojenskou školu. Otci by nevadilo, kdybych šel na lesnictví. Jeho snem bylo jít ke mně na hájenku na důchod. Já ale trval na tom, že budu zemědělec.

Tehdy jsem musel nejdřív na učňák a pak na technickou školu do Děčína do Libverdy. Poslední ročníky studia se nesly v úžasné atmosféře druhé poloviny 60. let, ale i díky tomu, že na naši školu byli odkládáni režimu nepohodlní učitelé. Zažili jsme majálesy, na maturitní písemky jsem vezl učitele bryčkou. Tu mi prodal sedlák ze vsi za symbolický peníz. Spíš mi ji věnoval.

A pak jste nastoupil do práce.
V červenci 1968 do JZD Třebíz blízko Slaného jako agronom. Přistěhoval jsem se sem se svou ženou, kterou jsem mimochodem poznal v Libverdě na střední škole. Anna tu nastoupila jako zootechnička.

S oblibou vyprávím historku, jak jsem první noc nemohl spát. Asi kolem páté už jsem to nevydržel a šel se projít na náves k rybníku. A tam seděl takový starý pán a povídá: "Tak co, už máš vybaleno?" A já: "Mám." On na to: "Tak to zase rychle zabal a radši běž odsud. To není vesnice, to je Osvětim." Že prý tam nejsou dobrý lidi. No vidíte, já zůstal a už jsem v tomhle kraji přes čtyřicet let. A potkal jsem spoustu úžasných lidí.

Ocitl jste se najednou v úplně jiné krajině, než v jaké jste vyrůstal.
Ano, ale byl jsem nadšený. Na severu byla půda jednoduchá na zpracování - dala se zamést koštětem a člověk mohl rovnou sít. Ale zase tam nic nerostlo. A pak jsem přišel sem, viděl ty fantastické lány a tu zem, krásnou, voňavou. Tady to bylo oproti severu neskutečně úrodné. V chlévech nádherný dobytek, plné žlaby vojtěšky. A všude chmel.

Vzpomínám si, jak mi nikdo nevěřil, že umím drátkovat. Říkali mi: "Takovej hubenej kluk z pohraničí, co ten nám bude vykládat." Ale protože jsme byli na odborné škole, jezdívali jsme každý rok právě na drátkování. Tak jsem nasedl na motorku, jel na chmelnici a hezky jim to ukázal.

Kam zmizely? Cestou sem člověk na chmelnici téměř nenarazí.
Bylo jich tu hodně. Je to škoda, jejich likvidací se úplně změnil ráz krajiny. V druhé polovině devadesátých let se za chmel platilo velice málo. Přitom jeho pěstování je velmi náročné - jak na pracovní sílu, tak i na techniku. Chmel se prostě nevyplácel.

Jedna z nejlepších úrod chmele byla právě v roce 1968. Když do vsi přijely ruské tanky, většina česáčů utekla a na chmelnice se nechtěla vrátit. Ale po pár dnech přišli pracovat mezi tanky. Dodnes je za to obdivuji.

Profil

Petr Niesner Je mu 63 let, je ženatý, má dvě dcery a dvě vnučky. Studoval střední zemědělskou školu v Děčíně-Libverdě. Celý život pracoval jako agronom, později se stal jednatelem zemědělské společnosti Agro Plchov. I když už pobírá důchod, stále pracuje a pořád ho to baví. Rád cestuje po Česku, má rád hudbu, s chutí si zazpívá s kapelami svých kamarádů.

Jak jste se po zániku zemědělského družstva dostal k půdě?
Se změnou režimu přišla samozřejmě doba vracení pozemků a majetku. Mezi vlastníky byla spousta těch, kteří chtěli v zemědělství pracovat a těšili se na to. Ale i řada takových, kteří nevěděli, co s nabytými pozemky dělat.

No a já zas nic jiného neuměl, a navíc jsem tu práci měl rád. Tak jsme ještě se čtyřmi společníky dali dohromady firmu a pozemky jsme si pronajali. Máme asi 1 100 hektarů, pěstujeme už jenom řepku, ječmen a pšenici.

A zvířata?
Máme asi 40 prasnic k chovu a prasata na výkrm. Na jejich krmení zužitkujeme nekvalitní zbytkové obilí. Chovali jsme také býky a krávy. Jako zemědělci jsme to považovali za jasnou věc - máme pozemky, tak na nich bude dobytek. Nakonec se ukázalo, že neseženeme lidi, kteří by se o něj starali. A tak jsme jednou stádo naložili do kamionů, rozloučili se a poslali je směr Francie. Občas se podívám kolem vesnice a je mi líto, že se tu nepase ani jedna kráva. Na venkov podle mě patří.

Jak vypadá váš pracovní den?
Začínám v půl sedmé ráno. Sejdeme se se spolupracovníky, dáme si kávu, rozdělíme práci podle toho, co je třeba dělat na polích, co je nutné opravit a tak dále. Kromě řízení, které děláme dohromady, také musíme pracovat na polích, takže dokážu sednout na traktor a celý den orat. To mimochodem dělám moc rád.

Dařilo se vám vždycky dobře?
Byly roky, kdy jsme se museli zadlužit, abychom měli na nájem. To ani moje žena nevěděla. Ale díky tomu, že jsme si půjčili, jsme tu dodnes. Jsme prostě optimisté. Letos vypadá úroda nadějně. Nejhorší by bylo, kdyby teď přišly kroupy. To už se nám taky stalo. Navíc toho roku ještě shořel seník. V těch okamžicích si říkáme, že letos je to naposledy. Ale na podzim zase všechno připravíme, zasejeme, pak to vyleze, my se těšíme a lítáme kolem toho.

Máte dost zájemců o práci?
Většina sedláků má v základním stavu sebe a rodinu a na sezonu si berou výpomoc. Lidi, kteří chtějí pracovat v zemědělství, se nehledají snadno. To když jsem byl dítě, takové věci zajímaly na vesnici každého kluka. My zaměstnáváme lidi celoročně - v zimě opravují, uklízejí a v létě, kdy je práce víc, pak nemáme problém sehnat pomocníky.

S jakými zásahy do krajiny se nemůžete smířit?
Pamatuji si na dobu, kdy se likvidovaly meze mezi poli. Byla to mánie, zemědělství se modernizovalo, kupovaly se větší stroje a začala se spojovat pole. My jsme se tehdy s kolegou vzepřeli a některé meze zachránili. Nakonec se ukázalo, že rozmanitost krajiny má své výhody. Kdyby tady nad vesnicí rostla samá kukuřice, první pořádná bouřka by obec vyplavila.

Jak vidíte svou budoucnost?
Těžko říct, co bude, ale nechce se nám podnik opustit. Vnučka Andulka - i když ji varuji, že se nadře - stále tvrdí, že půjde příští rok studovat vysokou zemědělskou školu. Koneckonců, traktor řídila poprvé, když jí bylo pět let.

Autoři:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Rozhodovat musí lékaři, AI má radit a kontrolovat, říká expert

24. dubna 2024

Téměř v každé práci dnes pomáhají moderní technologie a také umělá inteligence. Zdravotnictví není...

Daně 2023: Na elektronické podání růžového formuláře zbývá už jen pár dní

23. dubna 2024

Nejzazší termín, do něhož lze podat elektronické daňové přiznání, je čtvrtek 2. května. Kdo termín...

Jaké jsou výhody a nevýhody DIP a u jaké nabídky zvýšit ostražitost

23. dubna 2024

Od letošního roku stát nabídl zájemcům o spoření na penzi nový Dlouhodobý investiční produkt, tedy...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...