Je-li zaměstnavatel bez peněz, obraťte se s žádostí o uspokojení mzdových nároků na úřad práce. Ilustrační snímek

Je-li zaměstnavatel bez peněz, obraťte se s žádostí o uspokojení mzdových nároků na úřad práce. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Poradna: Firma nám dluží peníze, vymlouvá se na insolvenci

  • 3
Pokud firma otálí s výplatou odstupného, můžete ji žalovat. Na otázky čtenáře odpovídá advokát Jan Kozubek z právnické firmy Becker & Poliakoff.

Firma s námi rozvázala pracovní poměr. Jako důvod výpovědi uvedla, že končí. Ani po dvou měsících nám ale nevyplatila odstupné. Dá se nějakým způsobem domoci dlužné částky? Firma je dosud registrovaná.
V první řadě by bylo dobré se zamyslet, zda byla vůbec výpověď podle § 52 písmena a) zákoníku práce dána po právu. V tomto ustanovení se uvádí, že výpověď lze zaměstnanci dát, ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část.

Zrušením zaměstnavatele nebo jeho části se rozumí, že zaměstnavatel pozbyl možnost zaměstnance dále zaměstnávat, neboť nemá objektivně vzato možnost mu přidělovat práci podle pracovní smlouvy buď vůbec, nebo ve své zrušené části, v níž zaměstnanec dosud pracoval.

Zaměstnavatel "se zruší", jestliže přestane podnikat, nadále provozovat firmu či nebude již reálně vykonávat činnosti, pro které zaměstnance zaměstnával, ať jsou důvody tohoto stavu jakékoliv. Pokud však uvádíte, že společnost je nadále "registrovaná" a není v insolvenci, tedy funguje dál, je otázka, zda vůbec nastaly důvody pro výpověď.

Může se hodit

Zákon o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele a o změně některých zákonů má č. 118/2000 Sb. Detailně též upravuje podmínky pro uplatnění mzdových nároků a stanovuje limity na výši vypláceného odstupného.

Takže mám firmu, pokud není v konkurzu, žalovat?
Ano. Ale je třeba přesně vědět, jaká je situace vašeho bývalého zaměstnavatele. Nezaplaceného odstupného se lze totiž domáhat na dvou místech. Předně po bývalém zaměstnavateli, cestou občanskoprávního řízení, kdy ho budete muset žalovat za nezaplacení odstupného, které vám přísluší. Jako první krok pošlete zaměstnavateli předžalobní výzvu. Rozumný zaměstnavatel může svůj dluh vůči vám vyrovnat již v tomto stadiu a tak se vyhnout vyšším výdajům na své straně v případě soudního procesu.

Pokud ale firma opravdu končí?
Je-li zaměstnavatel opravdu v problémech, je důležité požádat o uspokojení mzdových nároků, mezi které se počítá i odstupné, Úřad práce České republiky. Ideálně pak jeho příslušnou krajskou pobočku, tedy tu, v jejímž obvodu sídlí váš zaměstnavatel.

Tou nejdůležitější podmínkou je nutnost uplatňovat své mzdové nároky nejpozději do pěti měsíců a patnácti dnů následujících po dni, kdy místně příslušná krajská pobočka Úřadu práce vyvěsila informace o zahájení insolvenčního řízení se zaměstnavatelem, nebo o vyhlášení moratoria před zahájením insolvenčního řízení. A ačkoliv se mzdové nároky uplatňují u Úřadu práce, není podmínkou, abyste byl veden v evidenci uchazečů o zaměstnání.