Společné podnikání chce velkou míru vzájemné tolerance. Ilustrační snímek

Společné podnikání chce velkou míru vzájemné tolerance. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Rodinné podnikání: O práci mluvte jen v kanceláři

  • 8
Na první pohled je manžel nebo manželka ideální společník do podnikání. Můžete mu věřit, je kdykoliv k dispozici, hlídá náklady stejně ostražitě jako vy a nehledí na čas strávený v práci. Jenže co vypadá jako bezchybný model podnikání, se dnes pojí s mnoha riziky pro rodinný život.

Život není jen práce. Díky vyspělosti naší moderní společnosti bychom čistě teoreticky mohli a měli žít vyvážený život. Čas by se měl přirozeně dělit mezi práci, rodinu a osobní rozvoj. Právě ona vyváženost je něčím, co se z pohledu psychologie jeví jako nejvýhodnější strategie pro psychickou pohodu a spokojenost.

Pokud ovšem podnikají manželé, přirozená hranice mezi zaměstnáním a rodinou zmizí. U večeře si nesdělují, kdo co zažil, ale vyhodnocují dosažené výsledky. Snídaně se zase mění na ranní report a plánování dne. Nebezpečné na tom je, že si toho většinou ani nevšimnou, a dokonce je to baví.

Pocit prázdnoty a frustrace se tak dostaví až po několika letech. Manželé-společníci pak s překvapením zjišťují, že ztratili schopnost vést běžný, nepracovní rozhovor.

A jak se tomu bránit? Vytvořit kancelář, prostě oddělit pracovní a nepracovní prostor fyzicky. Může to být i vyčleněná místnost v domě. O práci se mluví v kanceláři a o rodině u stolu v kuchyni.

Už mě nekontroluj!

Může se hodit

Najděte si práci, která vás bude opravdu bavit na jobDNES.cz. 

Zaujměte potencionálního zaměstnavatele kvalitním životopisem. Vygenerujte si jej zdarma na jobDNES.cz.

Druhé riziko vidím ve vzájemné kontrole. Každý si umí představit, jak ho podráždí věty připomínající nesplněné úkoly v domácnosti: "Už jsi poslal ty peníze na stavebko? Mluvila jsi s tou učitelkou ohledně Jiříka?" Mnohdy se dočkáte nevrlé odpovědi ve smyslu, že se to snad jeden den nezblázní.

A teď si představte, že k tomu přidáte dotazy na poslané faktury, objednaný materiál a nevyřízené reklamace. A otázka: "Ty chceš jít na fotbal/zumbu? Vždyť ještě musíš dodělat ty návrhy a nacenit to, zítra se to musí poslat!" k rodinné pohodě rozhodně nepřispěje.

Partneři zaujatí prací na sebe mohou nevědomky negativně působit. Omezovat se a kontrolovat se způsobem, který začne být nepříjemný. A dříve či později se projeví snaha z takové situace uniknout a nebýt pod stálou kontrolou.

Kdo rozhoduje o penězích?

Poslední riziko je typické i pro společníky, kteří nejsou manželé, a to je postoj k penězům. Každý člověk má trochu odlišný názor na nakládání s penězi. Někdo důsledně kontroluje každou korunu, jiný to bere ležérně, stovka sem, stovka tam.

Někteří podnikatelé investují, jiní mají raději peníze u sebe a kupují jen to nejnutnější. Je dost nepravděpodobné, že manželé budou mít stejný přístup k firemním financím. Ty se tak stávají nebezpečným zdrojem konfliktů. Peníze bývají jednou z nejčastějších příčin manželských hádek a rozkolů.

Společné podnikání chce velkou míru vzájemné tolerance, aby správně fungovalo. Pokud si partneři poradí se zmíněnými riziky, je to rozhodně dobrá cesta. Vzájemná důvěra, zaujetí společným cílem i pocit, že společně vybudovali něco většího a fungujícího, jsou bezesporu velké benefity.