ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Poradna: co dělat, když zaměstnanec odmítá testování či očkování

  • 26
Ministerstvo zdravotnictví nařídilo firmám 23. listopadu 2021, až na některé výjimky, povinné pravidelné testování všech zaměstnanců. Co ale dělat v případě, kdy se zaměstnanec testovat odmítá? Může ho zaměstnavatel poslat domů na neplacené volno, nebo mu dát výpověď? A jak se to má s očkováním?

Povinné testování, zda je zaměstnanec pozitivní či negativní na covid-19 má povinnost přikázat svým zaměstnancům, vzhledem k aktuálnímu nařízení vlády, každá firma. Výjimky z něj mají pouze lidé s dokončeným očkováním nebo ti, kteří nemoc prodělali a splňují lhůtu 180 dní od nákazy.

Mimořádné opatření k testování zaměstnanců

„Zaměstnavatel však může povinné testování v určitých případech nařídit i zaměstnancům, kteří oficiálně splňují podmínky bezinfekčnosti, tedy jsou plně očkováni nebo splňují lhůtu 180 dní od prodělání nemoci. Učinit tak může například vnitřním předpisem,“ říká advokátka Barbora Šafaříková z Advokátní kanceláře Noerr.

Pravidelné testování lze dokonce stanovit i v pracovní smlouvě nebo v jejím dodatku, a to jako jednu z povinností pro výkon práce. Takto však může zaměstnavatel učinit pouze na základě vzájemné a dobrovolné dohody se zaměstnancem, která nesmí být vymáhána nátlakem.

Co dělat, když zaměstnanec test odmítne?

„Nepodrobí-li se zaměstnanec, na kterého se nevztahuje žádná ze zmíněných výjimek, testovací povinnosti, pak je zaměstnavatel povinen o této skutečnosti neodkladně uvědomit místně příslušný orgán ochrany veřejného zdraví,“ popisuje Barbora Šafaříková. 

Hledáte lepší zaměstnance? Inzerujte na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

Následně může být tento zaměstnanec vpuštěn na pracoviště, ovšem pouze za podmínky zajištění určitých hygienických opatření, tedy nošení respirátoru, stravování odděleně od ostatních, minimalizování kontaktu s kolegy i s jinými osobami přítomnými na pracovišti a dodržování rozestupů 1,5 metrů od ostatních. V případě, že daná omezení budou dodržována, nemůže takový zaměstnanec dostat výpověď.

Většina firem má již zavedený systém

Velké firmy již v těchto záležitostech, vzhledem k délce trvání pandemie či ze zkušeností s povinným testováním z loňska, většinou mají nastavená jasná pravidla. 

„Obecně můžeme říct, že velké společnosti již mají svůj zavedený systém. Často své zaměstnance včetně těch očkovaných, testují i dobrovolně, nezávisle na povinnosti nařízené státem. Mnoho firem se v předchozím období testy předzásobilo a hned, když bylo potřeba, na testování opět plynule přešlo. Jinde se situace řeší pomocí home office,“ říká Martin Jánský, ředitel divize pro agenturní zaměstnávání společnosti Randstad Česká republika.

Může zaměstnavatel nařídit i očkování?

Pokud jde o povinného očkování, podle současné právní úpravy nemá zaměstnavatel zpravidla na jeho nařízení nárok. Mnoho firem se tak snaží zaměstnance k vakcinaci alespoň motivovat prostřednictvím interních kampaní. Většinou v nich své pracovníky informují o tom, proč je tato ochrana důležitá, kde se mohou nechat očkovat a jaké z toho pro ně plynou výhody. 

„Někteří zaměstnavatelé nabízejí v den očkování placené volno, jiní své zaměstnance motivují k tomuto kroku například finanční odměnou,“ upřesňuje Jánský.

Existují však výjimky

Ve zcela výjimečných případech, u kterých je nutné pečlivě zvažovat konkrétní okolnosti, je ale teoreticky možné, aby zaměstnavatel očkování stanovil jako povinný požadavek pro výkon práce. 

„Požadavek zaměstnavatele na povinné očkování zaměstnance však musí být ospravedlnitelný povahou pracovní činnosti, přičemž musí sledovat oprávněný zájem z hlediska výkonu práce. Jestliže zaměstnavatel takový požadavek oprávněně stanoví a zaměstnanec se nepodřídí, může být v krajním případě propuštěn,“ vysvětluje Barbora Šafaříková z Advokátní kanceláře Noerr.

Podobně jako u testování, lze situaci rovněž ošetřit smlouvou či dodatkem, kde je možné podmínku očkování pro výkon práce uvést. I v tomto případě však musí jít o vzájemnou a dobrovolnou dohodu obou stran.