Středa 21. října 2020, svátek má Brigita
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 21. října 2020 Brigita

Když nenašla to, co chtěla, naštvala se a začala to vyrábět sama v kuchyni

Marta Kadlecová studovala dvě vysoké školy, ani jednu ale nedokončila. Prý pochopila, že k tomu, co chce dělat, titul nepotřebuje. Kromě toho, že dnes pracuje jako korektorka elektronických knih a lektorka češtiny a angličtiny, pustila se letos na jaře do výroby vonných vosků. Prý si ty drahé zahraniční nemůže dovolit.

„Česká nabídka pro mě byla nevyhovující. Z tohoto důvodu většinu ingrediencí objednávám z Anglie,“ říká Marta. | foto: iDNES.cz

Nedávno jste si založila web s vonnými vosky. Proč zrovna vonné vosky? Není na českém trhu dost tohoto zboží?
Na českém trhu je vonných vosků sice spousta, ale nejsou české. V záplavě světových značek občas nějaký ten český výrobce vykoukne, není jich však mnoho. Ale hlavním důvodem, proč jsem začala vosky vyrábět, byly finance. A nemyslím jen ty svoje. Český trh je přesycen zahraničními značkami svíček a vosků, které nejsou zrovna nejlevnější. 

Nenajdou se i ty levnější?
Spíš ne. Já osobně si nedokážu představit, že bych si za několik set korun koupila jednu jedinou svíčku a tu pak doma pálila, dokud ji nespotřebuji. To by mě nebavilo. Proto se snažím mít pestrý a originální sortiment vůní, ze kterého je radost vybírat. A za přijatelnou cenu, která peněžence tolik neublíží. Je pravda, že budu od 1. října vosky zdražovat, ale domnívám se, že půjde stále o slušné ceny.

Vím, že jste studovala dvě vysoké školy, proč jste je nedokončila? Co se stalo?
Studovala jsem angličtinu a češtinu na Pedagogické fakultě v Liberci a o několik let později Literární akademii Josefa Škvoreckého v Praze. První školu jsem nedostudovala vlastní vinou, u té druhé to bylo tak napůl. Prodlužovala jsem si studium a škola pak bohužel zkrachovala. Oba neúspěchy mě ale utvrdily v tom, že prostě nejsem studijní typ. Biflování informací, kterým pořádně nerozumím, je pro mě noční můra. Naštěstí mi časem došlo, že pro to, co chci v budoucnu dělat, žádný titul nepotřebuji.

Přesto v oborech, které jste začala studovat, pokračujete. Je to tak?Pracuji jako korektorka elektronických knih, což znamená, že trávím spoustu času u počítače. Kontroluji texty knih, které byly převedeny do elektronické podoby, a opravuji všechny chyby, které při převodu vznikly. Jako lektorka angličtiny a češtiny pak dojíždím do firem nebo k lidem domů na soukromé hodiny.

Marta Kadlecová (34)

Marta Kadlecová se svým psím kamarádem.
 • Studovala češtinu a angličtinu na Pedagogické fakultě v Plzni, poté Literární akademie Josefa Škvoreckého, ani jednu VŠ nedokončila.
 • Momentálně je korektorkou elektronických publikací a občasné redaktorkou knih. 
 • Překládá knihy a menší publikace z angličtiny a slovenštiny do českého jazyka.
 • Bydlí v Praze, na volné noze je od roku 2005.
 • Letos na jaře založila vlastní e shop s názvem vonne vosky od marty.
 • Je svobodná, bezdětná.

Jak vás živí tato dvě povolání? Máte dostatek zakázek, plynulý příjem z této činnosti?
Příjem je to nestálý a měsíc od měsíce jiný. Během letních měsíců navíc téměř neučím, protože je v tomto období většina studentů na prázdninách a dovolených. K tomu se ještě letos přidala další výzva v podobě Covidu. Během karantény jsem měla téměř nulový příjem. Naštěstí jsem zrovna v té době spouštěla e-shop a objednávky vosků mi zajistily hezký přivýdělek. První objednávku jsem obdržela zrovna na své narozeniny.

Vraťme se k vašim voskům. Kde nakupujete jednotlivé ingredience? Jak a kde jste zjistila, že právě ony jsou ty pravé?
Věděla jsem, že chci používat sójový vosk a co nejkvalitnější vůně. Ve fázi plánování jsem si udělala pečlivý průzkum českého trhu a surovin, které u nás lze pořídit. Vosk, který teď používám, je u nás prakticky nesehnatelný, a pokud ho nějaký dodavatel má, je z dovozu. Stejně tomu bylo i v případě vůní. Česká nabídka pro mě byla nevyhovující. Proto většinu ingrediencí objednávám z Anglie. Abych se ujistila, že jsou suroviny kvalitní, důkladně jsem pročítala veškeré informace a chemická složení, vyhledávala hodnocení zákazníků a psala si s dodavateli.

Na svém webu máte velkou škálu vonných vosků od květinových až po ty, které připomínají jídlo. Kde sháníte vonné esence, aby vosky opravdu voněly tak, jak by měly?
Vůně dovážím od několika různých dodavatelů. Čtu si hodnocení a zkušenosti zahraničních výrobců vosků a svíček, abych předem věděla, do čeho jdu, což mi výběr vůní dost usnadňuje. Většina vůní, které objednávám, je velice realistická. Třeba jednu z vůní, Tequilu, jsem zakoupila spíše z legrace, protože jsem myslela, že bude jen slabým odvarem originálního alkoholického nápoje. O to větší bylo mé překvapení, když jsem otevřela lahvičku a přivoněla. Teď si kvůli tomu, jak je reálné, nejsem jistá, zda toto aroma vůbec někdy použiji.

Mezi vosky bývá velký rozdíl. Některé se jen tváří, že připomínají třeba jen jahody nebo vůni moře.
Všechny vůně osobně testuji jak za studena, tak při pálení. Pokud mám pocit, že vůně nesplňuje, co jsem od ní čekala, v e-shopu se neobjeví. Pak už záleží jen na nose a vkusu zákazníka, jelikož každému voní něco jiného.  

Ve své nabídce máte i vosky s vůní drahých parfémů. Děláte to tak, že do toho základu prostě stříknete tu kterou vůni, anebo to má jiný technologický postup?
Postup výroby se u parfémových vůní nijak neliší od těch ostatních. Přimíchávají se do rozpuštěného vosku.

Co všechno jste musela sehnat, abyste mohla vosky vyrábět? Na kolik vás vyšly vstupní investice?
Vstupní investice mě vyšly na několik desítek tisíc. Aby náklady nebyly tak vysoké, rozdělila jsem si je do několika měsíců. Postupně jsem tak dovážela sójový vosk, vůně, barvy, dekorace a formy. Tady v Čechách jsem pak pořizovala ještě obalové materiály, etikety a nádoby na lití vosku. Později k tomu přibyly ještě náklady na uskladnění.

Jak se vaše produkty prodávají? Sama říkáte, že zatím nic moc, čemu prozatímní nezájem přikládáte? 
Vonné vosky jsou stejně jako svíčky sezonní produkty. Když jsem na přelomu března a dubna začínala, prodeje byly větší. Během teplých letních měsíců se vosků prodalo jen pár. Na podzim a v zimě očekávám větší prodeje, protože bude k pálení vonných vosků ideální počasí a nálada.

Jak se vlastně vyrábějí vonné vosky? 
Rozpustí se vosk, přidá se vůně a nakonec se vosk lije do forem. Zní to jednoduše, ale jak jistě každý výrobce svíček a vosků ví, zase tak lehké to není. Nějakou dobu mi trvalo, než jsem přišla na ideální postup – kdy přidat barvu, jaká teplota je vhodná k přidání vůně, při jaké teplotě nalévat. Aby byly vosky rozmanité, učím se novým metodám dekorací a lití, takže se proces pokaždé trochu liší. Součástí výroby je také důkladné čištění forem a nádob a závěrečný úklid.

Podle čeho vybíráte vzory a vůně? Jak se dělá třeba takový dýňový vosk? Ptám se proto, že dýně podle mě nijak oslnivě nevoní.
Samotná dýně vám oslnivě vonět nemusí, ale přidejte k ní třeba skořici nebo hřebíček a hned máte úžasnou podzimní vůni. Tvary vosků vybírám podle toho, jaké formy mě zaujmou a jaký druh vosků se chystám vyrábět. Časem bych si chtěla navrhnout vlastní design forem, takže už teď hledám firmy, které by se zabývaly malonákladovou výrobou.

Máte dost místa k výrobě a skladování? 
Vosky vyrábím doma v kuchyni. S místem na skladování však zápasím ze všech sil a obávám se, že prohrávám. Zakopávám o krabice s vosky a za postelí mám vyskládané štosy poštovních krabic. Momentálně vyklízím jednu větší knihovnu, kam se mi snad všechny ty vosky vejdou. Pronájem skladu pro mě nemá smysl, protože potřebuji mít vše po ruce. 

Kolik produktů jste už prodala, o co je největší zájem? Neuvažujete, že byste prodávala třeba přes Flér?
Těch kusů, co jsem už prodala, je docela hodně. Velký zájem je například o vonný vosk Marnivá mandarinka či parfémový vosk Mocný úspěch. Na Fléru už také nějakou dobu prodávám, kvůli časové vytíženosti ale nestíhám tamní obchůdek tak často aktualizovat. 

Jak zápolíte s obalovou technikou, jak s reklamou? Pomáhá vám někdo?
Abych co nejvíce ušetřila, vše si obstarávám sama. Od tvorby e-shopu až po odesílání objednávek. Aby si vosky zachovaly tu nejvyšší kvalitu, balím je vždy až těsně před odesláním. Chtěla jsem u nás najít vhodné kompostovatelné sáčky, ale vzhledem k povaze vonných vosků je to téměř nadlidský úkol. Doufám, že se mi časem podaří najít někoho, kdo mi je na zakázku bude vyrábět. Proto vosky zatím balím do „pouze“ recyklovatelných celofánových sáčků. Reklamu si také zařizuji sama, většinou prostřednictvím recenzentů a propagací na sociálních sítích.

A co neveselá práce s odesíláním?
Balení vosků mi sice dává zabrat, ale samotné odesílání je naštěstí to nejmenší. Propojila jsem si e-shop se Zásilkovnou, takže se mi objednávky nahrávají přímo do systému Zásilkovny. Mně už pak stačí jen vytisknout štítek s adresou, nalepit ho na poštovní krabici a balíček pak odnést na jakoukoliv pobočku.

Máte hezký a přehledný e-shop. Ten jste si dělala sama? 
Ano, ale někdy mi to dalo pěkně zabrat. Při jeho budování jsem se často vztekala, protože mi něco nefungovalo tak, jak jsem chtěla. Tiskárna mě při tisku etiket přiváděla k šílenství a naschvál je tiskla šejdrem. 

Jaké máte plány do budoucna?
Mám v plánu dále rozšiřovat nabídku vůní a tvarů a otevřít si i zahraniční e-shop, na kterém právě pracuji. Také bych chtěla zavést kromě vosků i sójové čajové svíčky. V polovině listopadu budu prodávat na víkendovém pražském trhu, takže momentálně připravuji vánoční vůně. Mým velkým snem je otevřít si jednou kamenný obchod s vlastní dílnou.

Co byste vzkázala potenciálním zákazníkům? 
Prodávám to, co bych si koupila já sama. Soustředím se na obsah, ne na obal. Zpočátku jsem vosky fotografovala v různých zátiších s květinami, ale později mi došlo, že to není to, co prodávám. A navíc mi kvůli několika fotografiím bylo líto květin. Proto na současných fotografiích můžete vidět pouze vosky. Pořízené na denním světle bez použití jakýchkoliv filtrů a příkras. Ze stejného důvodu jsem si vytvořila jednoduché etikety, které zbytečně neodvádějí pozornost od vosků a příliš nezvyšují vynaložené náklady na výrobu. Nešla jsem do svého projektu se záměrem vydělat hromadu peněz. Chtěla jsem dělat něco kreativního, co mě bude naplňovat. 

Autor: pro iDNES.cz
 • Nejčtenější

Pandemie covidu začíná měnit finanční uvažování českých domácností

První vlna koronavirové pandemie prověřila české peněženky. Jen třetina lidí má finance pod kontrolou a je připravená...

KVÍZ: Chcete do penze dříve? A víte, jak na to?

Možná už počítáte roky, které vám zbývají do důchodu. Těšíte se, že si konečně užijete vnoučat nebo se budete věnovat...

Dřív si prý nepřišila ani knoflík, dnes má na kontě sedm tisíc prodaných kusů

Úspěšně vystudovala dvě vysoké školy. Hned poté našla lukrativní zaměstnání a měla pocit, že si splnila vše, co si...

Vyjednával s kmeny v Africe. Perličky z životopisů a 7 rad, co do CV nepatří

Na internetu najdete tisíce návodů, jak správně napsat životopis. My vám dnes poradíme, co už je v životopise navíc a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svádí nerovný boj s covidem. Aby udržela svou kavárnu, zastavila byt

Pandemie tvrdě dopadá na mnoho lidí, kteří pracují v oborech, v nichž je proticovidová opatření připravila o zákazníky....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

 • Další z rubriky

Hledáte práci? Pozor na sociální sítě. Uchazeče si tam prověřuje většina firem

Premium Jakou sílu má LinkedIn? V dnešní době opravdu velkou. Sleduje ho totiž většina personalistů. A řada z nich hledá i na...

Počty freelancerů rostou. Firmy sdílejí hlavně specialisty

Mohlo by se zdát, že sdílená ekonomika se v posledních měsících poněkud zadrhla. Opak je ale pravdou. Jsou oblasti, kde...

Stěhujeme se do coworkingu. Nový trend, jak se firmy snaží přežít

Premium Po první koronavirové vlně přesunovaly do coworkingových center své týmy malé i velké podniky. Kvůli poradám si tak...

Covid-19 ve firmě? Není čas čekat. Někde ale pozitivní nález zamlžují

Koronavirem se můžete nakazit kdekoli, třeba při cestě do práce, přímo od souseda v kanceláři nebo od klienta....

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...