Diskuse k článku

Kdy můžete dostat výpověď

Výpovědi se obává každý. Jde o akt zaměstnavatele proti zaměstnancově vůli, který by se však měl odehrávat podle daných pravidel. Jinak totiž propuštěný pracovník může výpověď úspěšně zpochybnit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

radůza

neschopnost a studia
Jsem zaměstnána, právě mám pracovní neschopnost a končím studium na VŠ. Je možné díky pracovní neschopnosti docházet (dojíždět na závěrečné zkoušky?)
0/0
8.4.2004 9:05

treperenda

muzete mi nekdo poradit
co delat v prípade,kdyz vám zamestnavatel jiz po tretí snizí plat-dvakrat jsem to podepsala,potretí uz ne,nedostala jsem ani platový výmer ani dodatek k prac.smlouve.Mají vubec na neco takového právo?Radsi nám dali výpoved a to s upozornením abysme dodrzovali pracovní kázen,protoze ona firma bude hledat záminku jakým jiným zpusobem s námi rozvázat prac pomer.A co delat v prípade,ze zjistím ze muj nadrízený za me podepsal nejaký dokument,který se má podepisovat kazdý rok,ale já ho za ty tri roky vubec nevidela?
0/0
5.4.2004 19:34

XL

Re: najděte si jiné místo
nevím přesně, co jste podepsala. Záleží, jestli plat máte v pracovní smlouvě/jejím dodatku. Pak by toto mělo platit. Pokud máte plat daný výměrem, firma jej může změnit bez Vašeho souhlasu.  Snížení platu - základní část nebo různé odměny? Odměny bývají nenárokové, tak neuděláte nic. Na základní část máte nárok, pokud jste ovšem podepsala, že souhlasíte se snížením, tak jste se nároku zřekla. ZP vymezuje, když je možné krátit i základní plat, je to dosti komplikované pro zaměstnavatele. Pokud Váš nadřízený Vám nedal něco podepsat, stěžoval bych si na něj - např. u úřadu práce, ale až budete jinde. Tam by Vám možná vysvětliti, jestli zaměstnavatel s Vámi nejednal protiprávně.
0/0
6.4.2004 13:56

wendy

Re: díky
moc dekuji za radu,práve pracuji na získání nového místa,dostali jsme totiz výpoved z organizacních duvodu,na svého nadrízeného si stezovat nebudu,myslím,ze by to prineslo více skody nez uzitku.Jednalo se o to,ze jsme nepodepsali platový výmer a nadrizený za nás podepsal evidencní list,jen mne zajímalo,jestli se mohu nejak bránit,jelikoz jak známo neznalost neomlouvá.......
0/0
8.4.2004 19:04

Tesař Jiří

Výpověď pro nadbytečnost
Pracujuji ve společnosti GEN. Dostal jsem výpověd´
pro údajnou nadbytečnost v technickém úseku,
ale nastupují další pracovníci do tohoto úseku.
jde o zlou vůli zaměstnavatele. Dá se proti tomu něco dělat?
0/0
5.4.2004 13:01

XL

Re: právně se asi něco dělat dá, fakticky lepší odejít
I kdyby se Vám podařilo vyhrát soud nad zamestnavatelem, zůstat tam potom by asi bylo peklo. Takže radím najít si jiné místo, soudit se leda až potom. I když i tak nový zaměstnavatel by mohl toto brát negativně, např. proto, že Gen by mu dal naschvál špatnou referenci.
Chtít zůstat ve firmě, kde mě nechtějí je nesmysl. Tam se člověk nemůže cítit dobře, i kdyby soudy vyhrál. Jak se říká, kdo chce psa bít ...
0/0
6.4.2004 13:51

Milan

právní kecy
Pokud se vás bude chtít zbavit zaměstnavatel, tak to udělá "legálně" a vám nezbyde než odejít a žádný právník nic nezmůže. S ohledem jak rychle pracují naše soudy nemá cenu se ani soudit. Je lepší odejít se ctí a rychle si najít nové zaměstnání a nebo začít podnikat. Pokud máte pocit, že vás chce zaměstnavatel vyhodit, raději si začněte hledat sami nové místo - budete mít navrch a můžete s klidem opustit stávající post a nebudete muset čekat ve frontě nezaměstnaných a léčit si komplex vyhozeného z práce.                                              
 
 
  
0/0
4.4.2004 15:21

Martina

pohovory
po studiích jsem hledala práci. Mladá, svobodná, bezdětná. Je jasné, jaké otázky mi zaměstnavatelé kladli ohledně mých plánů na rození potomků. Na jednu stranu chápu to, že mi budou muset držet místo. Druhý fakt je, že v případě některých firem otázkou, jestli ještě po mé mateřské budou fungovat... Další věc je to, jestli já u nich tak dlouho vydržím, jestli obou stranám pracovní vztah bude vyhovovat, apod. Takže mi z toho důvodu připadají podobné otázky dost bezpředmětně, urážející, diskriminující, zkrátka ukazují "úroveň" daného zaměstnavatele. Na druhou stranu, když někdo bude mít otázky, které se týkají mé sexuality nebo toho, co se mnou dělá pohled na krev, nejsem si jista, jestli bych vůbec chtěla u takového zaměstnavatele pracovat. Kdo ví, jak by vypadal celý pracovní vztah. Pokud ale jsem v nouzi a potřebuji práci, je na mě, co si nechám líbit...
0/0
2.4.2004 15:36

XL

Re: takový Kaufland má přímo v dotazníku
otázky typu plánujete dítě, chcete se vdávat atd. Feminismus nebaštím, ale toto je diskriminace.
Otázka sex. normálnosti můžou být relevantní, např. pro psychology hradní stráže, vychovatele, učitele atd. Ale ne pro někoho, kdo pracuje v kanceláři. Stejně jako pohled na krev.  A pokud jde o mé koníčky, co je komu do toho. Přitom tyto firmy své informace o sobě tají, zaměstnanec víc jen co nezbytně potřebuje, ani o chlup víc. Trochu jako za bolševika.
Ten zaměstnavatel, kde byl psycholog. dotazník byla softwarová firma. Otec majitele psycholog, asi trochu narušený. Horší je, že jsem takto ztratil spolupráci s jednou velkou agenturou. Tj. řada míst u jiných firem je uzavřena. Agentura si i po letech pamatuje - jmenuje se Kariéra. Naštěstí většinou jde inzerce přes více agentur, ale ne vždy. Bez práce nejsem, ale pociťuji takovéto jednání jako diskriminaci.
0/0
2.4.2004 15:57

josef

odpovědnost
Myslím, že za svou budoucnost, a za to, jak jsme úspěšní, neseme odpovědnost sami., každý z nás. I za to, čím se živíme a kolik za to bereme. Pokud mám chuť udělat pro sebe něco navíc, pak se o o svou budoucnost bát nemusím. Ještě pořád je práce dost, když se mi neco nelíbí, je jen na mě, jestli to budu řešit.  Samozřejmě musím mít co nabídnout. Souhlasím s tím, že jsou pozice, na nichž si moc vyskakovat nelze. Ale, kolik z těchto zaměstnanců se pokusilo něčemu jinému (novému) naučit? Místo toho jen sedíme a litujeme sami sebe, jací jsme chudáci (my zaměstnanci...).
 
0/0
2.4.2004 14:47

BudeHůř

Sorry, nevíte, co nastane,
když mi zaměstnavatel předloží novou smlouvu se změněným zůsobem odměňování a já ji nepodepíšu, protože nesouhlasím? Díky za radu.
0/0
2.4.2004 13:18

carsa

Re:
Pokud máš systém odměňování přímo zakotven ve smlouvě, je možné to změnit pouze souhlasem obou stran. Tzn - pokud to nepodepíšeš, nic se nestane a platí stará smlouva. Jinak to ovšem je, pokud to máš napsané v platovém výměru - to je potom jednostranný akt a zaměstnavatel to může změnit i bez tvého podpisu.
0/0
2.4.2004 13:26

dělník

Re:
dělník zůstane pořád dělníkem,.,. a když se ti to nelíbí tak za branou máme dalších sto lidí,,  takže fuckoff
 
 
 
 
 
0/0
2.4.2004 13:30

Rjaavne

?
Dokud nebude tak nějak vyrovnaná nabídka a poptávka práce, tak pořád bude někdo v nevýhodě, ať už zaměstnanec nebo zaměstnavatel.... i když sou zákony nakloněny spíš zaměstnanci tak dokud může bez problémů zaměstnavatel nabrat adekvátní náhradu tak bude ve výhodě protože zařídit vyhazov není až tak velkej problém.....
0/0
2.4.2004 13:13

carsa

Re:
Ale to záleží jenom na nás jako na zaměstnancích, aby si nemohl bez problémů najít adekvátní náhradu....Když budeš tak dobrej, že tě jen tak nenahradí, není co řešit...Ale dokud budou všichni brát zaměstnání jako zabezpečovací ústav, kam chodím, něco si tam odsedím a dostanu za to peníze, tak se to asi nezmění nikdy.
0/0
2.4.2004 13:23

flákač

soudy a velký A.CH.
Píšete docela slušné bláboly. Nejlepší radu, jakou jsem od vás četl bylo obligátní " obraťte se na příslušný soud". To je ta nejnemožnější varianta. Já jsem to udělal a přesto, že jsem měl dostatečné důkazy o překročení zákona zaměstnavatelem, prohrál jsem. Soud dal za pravdu zaměstnavateli, protože se jednalo o podnikatele A.CH. , který je v cíli vždy o něco dříve. Také v přístupu (placenenému) ke spravedlnosti je vždy o něco dříve.
0/0
2.4.2004 12:44

carsa

výpověď ze strany zaměstnavatele
Takže to znamená, že pokud se budu flákat (ne přímo, že bych přestala chodit do práce, ale jen nic moc nedělat), zaměstnavatel mi nanejvýš může poslat vytýkací dopis s lhůtou k odstranění. Pokud tu dobu budu jakž takž sekat dobrotu, má smůlu a musí začít znovu (a pokud nebudu chtít, tak se mě nezbaví nikdy). Pokud dobrotu sekat nezačnu, může mi dát napomínací dopis č. 2 a pak teprve mi může dát výpověď s dvouměsíční lhůtou. To znamená, že mě nejmíň 4 měsíce bude platit celkem za nic. Spíš bych tedy řekla, že je zákoník postavený daleko víc na stranu zaměstnance.
0/0
2.4.2004 12:25

blabla

Re: Jde o to,
0/0
2.4.2004 12:31

blabla

Re: Jde o to,
kdo bude drzejší a bezohlednější.
0/0
2.4.2004 12:32

carsa

Re:
Jistě, ale hádej, komu dá soud v 100% případů za pravdu? Stačí aby v tom vytýkacím dopise byla nějaká formální chyba....Přečtěte si článek, který vyšel cca před měsícem v "Týdnu". Náš ZP je z roku 65 a pořád se chová, jako by jediným zaměstnavatelem byl stát a jedinou snahou chránit chudáčky zaměstnance před utiskovatelem zaměstnavatelem.
0/0
2.4.2004 12:41

Jooz

Re:
Ne, po druhém napomenutí tě může vyhodit na hodinu bez jakékoliv náhrady.....................
0/0
2.4.2004 12:41

carsa

Re:
Nemůže - přečti si to ještě jednou pořádně. Okamžité zrušení je přesně definované.
0/0
2.4.2004 12:42

B

Re:
zákoník práce je ZÁMĚRNĚ postavený na stranu zaměstnance
0/0
2.4.2004 12:44

carsa

Re:
Ale proč? Já svoji práci zaměstnavateli také musím prodat - je to obchodní vztah. On mě nezaměstnává proto, že chce někomu dávat výplatu, ale protože mu přinesu peníze. Jinak nevidím důvod, proč by to dělal.
0/0
2.4.2004 12:51

XL

Re: vypadá to, jak píšete, ale to je jen zdání
Realita je jiná. Není problém uložit zaměstnanci tolik práce, aby to nesplni. Nebo splní ji dobře, ale stejně se najdou chyby. Ty se proberou při pravidelné poradě. Řada zaměstanavatelů se zaměstnance umí zbavit, aniž by nějakou výpověď dávat musela. Znepříjemnit život, jde to. Nebo platové hodnocení. Jsou firmy, kde je v pohyblivé části 40%. Takže není problém vyplácet najednou 60% obvyklé částky. Na víc nárok není. Zákoník práce je možná víc na straně zaměstnance. Jenže to jsou slova na papíře. V reálu má moc nad zaměstnancem jeho zaměstnavatel.
Zaměstnanci ochranu potřebují. Něco jiného než zákon jim ji nedá. Příklad. Dotazy při přijímání: jaké jsou Vaše záliby, Vaše sexuální orientace, různé vlezlé dotazníky. Řeknu-li, do toho Vám nic není, odpovědí: nemusíte u nás pracovat. Určité dotazy by měly být zakázané. Mám doma dotazník - psychologický. Dotazy věříte v Boha, jaká je Vaše sex. orientace. Jak často máte pohlavní styk. Pro ženu: je pro Vás styk bolestivý. Pro muže - už si přesně nepamatuji. Ani nevinné otázky typu: vadím vám pohled na krev by neměli být. Možná pro práci lékaře, zdravotníka. Ale ne pro člověka v kanceláři. Drzost našich zaměstnavatelů je nepředstavitelná. Přesčasy neplatit, ale vyžadovat. Mít člověka jako otroka. Co nejméně zaplatit, co nejvíc práce. V záp. Evropě se všude pracuje kratší doba. Platy - nemá cenu uvádět rozdíl.
0/0
2.4.2004 12:50

carsa

Re:
Ale vždyť je to všechno o výběru. Pokud ti otázky na přij. pohovoru, či systém odměňování vadí, tak jdi prostě jinam....
0/0
2.4.2004 12:59

XL

Re: co radíš, to jsem udělal
Ale není to tak jednoduché. Problém je v tom, že někdo využívá své převahy k něčemu, do čeho mu nic není. Dohoda za tolik práce, tolik peněz - to beru. Ale vrtání do soukromí - jak za bolševika, nebo spíš ještě horší. Bolševici člověka sledovali, ale leckdy ty dotazníky byly formální. A ještě, Tvoje rada jde uplatnit např. v Praze. Ale co v malých městech, kde místa nejsou. Tam si lidi mají nechat líbit všechno. Vždyť nemusí tu práci brát, řekne majitel. Stát řekne, nechceš práci, nedostaneš dávky. Přeženu, šéf by mohl chtít po ženách určité "služby". Občas by si sáhnul, placnul po zadku. Nelíbí se ti to slečno? Tak jdi pracovat jinam. V Praze by každá šla sama, ale co v malém městečku? Já jen říkám, že něco zaměstnavatel dělat nesmí, např. toto. Soukromí musí být chráněno, i integrita osobnosti. Stejně jako obchodník. Když okrádá, jako zákazník k němu příště nejdu. Ale co na vesnici, kde není jiný obchod? Máš pak smůlu? Ne, říkám, okrádat nesmí. Nejsem žádný socialista, ale nemám rád zlodějnu nebo vlezlost do soukromí.
0/0
2.4.2004 15:48

blabla

Re: Souhlasím !
Naprosto souhlasím
0/0
2.4.2004 13:00

koleda

Re:
0/0
2.4.2004 13:20

koleda

Re:
Pokud se odvoláváte na západní Evropu, porovnávejte platy s produktivitou. Obávám se, že naše produktivita práce je tak na 50% a možná ani to ne. Jsem jako zaměstnavatel vydřiduch, když nemohu propustit zaměstnance, který záměrně nerespektuje příkazy s tím, že mne chtěl provokovat (dle jeho vlastních slov) a dělal takové chby v práci, že každý normální zaměstnavatel na západě by jej "popadl" za p.... a vyhodil. Já musím dát důtku a čekat na další chyby Jsem přesvědčen, že ZP je brzdou rozvoje zaměstanosti, protože každý z nás zaměstnavatelů si rozmyslí brát další lidi.
0/0
2.4.2004 13:25

carsa

Re:
Máte samozřejmě pravdu a jak vidíte výše, jen s Vámi souhlasím. Mám pouze jednu výhradu k té produktivitě - je u nás skutečně nižší, ale není to způsobenou "pouze" neší leností. Z takových 80% je to kvůli méně vyspělým technologiím a nástrojům používaným při práci.
0/0
2.4.2004 13:45

XL

Re: produktivita
Produktivita záleží na technologii, pak na kvalitě managmentu a potom na výkonu řadových pracovníků. Nemyslím, že by naši lidé pracovali hůře.  Ať jde o lékaře nebo dělníky nebo programátory. Pracují pouze na horších vybavení - stroji, přístroji, počítači a monitoru.
V Česku jsou výborně placeni manažeři, i takoví, kteří přivedou firmu na buben. Stehlík, KB - Salzmann atd. Dostávají zlaté padáky, mají statisícové platy. Takový estébák Hušák, bere měsíčně milion. Plat evropský má, ale pro mě to je blbec. Je na korytu díky politické podpoře od ODS. Salzmann bral půl milionu v době, když 5tis. byl slušný plat. Banku málem položil, kdyby stát nenapumpoval miliardy. Já jsem proto platit dobře schopné manažery.  Těch u nás zas tolik není - soudě podle výsledků firem. Lidé v zahraničních firmách mají vyšší platy, s lidmi se lépe jedná. Pracovní tempo je, že se neflákají, ale nikdo z nich nesedře kůži. České firmy platí hůř, leckdy tam je člověk jako otrok. Přitom ty přesčasy jsou často nutné kvůli organizační i odborné neschopnosti takovýchto šéfů. Tito dnes kapitalisté jsou často bývalí bolševici nebo aspoň svazáčtí funkcionáři.
0/0
2.4.2004 16:07

blabla

§ 46 odst. 1 ZP
tento § pomáhá zaměstnavateli vydírat zaměstnance. Chce-li se ho zbavit může mu pracovní podmínky upravit tak, že zaměstanec není schopen vykonávt vše dle požadavku zaměstnavatale a ten použije formulku zákoníka práce , která hovoří o neuspokojivých pracovních výsledcích. Takže může být každy kdykoliv vyhozen.
0/0
2.4.2004 12:15

Marta

Nepřesnost v článku
Upozorňuji na nepřesnost v článku a to ve větě: "Výpověď zasílanou poštou je dobré opatřit doručenkou do vlastních rukou ...". Není to dobré, ale je to povinnost vyplývající z § 266a odst. 2 zákoníku práce. kde je stanoveno, že "písemnosti doručované držitelem poštovní licence zasílá zaměstnavatel na poslední adresu zaměstnance, která je mu známa, jako doporučenou zásilku s doručenkou a poznámkou "do vlastních rukou"." Na toto se v praxi často zapomíná a zaměstnanci toho dokážou využít a napadnout neplatnost doručení (protože poštu převezme třeba manželka, babička apod). Vím o čem mluvím, jsem personalistka.
 
 
0/0
2.4.2004 10:11

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že půjčku můžete vyřídit kompletně on-line?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz