Diskuse k článku

Dostaňte odměnami z podřízených maximum

Nemůžete čekat, že vaši podřízení budou automaticky výborně fungovat několik let jen za odměnu v podobě pravidelné měsíční mzdy, která bude každoročně navýšena o inflaci. Je třeba je aktivně motivovat, aby se snažili o maximální výkony. Jak nejlépe odměňovat?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Honza

zkusenost ze zamestnani

pracuji v soukrome zahranicni firme, nejradsi bych i jmenoval, ve ktere neexistuji 13.platy, jine benefity ba ani odmeny za DOBRE vykonanou praci, secteno a podtrzeno, zamestnanci se nijak nepredrou, protoze vime, ze nemaji kvuli cemu. Co si budeme nalhavat, do prace nechodime pro dobry pocit, ale pro penize...a vzhledem k tomu, ze nemame zadnou motivaci, troufam si rict, ze je to spise demotivace, makame do vyse sveho platu! cest praci!

0/0
4.12.2006 13:29

qqq

heslo dne

X MÁLO PLATĚJ, MÁLO PRACUJ X

TO PLATILO, PLATÍ A DLOIHO PLATIT BUDE (Y)

0/0
1.12.2006 13:32

alenka_mnich

Re: heslo dne

Jo, presne tak. Proto to chce Rumuny a Bulhary, abyste nemuseli pracovat uz vubec. A zkrouhnout davky. A deregulovat najemny. :)R^V

0/0
1.12.2006 13:37

mad_fido

Re: Re: heslo dne

Ani to nemusí být Rumuni a Bulhaři, stačí zaměstnat Poláky a to se pak člověk nestačí divit jak to " jede ". Jsou daleko zodpovědnější a když už tady tvrdnou celej týden tak proč by nemakali třeba od rána do večera. Vždyť tady jsou kvůli práci, za kterou mají peníze. V dnešní době dostat dobrou zakázku je čím dál tím těžší. A aby celé to snažení padlo na hubu jenom kvůli tomu, že se někomu nechce makat ??? Ono vlastně nestačí, že člověk platí všechny odvody, diety, přesčasy apod. ale je vlastně povinnen platit i za to když se mu podaří udělat kšeft. Dělat investice do vybavení je v¨lastně blbost,lepší je to všechno narvat do lidí. Ti pak využijí první lepší příležitost a dají výpověď. Český člověk je zvláštní.:-/

0/0
12.12.2006 18:37

áda

Re: heslo dne

Jo to sedí.

Zrovna jsem absolvoval několik výběrových řízení a v otázce platu jsem jim jasně řekl svoje požadavky v měsíční hrubé (!) mzdě bez započtených daňových zvýhodnění na dítě (je to nestojí ani korunu navíc a hlavně je to přeci jenom pro potřeby toho dítěte) a daňového zvýhodnění zaměstnanců (to dostanu všude a nestojí je to ani korunu - na to pozir, moc rádi na to zapomínají a počítají to tam).

Ono totiž to je rozdíl. Např. Při požadované hrubé mzdě 21.000,- Kč bez výše uvedeného je hrubá 15.574,- Kč, při daňovém zvýhodnění zaměstnance + 600,-Kč, tj. 16174,- Kč a při 2 dtětech + 1.000,- Kč, tj. 17.174,- Kč.

Svi..ně, když to řeknu v čisté, tak to tam započítají a fakticky zaměstnanec s dvěma dětmi je o 1.600,- Kč měsíčně na tom hůře...

0/0
1.12.2006 13:41

ttm

Zkušenost z podnikání

Dám zaměstnancům odměny, za měsíc by rádi další. Když jsem začal dávat Vánoční odměny 10 000, byli rádi. O rok později jsem slyšel, že by bylo dobré více než 10 000. Nyní po dvou letech se daří a dostanou 15 000. Jsem zvědav co bude následovat příští rok, ale 15 je asi neuspokojí. Prostě s jídlem roste chuť a motivace se ztrácí.

0/0
28.11.2006 15:13

janyh

Re: Zkušenost z podnikání

vánoční odměny jsou snad o něčem jiném než motivační odměny za konkrétní práci, projekt atd.,  ne?!

0/0
28.11.2006 15:16

ttm

Re: Re: Zkušenost z podnikání

Jsou zrovna tak ohodnocením výkonu. Kdyby nebyl výkon, nebyly by peníze ani na odměny.

0/0
28.11.2006 15:25

janyh

Re: Re: Re: Zkušenost z podnikání

Ale je přeci rozdíl zda dáváte odměnu za práci za celý rok formou vánočních odměn, nebo motivujete zaměstnance k vyššímu výkonu na nějaké konkrétní práci! Jakože pepa s frantou lepí obálky a vy řeknete ten kdo jich udělá víc dostane k výplatě bonus...

Bez něj bude franta i pepa dělat v klidu stejné množství. V tom je ta logika odměn. Vyší efektivita práce, která je zde skutečně opomíjena. 

0/0
28.11.2006 15:46

ostravák

Re: Zkušenost z podnikání

no jen tak dávat všem 10000 se nevyplácí ,protože každý člověk je jiný a může to dokonce způsobovat rozbroje me zilidma.Ne všichni jsou stejně kvalitní pracovníci tak můžou poukazovat jaktože tady Pepa má to samé jako já vždyť udělám  o třetinu víc práce nebo já celý rok pracoval na duševně náročných projektech a tenhle dělal jen rutiní práci.Proto to nemá být automaticky ,ale dle nějakých kritérií,které by motivovali,člověka k lepším výkonům(výsledkům)a zájmu o práci.Tak klidně někdo může mít na odměny 5000 a někdo 15000,ale propracovyný a sprvedlivý systém odměňování má málo firem..:-( bohužel

0/0
28.11.2006 15:28

ttm

Re: Re: Zkušenost z podnikání

Samozdřejmě tam niance jsou z pohledu toho, kolik měl kdo nemocenské apod. Co se týče výkonu, snažím se práci rozdělovat rovnoměrně a pokud by byl někdo výrazně horší, poznám to. Navíc jsem z oboru a něco jsem už doma odbastlil a vím kolik se toho asi dá stihnout.

0/0
28.11.2006 16:00

XXL

Pan Dvořáček psal, s prominutím, pěkný kecy

Jde-li člověk do firmy, jsou dvě možnosti. Buď jde do solidní firmy, kde má pevný plat, možná roční odměny. Aby jeho příjem závisel na X faktorech není dobré. Výkon jde říct, že nebyl optimální, firma neměla dobré výsledky. O co jde. Nesolidní firmy jednají o platě, tam zahrnou všechny odměny, nejlépe v max. výši, které člověk nikdy nedosáhne. Základní plat je tudíž mizerný, v ročním součtu to je lepší. Takže výkon s vyplazeným jazykem za plat nic moc.

Nebo - slušná zahr. firma, fixní plat. Takového místa si každý váží, nemusí za každý výkon navíc dostat hned odměnu. Prostě za dobrý plat dobrá odměna. Živiteli rodiny by neměl plat záviset na neznámých, nevyzpytatelných faktorech. Advokáti, ministři, soudci - všichni mají pevné platy, které nezávisí na tom, jestli klient vyhra´je, stát prosperuje, odsoudí se požadovaný počet osob apod. Lékař v nemocnici taky není placený za počet úkonů - na rozdíl od soukromé ordinace.  Tam je to ale o jiných penězích.

0/0
28.11.2006 14:34

XXL

Re: Pan Dvořáček psal, s prominutím, pěkný kecy

Ani plat prezidenta nezávisí na jeho úspěšnosti, předpokládá se kvalita, ta se platí, realita je jiná věc. U těch doktorů - v nemocnici ho neplatí za kusy, ale pevným platem a za služby. V soukr. ordinaci má doktor od pojištovny totiž za "kusy" tj. body podstatně jiné ohodnocení, takže podnikatelské riziko není problém.

Podnikatelé mívají tendenci přenést nevýhody, rizika podnikání na podřízené. Nicméně výhody, vč. vysokého příjmu, to co skutečně inkasují za práci podřízených, to jim nedají. Když firma mimořádně prosperuje, nebývá to důvod k mř odměnám - na rozdíl od toho, kdy firma prosperuje méně - kvůli neschopnosti vedení firmy.

Pan Dvořáček možná píše dobře pro podnikatele - jak z lidí vyždímat co nejvíc. Není ale lepší slušně lidi platit, pak lze čekat i dobrý výkon - a zpravidla je. U koho není, s tím je lepší se rozloučit.

0/0
28.11.2006 14:39

kvikavec

idealni manageri...

V techto clancich na idnes se popisuji osoby na vedoucich mistech ve forme IDEALNIHO managera. Musim bohuzel autorum techto clanku sdelit, ze stejne jako idealni plyn, idealni teplota a jine idealni fyzikalni veliciny, ani jimi popisovany idealni manager neexistuje:) Proboha kdo by premyslel stylem Cim vic udelas, tim vic ti zaplatim??? To autor nevi, ze u nas se premysli stylem Cim vic toho udelas, tim vic na tebe nalozim a tim padem usetrim za dalsi pracovni silu??? A ze tim padem zamestnanci pracuji tak nejak pijanko, protoze vi, ze cim vic toho udelaji, tim vic po nich nadrizeni budou chtit??? viz muj pripad - rozpocet splnen na 108% a museli mi dat odmeny. V dalsim kvartalu zasedla rada, plan rozpoctu patricne zvedli, takze kdyby zustal stejny, museli by mi opet dat odmeny, ale ted nemusi a muzou buzerovat! Tak se u nas pane autore ridi, a ne Pracujes, dostanes penize!

0/0
28.11.2006 14:20

ostravák

Re: idealni manageri...

Tohle 100% pravda.Nikdy jsem na ukol nepracoval,ale moje bývalá přítelkyně ano a vystřídala několik takových firem.Č lověk tam jde vždycky plný elánu jak si vydělá když bude plnit nebo dokonce překročí ,ale realita je jinde.Dostala se pod tlak ostatních(takzvaně vyléčených z těchto planých nadějí)aby nepřekračovala limity,že jim kazí normy ,protože pak se normy zvýší a za vyšší výkon zas dostane stejnou mzdu.Takže tímto je vlastně systém přímo nastaven na demotivování lidí tak aby skutečně nejevili zájem a nezvyšovala se tak produktivita práce.Přitom normy v těchto firmách nejsou nastaveny zrovna pijánko a aby je splnil musí fakt kmitat(osobní zkušenost byl jsem u ní několikrát v práci ,jednalo se o stejnou společnost akorát jiné oddělení)a aby udělala víc tak ošidila přestávku a tempo opravdu na hraně jejich schopností.Je to hloupost,ale když člověk s vypětím překročí normy a jediným výsledkem je neustálé zvyšování norem tak je to zlodějna zabalená do rádoby ekonomického chování...

0/0
28.11.2006 15:13

XXL

Mám podobnou zkušenost

To bylo prý v 50. letech - úderníci, co kazili normy. Přišel do fabriky, makal jako šroub, byl tam 2-3 týdny. Ukázal, že jde splnit normu na 140%, která se pak takto posunula. Pak z fabriky odešel, šel se předvádět jinam. Předpokládám, že si mezitím dal oddych, aby byl schopen podávat zas vysoký výkon.

Dnes to funguje podobně. Ti snaživí kazí "normy", i když zpravidla výkon měřitelný není. Ale jsou lidi, kteří sami od sebe jsou v práci do 8-9 h večer, ve všem vyhoví, je-li třeba, beze všeho jsou pracovat o víkendu. Kdyby šlo jen o ně, nevadilo by to. Jenže nastavují tak latku pro ostatní, víc takových snaživých Hujerů a pak firma podobné očekává od všech. Samozřejmě, tito dostanou lepší plat a jiné výhody, nedělají to z lidumilnosti, ale vypočítavosti. Ostatní musí dělat víc, ale těm se plat nezvedne.

Nejsem přítel odborů a zákoníku práce, ale bez toho by lidi dělali hůř jak za roboty na panském. Tehdy šlo asi o 30 robotních dní za rok, od slunka do slunka, jinak dělal na svém -

0/0
29.11.2006 8:46

Opa

Re: idealni manageri...

Mas pravdu, najit idealniho manazera je asi tak pravdepodbne jako najit zamestnance, kteri by si jej zalsouzili!

0/0
1.12.2006 11:36

Naprostá Nula

Re: idealni manageri...

Ideální plyn možná, ale ideální teplota je blbost.

0/0
1.12.2006 13:31

Mrázek

Tý jó...

Napsat toto slohové cvičení žák 7. až 8. třídy, možná se i dočká pochvaly před nastoupenou jednotkou.Mr. Dvořáček je asi manager jedna báseň.;-D

0/0
28.11.2006 13:31

Opa

Re: Tý jó...

Podle pravidla "kdo neumi ten uci" ;-(

0/0
1.12.2006 11:36

jouda

dokud kapitalisti nepochopi

ze se musi o zisk podelit, nikdo se pro ne nepretrhne

0/0
28.11.2006 13:09

jouda

hmm

treba u nas odmeny nejsou, tak co bych se sral

0/0
28.11.2006 13:08

MILK

socky

nejlepsi je socka zamestnavatel, ktery pri brutalnich prescasech (napriklad nocovky) da misto litru k vyplate litr vina... :)

0/0
28.11.2006 12:53

jouda

Re: socky

R^:-/

0/0
28.11.2006 13:07

jacih

hrozny

kydy...

0/0
28.11.2006 12:27

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že investiční doporučení na růst kurzu dolaru tu byla už před rokem?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz