BSA brzy zaútočí na softwarové piráty v malých a středních firmách

aktualizováno 
Protipirátská organizace BSA bude v polovině listopadu kontaktovat 15 tisíc tuzemských firem a zkoumat četnost nelegálních softwarů v jejich firemních počítačích. Manažerům také bude bude radit, jak se s tímto problémem vypořádat.
Za softwarové pirátství hrozí pachatelům peněžité tresty, propadnutí věci či trest odnětí svobody.

Za softwarové pirátství hrozí pachatelům peněžité tresty, propadnutí věci či trest odnětí svobody.

Množství policejních zásahů, které jsou většinou iniciovány oznámením někoho zevnitř firmy či z jejího okolí, popřípadě konkurenčními firmami, stále roste. S tím přibývá i stíhaných manažerů i majitelů firem. Oznámení na BSA chodí ročně desítky.

To přimělo BSA (Business Software Alliance – společnost, která sdružuje přední výrobce softwaru) k velké kampani zacílené na boj proti softwarovým desperátům především v kreativních oborech. Právě mezi reklamními agenturami, designéry či architekty se nelegální software údajně vyskytuje nejčastěji.

Proto chce "protipirátská aliance" upozorňovat jednotlivé firmy na rizika vyplývající z užívání nelegálního softwaru i radit, jak proti pirátství bojovat a jak s ním v případě odhalení naložit.

Ani manažeři a majitelé firem nestojí mimo odpovědnost. Ta totiž padá na kohokoli, kdo se na šíření pirátského softwaru podílel, a to ať už aktivně, třeba samotnou instalací, či pasivně jeho tolerováním nebo schválením. Konečnou míru odpovědnosti vyměří až soud.

40 procent softwaru načerno
V Česku se podle průzkumu společnosti IDC používá téměř 40 procent softwaru nelegálně, což přináší softwarovému průmyslu ztráty 2,5 miliardy korun. I přesto však Česko spadá do 20 zemí s nejnižší mírou softwarového pirátství, za což podle odborníků vděčí zlepšení legislativy, osvětě a cíleným zátahům policie ve firmách.

Většina firem, u nichž byl nelegální software odhalen, přitom nijak detailně nesleduje, co se v jejich počítačové síti odehrává. Během krátké doby se zde přitom může nashromáždit ilegální software za stovky tisíc. Nejčetnější bývají případy, kdy je ve firmě instalováno více kopií programů, než kolik dovoluje příslušná licence.   

Nejčastěji je nelegálně využíván Microsoft Office, Windows, antivirové programy (v domácnostech pak samozřejmě také počítačové hry). U odborného softwaru kralují grafické a konstrukční programy, především Adobe a Autodesk.

Kladivo dopadne na šéfa
Velkou část případů mají na svědomí sami zaměstnanci. Nejen že na svých počítačích instalují a využívají nelegální software, ale rovněž porušují autorská práva u hudby a filmů. Velké riziko z toho ovšem vyplývá nejen pro ně, ale dokonce pro samotného zaměstnavatele. Pokud totiž není možné odhalený nelegální software spojit s konkrétním zaměstnancem firmy (je například anonymně uložen na společný server), padá odpovědnost obvykle přímo na hlavu zaměstnavatele.

Za softwarová pirátství přitom hrozí pachatelům peněžité tresty - například letos v květnu musela firma ze severní Moravy uhradit škodu za držení nelegálního softwaru ve výši 250 000 korun, ale i propadnutí věci či trest odnětí svobody. Kompenzace softwarovým firmám může činit až dvojnásobek ceny licenčních poplatků. Tato částka roste meziročně podle podle BSA o 25 procent. Kromě této pokuty se musí odhalená firma připravit na úhradu nákladů na právníka pro obviněné osoby a na soudní řízení.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Marek Kostka otec, Marek Kostka syn

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

Úrokové sazby u hypoték dál padají. Sílí propad hypotečního trhu

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují už sedmý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z lednových 3,00 procent na srpnových 2,61 procenta....

KOMENTÁŘ: Recese je jistá, krize bude třešinka na dortu

Martin Mašát

Titulek podle ekonoma Martina Mašáta prodává. Proto se poslední dobou vyrojilo mnoho ekonomů a analytiků, kteří vědí,...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

ilustrační snímek

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Vůdcovství se dá osvojit. Ta schopnost je otevřena všem, říká psycholog

Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Být vůdcem znamená vyvolávat v druhých důvěru a jistotu. Lídrům lidé vycházejí vstříc, a to bez jakéhokoli donucení....

Další z rubriky

Měli jste se líp učit. Nebo ne? Titul vyšší mzdu nezaručí, cení se praxe

ilustrační snímek

Magistr umění, inženýr architekt, bakalář, doktor práv, diplomovaný specialista. Které tituly mají u personalistů váhu...

Dohoď mi lepší job, kamaráde. Lidé si práci často hledají díky známým

ilustrační snímek

Hledáte dobrou práci? A už jste rozhodili sítě? Podle průzkumu poradenské společnosti Randstad mezi českými zaměstnanci...

Advokátka: Pomlouvání zaměstnavatele na facebooku může mít tvrdý dopad

advokátka Klára Valentová

Čas od času si na svou práci a zaměstnavatele stěžuje každý. Pokud se to děje mezi blízkými, je to přirozené a dobrá...

Záchranný kruh pro znavené rodiče: půlúvazky, školky i pomoc asistenta

ilustrační snímek

Máte-li doma malé děti a chodíte do práce, odehrávají se vaše dny spíš v rytmu quickstepu než waltzu. Některé firmy...

Advantage Consulting, s.r.o.
VŠEOBECNÁ SESTRA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 23 000 - 34 000 Kč

Najdete na iDNES.cz