BSA brzy zaútočí na softwarové piráty v malých a středních firmách

aktualizováno 
Protipirátská organizace BSA bude v polovině listopadu kontaktovat 15 tisíc tuzemských firem a zkoumat četnost nelegálních softwarů v jejich firemních počítačích. Manažerům také bude bude radit, jak se s tímto problémem vypořádat.
Za softwarové pirátství hrozí pachatelům peněžité tresty, propadnutí věci či trest odnětí svobody.

Za softwarové pirátství hrozí pachatelům peněžité tresty, propadnutí věci či trest odnětí svobody.

Množství policejních zásahů, které jsou většinou iniciovány oznámením někoho zevnitř firmy či z jejího okolí, popřípadě konkurenčními firmami, stále roste. S tím přibývá i stíhaných manažerů i majitelů firem. Oznámení na BSA chodí ročně desítky.

To přimělo BSA (Business Software Alliance – společnost, která sdružuje přední výrobce softwaru) k velké kampani zacílené na boj proti softwarovým desperátům především v kreativních oborech. Právě mezi reklamními agenturami, designéry či architekty se nelegální software údajně vyskytuje nejčastěji.

Proto chce "protipirátská aliance" upozorňovat jednotlivé firmy na rizika vyplývající z užívání nelegálního softwaru i radit, jak proti pirátství bojovat a jak s ním v případě odhalení naložit.

Ani manažeři a majitelé firem nestojí mimo odpovědnost. Ta totiž padá na kohokoli, kdo se na šíření pirátského softwaru podílel, a to ať už aktivně, třeba samotnou instalací, či pasivně jeho tolerováním nebo schválením. Konečnou míru odpovědnosti vyměří až soud.

40 procent softwaru načerno
V Česku se podle průzkumu společnosti IDC používá téměř 40 procent softwaru nelegálně, což přináší softwarovému průmyslu ztráty 2,5 miliardy korun. I přesto však Česko spadá do 20 zemí s nejnižší mírou softwarového pirátství, za což podle odborníků vděčí zlepšení legislativy, osvětě a cíleným zátahům policie ve firmách.

Většina firem, u nichž byl nelegální software odhalen, přitom nijak detailně nesleduje, co se v jejich počítačové síti odehrává. Během krátké doby se zde přitom může nashromáždit ilegální software za stovky tisíc. Nejčetnější bývají případy, kdy je ve firmě instalováno více kopií programů, než kolik dovoluje příslušná licence.   

Nejčastěji je nelegálně využíván Microsoft Office, Windows, antivirové programy (v domácnostech pak samozřejmě také počítačové hry). U odborného softwaru kralují grafické a konstrukční programy, především Adobe a Autodesk.

Kladivo dopadne na šéfa
Velkou část případů mají na svědomí sami zaměstnanci. Nejen že na svých počítačích instalují a využívají nelegální software, ale rovněž porušují autorská práva u hudby a filmů. Velké riziko z toho ovšem vyplývá nejen pro ně, ale dokonce pro samotného zaměstnavatele. Pokud totiž není možné odhalený nelegální software spojit s konkrétním zaměstnancem firmy (je například anonymně uložen na společný server), padá odpovědnost obvykle přímo na hlavu zaměstnavatele.

Za softwarová pirátství přitom hrozí pachatelům peněžité tresty - například letos v květnu musela firma ze severní Moravy uhradit škodu za držení nelegálního softwaru ve výši 250 000 korun, ale i propadnutí věci či trest odnětí svobody. Kompenzace softwarovým firmám může činit až dvojnásobek ceny licenčních poplatků. Tato částka roste meziročně podle podle BSA o 25 procent. Kromě této pokuty se musí odhalená firma připravit na úhradu nákladů na právníka pro obviněné osoby a na soudní řízení.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Stereotyp i častější nemoci. Psycholog radí, kdy je čas změnit práci

Ilustrační snímek

Uvažujete o tom, že změníte práci? Na které otázky byste si měli odpovědět, než se rozhodnete z firmy odejít, poradí...

KOMENTÁŘ: Česku ujíždí vlak v přetahované o ukrajinské pracovníky

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Český trh práce trpí nedostatkem zaměstnanců. Řadu pracovních příležitostí tak u nás našli lidé z Ukrajiny. Teď o ně...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Co se skrývá za růstem akcií?

Co se skrývá za růstem akcií?

Kurzy.cz I když se ekonomika v US přehřívá a dočkali jsme se zvyšování sazeb, tak musíme brát v potaz i faktor, který bude určit...

Najdete na iDNES.cz