Řádění sprejera smyje správná pojistka, podmínky jsou ale spletité

aktualizováno 
Sprejeři nejčastěji čmárají po domech v Praze a na jižní Moravě, nejdráže to přijde vlastníky nemovitostí v Karlovarském kraji. Škody způsobené sprejery obyčejně kryje pojistka pro případ vandalismu a odcizení, jejíž výše se ročně pohybuje obvykle v řádech stokorun.
Pro někoho umění, pro druhého škoda za tisíce. Ilustrační snímek

Pro někoho umění, pro druhého škoda za tisíce. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Pojistka se dá sjednat pro rodinný nebo činžovní dům, ale i pro chatu, chalupu, garáž, oplocení a další stavby," vyjmenovává Petr Milata z ČSOB Pojišťovny. Jak dodává, je potřeba si pojistit nemovitost na hlavní rozsah rizik a k tomu připojistit vandalismus, které kryje i riziko sprejerství.

Fakta

  • V letech 2001 až 2010 způsobili sprejeři škody celkově za téměř 334 milionů korun.
  • V Jihomoravském kraji přišlo jedno "otagování" v průměru na necelých deset tisíc korun, v Praze na dvojnásobek a v Karlovarském kraji to bylo přes 42 tisíc korun.
  • Nejvyšší počet (4 167) i nejvyšší objem škod (57,3 milionu korun) zaznamenali policisté v roce 2008.

Zdroj: Pojišťovna ČSOB

Připojistit se proti úmyslnému poškození nebo zničení pojištěné věci nástřikem barev lze také u České podnikatelské pojišťovny (ČPP). "K poškození domu graffiti ale nesmí dojít z veřejných a nechráněných míst, musí být překonána překážka, tedy například plot nebo domovní dveře," vysvětluje Renata Svobodová z ČPP.

Pokud máte tedy dům, jenž má jednu stěnu přímo sousedící s ulicí a tu vám nějaký sprejer "otaguje", můžete pak mít podle Svobodové problém s pojistným plněním. Toto ovšem neplatí u všech pojišťoven.

Proti sprejerům ochrání automaticky jen některé pojistky

Některé pojišťovny kryjí riziko znehodnocení nemovitosti sprejery již přímo v pojistce stavby domu a není třeba se připojišťovat. Je ovšem důležité si hlídat variantu pojištění nebo typ smlouvy. Riziko vandalismu bývá kryto zpravidla v těch dražších balíčcích či variantách pojištění.

Pojišťovna Kooperativa má například pojistku proti vandalismu, která kryje poškození rodinného domu sprejery, v balíčku Komfort. U pojišťovny Wüstenrot je toto riziko součástí pojištění nemovitosti ProDomov a u Allianz v pojistném balíčku Exkluziv. U Generali je pak součástí pojistky domova s asistencí Vario, která zahrnuje pojištění nemovitosti, domácnosti i odpovědnosti.

Kdo má v těchto pojišťovnách sjednanou smlouvu na jiný typ či nižší variantu pojištění, měl by si ověřit, zda jeho pojistka vandalství vůbec kryje a zda případně si může toto riziko dodatečně připojistit.

Týká se to třeba majitelů činžovních domů, kteří mají sjednané pojištění nemovitosti u pojišťovny Wüstenrot. Ti si podle mluvčí pojišťovny Kateřiny Bílé musí riziko vandalství připojistit vždy, přičemž záleží na zvoleném limitu pojistného plnění. Vyplatí se také vědět, že pojišťovna hradí jen chemické čištění.

Pojišťovny proplácejí kvůli sprejerům jen určitou sumu

Zapamatujte si

  • Sprejerské pojistné události patří do kategorie vandalismu.
  • Automatickou ochranu proto sprejerům poskytují v pojistkách nemovitostí jen některé pojišťovny, jinak je třeba se připojistit.
  • Rozdíly mezi pojišťovnami jsou v limitech plnění a v doložení škody.
  • Výplata pojistného plnění může v některých pojišťovnách záviset na vypátrání pachatele.

Pokud si budete ověřovat, zda vaše pojistka kryje i riziko poškození nemovitosti sprejery, ptejte se i na limity pojistného plnění. Třeba v ČSOB Pojišťovně platí limit deset tisíc korun na jednu pojistnou událost. Pojišťovna přitom bude hradit tyto škody opakovaně i těm, kdo mají smůlu a sprejeři je navštěvují častěji. "Jediné, o co klienti výplatou pojistného plnění přijdou, je ztráta pětiprocentní slevy za bezeškodní průběh," upozorňuje Milata.

Desetitisícový limit mají nastavený také kupříkladu privátní pojistky v pojišťovně Uniqa (cena 200 korun ročně) a v Generali.

"Záleží na klientovi, zda si riziko vandalismu ve smlouvě ponechá. Z pojištění je možné toto riziko vyloučit, v takovém případě pak činí sleva z pojistného tři procenta," říká mluvčí Generali Jiří Cívka. V Generali u samostatného pojištění nemovitosti s názvem Bydlení s asistencí lze vandalismus připojistit ročně za 700 korun a limit pak činí 20 tisíc korun.

Co dělat, když objevíte na domě sprejerskou malůvku

Jestliže se vám na zdi domu či plotu objeví sprejerské malůvky, měli byste škodu ihned zdokumentovat a nahlásit pojišťovně. Fotografie vzniklé škody pak přiložíte k hlášení pojistné události. Některé pojišťovny ovšem požadují, abyste škodu nahlásili i na Policii ČR. Třeba v Generali od vás budou požadovat i kopii policejního protokolu a v některých případech i výpověď svědka. Naopak v Allianz škodu na policii hlásit nemusíte.

Ohlášení škody policii a dopadení pachatele může být někdy zásadní pro výplatu pojistného plnění. Kdo má například ještě starou majetkovou smlouvu u České pojišťovny, dostane pojistné plnění jen v případě, že pachatel bude odhalen. U nových smluv téže pojišťovny se ale již odškodňují i události způsobené nezjištěným pachatelem. Tento přístup v poslední době zaujímá čím dál více pojišťoven, které netrvají na dopadení pachatele pro výplatu pojistného plnění. Škodu vám i při neznámém pachateli proplatí třeba v Allianz, v ČPP či v Generali.

Autor: pro iDNES.cz

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Majetek musí nahlásit notáři sami dědicové. A také uvést jeho hodnotu

ilustrační snímek

Smrt blízkého člověka je asi nejtěžší záležitostí, kterou nám život přináší. Neméně těžké chvíle pak nastávají v...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Komentář: Budeme mít v Česku čtyřdenní pracovní týden?

Ilustrační snímek

O zavedení čtyřdenního pracovního týdne v poslední době slýcháváme stále častěji, a to zejména v souvislosti s rostoucí...

Další z rubriky

Zmapovali jsme, na co letos přispívají všechny zdravotní pojišťovny

Ilustrační snímek

Pokud uvažujete o změně zdravotní pojišťovny, je dobré se nejprve podívat, čím vás ta vaše hýčká a co přechodem k jiné...

V pojistných podvodech jsou nové trendy, hlásí pojišťovny

Ilustrační snímek

Přijít si k penězům pojistným podvodem je značné riziko. Pojišťovny hlásí, že se jim daří odhalovat stále víc případů,...

Čtyři tipy, jak se finančně zabezpečit pro případ následků mrtvice

Ilustrační snímek

Mozková cévní příhoda s sebou nenese jen zdravotní potíže, ale velmi často i potíže finanční, protože člověka vyřadí z...

Na ČR se žene studená fronta. Přijde ochlazení, budou bouřky

Na ČR se žene studená fronta. Přijde ochlazení, budou bouřky

Kurzy.cz Ani poslední květnový víkend nepřinese letní teploty. Po obrovských deštích, které provázely uplynulý pracovní týden, a...

Najdete na iDNES.cz