Diskuse k článku

Pozor na záměnu penzijního připojištění s důchodovým pojištěním

O penzijním připojištění se mluví poměrně často. Mnohem méně však slyšíme o finančním produktu důchodové pojištění. Podle častých reakcí se lidé domnívají, že se díky podobně znějícímu názvu jedná o penzijní připojištění. Ale opak je pravdou. Produkty jsou to dva se společnými, ale i rozdílnými rysy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

milenkamikes10

jo

zhodnocení penzjinich je ted horsi,ale usporené peníze nejsou utracené peníze, kdyz poslu mesicně 500, tak ji asi neutratim ze? a k tomu mi stat da 150..- ,  penzijni je do 60 let,a pri dosazeni 60 dostanete vyplatu, ale je ZDANENA, PRISPEVKY zaměstnavatele 15%,VÝNOSY z příspěvků účastníka a zaměstnavatele 15%, VÝNOSY ze státních příspěvků 15% 

Životní pojištění je,, abyste zabezpečili rodinu, kdybyste zemřeli nebo byli trvale invalidni ,utrpěli vážný úraz nebo nemoc .Je do 60 alv případě pojistné události dostáváte plnění,to se odvíjí od vašeho příspěvkunebo pojistné částky. Nejlepsi zivotni pojisteni delaji banky je kvalitni a nejlevnejsi, to taky nikdo neví , ne KOMERČNÍ pojistovny,VVV

0/0
15.5.2009 13:09

marcelka

Důchodové vs. penzijní

Tady záleží na konkrétním pojišťovacím zprostředkovateli....Důchodové pojištění a penzijní připojištění jsou opravdu dva rozdílné produkty. Ale v současné době se opravdu nevyplatí investovat do penzijka, protože vklady klientů nejsou pojištěny a příští rok budou vklady klientů hodnoceny mínusovými úroky, schválí to ČNB,  jelikož jsou to produkty velmi prodělečné a za minulý rok vykazovaly -2% zisků. Už nemůžou nic svým klientům nabídnout. Pokud chtějí lidé v důchodu opravdu něco mít  ze svých naspořených peněz, ať nespoří na penzijku, jsou to jednostranné smlouvy a výhodné jen pro pojišťovnu, garantovaná částka se tam opravdu někde ztratila....

0/0
11.3.2009 21:39

Zdeněk Bína

Re: Důchodové vs. penzijní

Ano, opravdu je velký rozdíl mezi pezijním připojištěním a důchodovým pojištěním. Plně souhlasím s tvrzením Marcelky, která má potřebné informace (výhody i nevýhody). Penzijko je pouze jednostranná smlouva s informacemi klienta a jeho povinnostmi. Penzijní fond spolu se státem se ve smlouvě nezavazují k ničemu. Státní podpora se jeví jako docela zajímavá a trvalá. Ale ouha. Ve smlouvě to není a tak je to jen slib státu, z něhož může při každém schvalování státního rozpočtu couvnout (změnit). Naopak penzijní pojištění je produkt na dlouhodobé spoření s garantovanou (ve smlouvě napsanou) kapitálovou hodnotou a s možností daňových odpočtů podle zákona (peníze od státu "do kapsy").

Malá rada na závěr. Pro porovnání dobrých a méně dobrých důchodových pojistek si vezmu kalkulačku. Spočítám kolik do ni za celou dobu smlouvy vložím a porovnám s garantovanou hodnotou. Pokud je větší garantovaná hodnota, tak je to dobré. A nemusím se bát, jestli nějaký fond zkrachuje, nebo bude ve ztrátě....

0/0
17.3.2009 14:23

Big_G

Podvod?

Tak přesně na toto jsem nalítl.

"Poradce" ZFP mi nabídl (a samozřejmě vylíčil v těch nejlepších barvách) životní pojištění.Od začátku je ovšem prezentoval jako "POJIŠTĚNÍ NA DŮCHOD", což samozřejmě evokovalo mylný dojem,že se jedná o penzijní (při)pojištění. Rovněž slíbil,že v případě předčasného zrušení dostanu NASPOŘENOU částku (po odečtu daní) zpět.

Smlouvu jsem zrušil po 20 měsících z důvodu ztráty zaměstnání (do této chvíle platil pojištění zaměstnavatel-manželka ředitele byla nadřízenou onoho "poradce",který smlouvu sjednal-šlo tedy nejen o provize ale i o odpočet daně z částky,kterou mi zaměstnavatel stejně ve výsledku strhával z prémií).

KOOPERATIVA, jejíž to byl produkt, mi pouze stroze oznámila,že smlouva byla zrušena. Vrácení alespoň části finančních prostředků žádná.

Takže se ptám:Není záměrné užívání slova "důchodové", které je synonymem slova" penzijní",a vede tak záměrně klienta k mylné domněnce,že si sjednává zcela jiný produkt, podvodem? Dle mého názoru ano.Co myslíte?

0/0
8.3.2009 15:17

Pavlína

EVENTUS

Zajímalo by mne proč byl odstraněn můj příspěvěk.- lidé by měli vědět kde je pro ně nejlepší spořit!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

0/0
10.1.2009 16:20

Jirka1974

Mohla by mi autorka článku popsat...

... co myslí tou nevýhodou v posledním odstavci? Co by se muselo stát, aby zkrachoval penzijní fond???

0/0
9.1.2009 13:43

Nezničitelné Monstrum Reloaded

Všechno je to blbost

výnosy jsou almužna

0/0
9.1.2009 8:47

babacek

Pozor, čtěte i ...

Údajná světová finanční krize asi přivedla mnoho investorů k lítosti nad tím, že své peníze do nějakých akcií kdy svěřili. Reklama fondu byla tak lákavá, minulé výnosy tak přesvědčivé – a nikdo nás nevaroval, že to také nemusí hezky dopadnout. Avšak to není pravda: již několik let totiž platí v česku zákony, které poměrně striktním způsobem nutí inzerenty finančních, investičních a podobných služeb psát do reklam jakási varování, která by měla investory upozornit na možné konce jejich vkladů. Nepochybně se investičním fondům takové varovné věty v reklamách příčily, avšak nyní, tváří v tvář jejich naplnění, se ukazuje, že jsou užitečnější více pro inzerenty než pro investory: dávají totiž inzerentům alibi (“ale v té reklamě jste přeci měl napsáno, že to může špatně skončit...“). Celé : http://www.epravo.cz/top/clanky/financni-krize-a-odpovednost-reklamy-55465.html

0/0
9.1.2009 6:50

Krabat

Penzijní připojištění je bezpečnou investicí,

ale stát za vklady neručí.

Jóó, to je myšlenka dne! Fakt super bezpečná investice po tom chaosu, co předvádí banky a investiční fondy v posledních měsících. Spořit si 30 let bez záruky od státu, to je krásná vyhlídka pro někoho s pevnými nervy.

0/0
8.1.2009 21:23

Emil

Proc to pisete zrovna ted?

Proc pisete zrovna ted o penzijnim pripojisteni, ze ho pri ztrate kryji akcionari, kdyz si bohati z ODS chystaji zmenu zakona a chteji riziko prenest na klienty?

   Ucelem penzijniho fondu je ziskat penize na investovani od klientu a statu. Podpora statu je jen proto, ze stat nebude mit na duchody prachy.

0/0
8.1.2009 20:48

Emil

Re: Proc to pisete zrovna ted?

Jeste jsem si vzpomnel (diky ostatnim prispevkum), ze kdyby mi nepridaval zamestnavatel, tak bych asi penzijko nemel.

0/0
8.1.2009 20:50

nelde

Rizika a nepřenosti

Je hezké v dnešní době zmiňovat, že nevýhoda penzijního připojištění je zákaz rizikových investic... Naopak je to výhoda, když vidíme ty ztráty investičních fondů.

Dále tam není nic o poplatcích. Penzijní fondy je nemají dovolené a tak je nesmí navyšovat (a že by moc chtěly).

Nejsem si jist zda na PF dohlíží ČNB, spíše to dělá MF. Třeba proto, že PF nejsou banky jako stav. spořitelny (nemají vlastní číslo banky).

A dále je změna od letoška (což autor čerpající z marketingových informací nemůže vědět), limity 12 tisíc na penzijní a 12 tisíc na životní jsou sloučeny. Tedy můžete uplatnit klidně 24 na životním nebo na penzijním.

0/0
8.1.2009 10:10

Zdenál

Re: Rizika a nepřenosti

To je sice pravda (s rizikovým investováním), ale musíte sio prostě a jednoduše vybrat. Penzijní připijištění pro mladého člověka je málo přínosný produkt, aby dal dohoromady dostatečnou částku, musí pak ukládat měsíčně (nebo i ročně, to je jedno) dost velké peníze. Situaci může vylepšit příspěvek zaměstnavatele, ptoto ano, ale záleží jak je velký .... Možná vám to bude znít divně, ale ty dnešní ztráty fondů jsou důvodem k radosti pro toho, kdo jede na ten dlouhý penzijní horizont - protože dnes za tytéž vkládané peníze nakupuje levněji a více podílů, které se mu v momentě růstů o to víc zhodnotí a o to víc vyskočí dosažená suma. Jo pokud se bojíte, že skončí svět a podíly už nikdy nevydělají, tak si to strkejte do slamníku - i penziják může zkrachovat, nikde není žádná pojistka proti tomu, když se položí akcionář PF. Někdo to sice patrně převezme (jiný PF), ale jistotu nemáte. Penzijní fondy nutně potřebují posun v legislativě a uvolnění rukou.

0/0
8.1.2009 11:48

Hamoun

Re: Rizika a nepřenosti

V podstatě se tak o tom uvažuje.Vadí mi tam teď,nevím jak v budoucnu,jak řešit pravidelné výplaty na dožití.Je tam problém s valorizací,proto se to řeší výběrem a efekt pravidelnosti je fuč.Našetřit teď min.500t.dá fušku,pro pravidelný důchod velmi málo.

0/0
8.1.2009 12:13

Zdenál

Re: Rizika a nepřenosti

Je řeč o výplatách z penzijního připojištění po dovršení cílového věku ?? Vybrat jednorázovým vyrovnáním, část investovat jinak - konzervativně, s částí založit novou smlouvu, část třeba použít dynamičtěji - přece jen v 60.letech před sebou ůžet klidně mít víc než 20 let život, to neví nikdo, i v tomto věku není od věci delší horizont .....V tomhle věku, už penziják má o dost lepší význam ..... to se nedá nějak stručně popsat. To, že si to neužijete v takhle vyšším věku už aktivně a "pozitivně" jeěště neznamená, že ty peníze nebude potřebovat okolí na péči kolem vaší osoby ..... a znáte to - děda nemůže, nemá ani peníze, tak nebude ani komůtka a šup rovnou do domova (a bůhví,jestli se tam dostane vtrozumné době).Holá realita. Ovšem velký pozor a opatrnost - otázka dnešních nákladů budoucích období penzijních fondů, to je dnes horký brambor a jsou jen dvě možnosti, kdo to zaplatí - buď akcionář PF, aneb účastník-střádal ..... Bez ohledu na nutou změnu podmínek pro PF ......

0/0
8.1.2009 14:02

NERATHRATHA

Re: Rizika a nepřenosti

U rizikových investic je nutno dosadit jméno dnes jmenovaného člena ekonomického  týmu vlády pana Rusnoka.:-© Taktéž jeho jméno je třeba dosadit u pokusu o zpoplatnění přestupu mezi PF na až OSMINÁSOBEK měsíčního příspěvku střadatele !!Rv  Odborník to tedy je ,ale jen pro vlastní kapsu !;-O

0/0
8.1.2009 15:04

mmm

autorovi článku...

Když chci o něčem psát a porovnávat dva produkty-je dobré naštudovat oba a ne jen ten jednoduší. Ten tady popsat a o důchodovém napsat, že je podobný, ale nic nevysvětlit....Důchodové  má více fází a je to složité, co?;-D

0/0
8.1.2009 8:52

Haluz

Re: autorovi článku...

Taky si říkám, že to opravdu podle některých postřehů opsal z nějakých marketingových materiálů. Nemluví vůbec o rovnoměrném navyšování příspěvků vypočítávaných na základě inflace, o vhodnosti, v jakém věku si který produkt pořídit, kolik platit, jestli to má vůbec smysl(a hlavně proč, protože  PF je vlastně jen investiční fond, který má teď už jen velmi dočasně strukturu dlouhodobé investice s určitým pojsitným krytím, hlavně vzhledem k legislativním změnám dnes uplatňovaných daňových výhod a bez příspěvku zaměstnavatele bude brzy k ničemu, ).

Neřeší, co je pojištěno v základu, vůbec neřeší konkrétní připojištění těchto produktů, změny k lednu 2008 a očekávanou budoucnost atd. atd. Ten článek se dal shrnout do dvou vět a jedna z nich by byla, že penzijko není do samé co důchodko :) Asi nějaká seminárka studenta VŠE řek bych, kterej tak nějak nemá buď praktický zkušenosti. Taky napsat, že v EU patříme k těm více šetrnějším je nesmysl, už jenom tohle má 10 faktorů, který to vyvrací.

0/0
8.1.2009 17:47

HaniX

Penzijní připojištění je bezpečnou, ale málo výnosnou invest

Penzijní připojištění je bezpečnou, ale málo výnosnou investicí - no relativne.

Priklad platim 500.-/mes + 150.-/stat prispevek + 300.- prispevek zamestnavatel = zisk 90% vkladu mesicne = takze tak malo ziskove to asi nebude. 90% ma pak jedine uz absinth ;-D Uroky jsou mensi nez napr. SS, ale prispevky to jaksik dorovnaji... R^

0/0
8.1.2009 7:19

mudla

Re: Penzijní připojištění je bezpečnou, ale málo výnosnou invest

no jo když ti přispívá zaměstnavatel tak to pak jo... takhle to vypadá, když ty dáš 500 a přibude ti 450...ale tak to v tom článku myšlený není - čti pozorně

 když ty fondy nemůžou ukládat do rizikovejch nástrojů tak se ti to dlouhodobě moc nezhodnotí

0/0
8.1.2009 7:45

mmm

Re: Penzijní připojištění je bezpečnou, ale málo výnosnou invest

a kdyby mohli(do rizika), tak jich je polovina v tahu po té smršti co tady proběhla...;-D

0/0
8.1.2009 8:56

ivanhoe

Re: Penzijní připojištění je bezpečnou, ale málo výnosnou invest

dejme tomu že už mám naspořeno 100tis...  dál platím ze svého pět stovek, stát stopade, zaměstnavatel tři kilča.  To znamená že mám na účtě cca sto litrů ke kterým mi přibude 450,- Kč...  kam se podělo těch 90% zisku?  Chtěl bych raději těch 90tis než necelý pětikilo :-((((

0/0
8.1.2009 10:31

SocPredator

Re: Penzijní připojištění je bezpečnou, ale málo výnosnou invest

Pokud byste chtěl být přesný, měl byste chtít cca 45tis. To je 90% z vašich vložených prostředků. Ale jinak chápu kam míříte, v praxi se to řeší tak, že se to připojištění ukončí a založí nové :-)

0/0
8.1.2009 11:38

dropa

Re: Penzijní připojištění je bezpečnou, ale málo výnosnou invest

No když máš jinde naspořeno 100tis. tak si je užívej a koukej jak ti k pětikilu přihazujou 450.-Kč. Vono perpetum mobile nefunguje ani u peněz. (kromě tunelů a chvilku u letadel);-D;-D;-D[>-]EU

0/0
8.1.2009 17:31

petr

Re: Penzijní připojištění je bezpečnou, ale málo výnosnou invest

Nepletl bych si příspěvek se ziskem.

0/0
8.1.2009 7:57

ave

Re: Penzijní připojištění je bezpečnou, ale málo výnosnou invest

Ja by som to pletl. Vsak tebe moze byt jedno, ci ten vynos budes mat z narastu podkladoveho aktiva alebo ci z dani nejake robosa :-)

0/0
8.1.2009 8:46

Petr

Re: Penzijní připojištění je bezpečnou, ale málo výnosnou invest

Bez příspěvku zaměstnavatele by to bylo o ničem nikdy bych do toho nešel : já 700 Kč, stát 150 Kč a zaměstnavatel 1050 Kč. Zhmotňuju tak peníze zaměstnavatele, na které bych jinak nedosáhl. Plánuji to vybrat dříve než v šedesáti a i bez státního příspěvku (nad kterým všichni obdivně vzdychají a přitom jim jde z vlastní kapsy ve formě daní) a po dodanění příspevku zaměstnavatele se mi to vyplatí.

0/0
8.1.2009 8:35

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že investiční doporučení na růst kurzu dolaru tu byla už před rokem?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz