Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. července 2021 Marta

Rozdíly v platech lékařů jdou do desítek tisíc, nejhůř jsou na tom mladí

Podle údajů lékařských sdružení mají nejnižší platy mladí lékaři. Někteří pobírají jen 12 až 18 tisíc korun hrubého měsíčně. Praktičtí lékaři jsou odměňováni podle jiných pravidel a mohou své příjmy do určité míry i ovlivňovat.
Absolventi medicíny dostávají po nástupu do fakultních nemocnic plat okolo 17 340 korun hrubého měsíčně.

Absolventi medicíny dostávají po nástupu do fakultních nemocnic plat okolo 17 340 korun hrubého měsíčně. | foto: Petr NovotnýMF DNES

Podle Sdružení praktických lékařů inkasuje ordinace praktického lékaře každý měsíc od pojišťoven a pacientů v hrubém vyjádření zpravidla 112 až 120 tisíc korun. "Z tohoto hrubého příjmu musí ovšem lékař zaplatit svou zdravotní sestru, všechny výdaje za chod a vybavení ordinace včetně materiálu, zdravotní a sociální pojištění a daň z příjmu. Čistý příjem je individuální, může být v rozpětí 25 až 50 tisíc korun," říká Irena Kudrnovská, mluvčí Sdružení praktických lékařů.

Kapitační platba je u praktika základem

Odměna praktika se odvíjí hlavně od toho, o kolik pacientů pečuje. Většinou to bývá tisíc pacientů, v některých oblastech jsou to i dva tisíce. Za každého zaregistrovaného pacienta pobírá praktik každý měsíc tak zvanou kapitační platbu ve výši 47 až 50 korun. Vyšší částka je za prodloužení ordinačních hodin nebo za objednávání pacientů na dohodnutou dobu. Má-li lékař tisíc pacientů, inkasuje tak každý měsíc od pojišťovny až 50 tisíc korun.

K základní kapitační platbě může lékař získat i další částky, například čtyři koruny za to, když v ordinaci školí nového lékaře. Některé pojišťovny, jako třeba VZP, připlácí až pět korun, jestliže lékař začne používat v ordinaci počítač, zapojí se do programu Akord a zkvalitní tak péči o pacienty (čtěte více zde). Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra například odměňuje  příplatkem 7 až 10 korun ke kapitační platbě za to, že lékař zapisuje zdravotní údaje do elektronické karty života, kterou si pacient zřídí (čtěte více zde).

Inkasují i další platby a regulační poplatky

Další peníze inkasují praktičtí lékaři za výkony, které nejsou součástí kapitační platby. Jde třeba o komplexní prohlídku pacienta nebo návštěvu pacienta v místě jeho bydliště. Každý takový výkon má určitou hodnotu bodů, které lékař vykáže pojišťovně a dostane další peníze. Hodnota vykázaného bodu se nyní pohybuje podle druhu výkonu ve výši 0,90 a 1,08 korun. Za komplexní vyšetření pacienta, který dbá o prevenci, dostane lékař například dalších 430 korun. Pokud navštíví svého pacienta v místě jeho bydliště, dostane za návštěvu 90 korun.

Co odhalil průzkum

  • Celkem 15 procent Čechů se mylně domnívá, že regulační poplatky jsou příjmem státního rozpočtu a vrací se zpět do zdravotnictví.
  • Zhruba osm procent lidí si chybně myslí, že regulační poplatky jsou příjmem zdravotních pojišťoven.
  • Téměř dvě třetiny populace ví, že regulační poplatek je příjmem zdravotnického zařízení, které jej vybralo.

zdroj: průzkum STEM/MARK, 2010

Další příjem má praktik z výběru regulačních poplatků, za které podle informací Sdružení praktických lékařů nyní vybere 6 až 10 tisíc korun měsíčně. Pojišťovny vyplácejí lékařům také určité částky za administrativní úkony, například za vystavení a ukončení každé pracovní neschopnosti pět korun. Část příjmů lékaře tvoří i přímé platby od pacientů, například za aplikaci injekce, vstupní vyšetření do zaměstnání či doklad o schopnosti řídit auto, které si lidé platí ze své kapsy.

Zajímavým příjmem praktického lékaře v závěru jeho kariéry může být i to, že svou ordinaci prodá mladšímu kolegovi. Cena za přenechání zaběhnuté praxe se může pohybovat od jednoho do tří milionů korun. Což má samozřejmě i druhou stránku - pro začínajícího praktika představuje tato částka značnou finanční zátěž na startu lékařské dráhy, kterou musí často dlouho splácet.

K výše uvedeným příjmům se navíc musejí praktici teprve propracovat. Nejprve totiž musí projít předatestační přípravou, která v jejich případě trvá tři roky. Teprve pak mohou začít uvažovat o vlastní soukromé praxi. A v těchto počátcích jsou jejich platy dost nízké.

"Praktik-rezident má garantováno v atestační přípravě po celé tříleté období přibližně 12 000 korun hrubého," říká předseda sdružení Mladí praktici Pavel Vychytil.

Platy mladých lékařů jsou podprůměrné

Lékaři zaměstnaní v nemocnicích jsou na rozdíl od praktiků odměňováni podle mzdových nebo platových předpisů, které stanoví zákoník práce a nařízení vlády. V nemocnicích, které zřizuje ministerstvo zdravotnictví, kraje či města, se průměrný plat lékaře pohybuje okolo 48 723 korun. Výše konkrétního platu závisí ale na tom, do jaké platové třídy je lékař s ohledem na délku praxe a odbornost zařazen, v jaké je pozici a kolik přesčasových hodin odpracuje.

Struktura průměrného hrubého měsíčního platu u lékařů
v nemocnicích (v Kč)
tarifní plat   23 431 
příplatek za vedení  865 
za práci ve ztíženém prostředí  93 
zvláštní příplatky  561 
za práci přesčas  4 812 
za pracovní pohotovost  1 345 
za soboty a neděle  851 
za práci ve svátek  424 
za noční práci  660 
náhrady mzdy  4 251 
osobní příplatek  5 429 
odměny  6 001 
Plat celkem  48 723 
zdroj: ÚZIS ČR, Aktuální informace č. 32/2010

Nejhůře placení jsou v nemocnicích mladí lékaři, kteří musejí z nízkého platu hradit i nákladnou předatestační přípravu, která trvá u většiny oborů po ukončení medicíny pět až šest let. Teprve po atestaci mají pak lékaři možnost pracovat samostatně a získat i vyšší příjem.

"Absolventi medicíny dostávají po nástupu do fakultních nemocnic plat v 11. platové třídě okolo 17 340 korun hrubého měsíčně, v nestátních zdravotnických zařízeních v rozmezí 15 100 až 18 300 korun," říká předseda sdružení Mladí lékaři Martin Švestka.

"Celkový průměr nástupních platů se tak pohybuje těsně pod hranicí 17 tisíc korun hrubého, což je zhruba 100 korun za hodinu běžné pracovní doby. U lékaře absolventa považujeme za přijatelné, aby pobíral 200 korun za hodinu, neatestovaný lékař s tříletou praxí pak 250 korun za hodinu,"  dodává Švestka.

Pro srovnání, průměrná mzda v celé České republice loni ve 3. čtvrtletí dosáhla 23 665 korun.

Přivýdělek v přesčasech pomůže jen zčásti

Mladí lékaři zpravidla nemají žádný osobní příplatek, příplatek za vedení ani rizikové příplatky, mohou si tak přivydělat jen dlouhými hodinami přesčasů. Tím si však pomohou jen částečně a navíc to znamená dodatečnou zátěž. Lékaři často odslouží mimo běžnou pracovní dobu dalších 100 až 140 hodin za měsíc a za jednu přesčasovou hodinu dostávají od 90 do 180 korun.

"Na patologii, genetice nebo kožních odděleních, kde se neslouží přesčasy, jsou mladí lékaři odkázání na základní plat a vydělají si tak přibližně 14 tisíc korun čistého měsíčně," poznamenává Švestka.

Autor:
  • Nejčtenější

Hypotéky překonaly za pololetí celoroční objemy. Sazby dál rostou

Po mírném ochlazení v dubnu a v květnu hypoteční trh opět roste. Banky v červnu poskytly hypotéky za téměř 44,5...

Přímo obdarovat bližního v nouzi v Česku znamená obdarovat i stát

Tornádo na jižní Moravě ukázalo, že Češi drží při sobě zejména v těch chvílích, kdy jde do tuhého. Zároveň ale i...

Sonda: Zjišťují ve firmách, kolik už mají očkovaných zaměstnanců?

Chodí se kolem toho po špičkách, nikdo nikoho do ničeho nenutí. Zatím. Očkování zaměstnanců proti koronaviru nabírá na...

Pracujete za kolegy na dovolené? Co je přesčas a kdy máte nárok na příplatek

Většina z nás to někdy zažila. Firma finišuje na zakázce nebo se blíží termín účetní uzávěrky a pracovní doba na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na výlet vlakem či autobusem mohou senioři vyjet i za čtvrtinu ceny

Je vám šedesát pět let nebo víc? Pokud ano, tak se vám na výlety rozhodně vyplatí jezdit vlakem či autobusem. Tedy...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Dovolená doma. Na pojistku stačí deset korun denně a může krýt úraz i storno

Proč nevyzkoušet o dovolené něco nového? Lanové centrum, sjíždění divoké řeky, jízdu ve čtyřkolce nebo třeba...

Životní pojištění nemusí být drahé. A sjednáte ho i online

Pojištění přes počítač? Co je na tom zajímavého? To už je přece stará vesta, cestovní pojistka nebo povinné ručení se...

V hledáčku zlodějů jsou drahá kola. Poradíme, jak je pojistit

Poslední rok přinesl zvýšený zájem o cyklistiku. Češi si pořizují nová kola či elektrokola často za desetitisícové...

Jak pojistit nemovitost na pronájem, abyste neměli problémy

Odhady, kolik je nyní nakupováno nemovitostí pro případný pronájem, se dost liší. Podle většiny z nich jde ale o vyšší...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...