Myslet na daně je třeba už teď

aktualizováno 
Pokud zbyly v předvánočním kvasu ještě nějaké peníze a při pomyšlení na březen jako měsíc daní se vám dělá nevolno, můžete spojit příjemné s užitečným. Podnikatelé třeba tak, že nakoupí do firmy nové počítače a další vybavení. Ostatní mohou poukázat na svůj účet do penzijního fondu či na životní pojistku peníze navíc nebo věnovat nějaký obnos na charitu. Výsledek těchto transakcí se projeví v březnu nižšími daněmi.

Ještě je nějaký čas zapracovat na konečném účtu se státní pokladnou, aby v únoru či březnu, při vyplňování daňového přiznání za rok 2003 nebylo člověku tak těžko. Způsobů, jak platit nižší daně, je několik. 
 
Daně sníží penzijní připojištění i životní pojistka

Chcete mít až o 24 000 korun menší základ, ze kterého vám budou počítat daně? Jistě, lze to, pokud vám zbývají peníze a chcete je věnovat na životní pojištění a penzijní připojištění. „Navýšení splátek penzijního připojištění je určitě výhodný způsob, jak peníze investovat,“ radí analytik David Marek z Patria Finance. Díky penzijnímu připojištění je možné snížit daňový základ až o 12 000 korun ročně.

Každý, kdo chce maximálně ušetřit na daních, musí fondu poslat za letošní rok 18 000 korun, snížit daně lze totiž jen příspěvky, které přesáhnou 6000 korun. Ten, kdo platí celý rok menší částky, může doplatit potřebnou částku jednorázově jako mimořádnou platbu, musí však o tom dát fondu zprávu.

Úvaze o tom, zda jednorázově doplatit fondu peníze kvůli daňové úlevě, by proto měla předcházet zralá úvaha. Nejprve je třeba si ujasnit, zda nebudou chybět někde jinde.

Chcete mít důchod jako Švýcaři?
Více ZDE.

Na životní pojištění není nutno obětovat tolik peněz. Do daní lze odepsat celou částku do výše 12 000 korun, pouze však u pojistek s takzvanou spořící složkou a při splnění některých dalších podmínek, které se týkají délky spoření a doby její výplaty.
 
Ještě je čas na novou smlouvu

Zájemcům o daňovou úsporu, kteří zatím penzijní připojištění či životní pojištění neplatí, umožňují některé fondy a pojišťovny ještě do konce prosince smlouvu uzavřít s platností v letošním roce. Po podepsání smlouvy stačí uhradit příslušnou částku a v příštím roce si snížit daňový základ na základě potvrzení pro finanční úřad, které klienti obdrží v prvních měsících následujícího roku. „Klient dostane od pojišťovny v průběhu ledna až února potvrzení o započitatelných platbách za rok 2003. To připojí k daňovému přiznání nebo předá mzdové účtárně,“ vysvětluje Milan Kaňa z Allianz pojišťovny.
 
Platí přímá úměra

Hledáte informace o penzijním připojištění? Navštivte naši speciální přílohu.

Konkrétní daňová úspora se projeví u každého jinak, záleží na výši příjmu i dalších daňových odpočtech. Pokud je klient neuplatňuje, posílá penzijnímu fondu 1500 korun měsíčně a vydělává například 20 000 korun hrubého měsíčně, ušetří ročně na daních 2400 korun. U člověka s vyššími příjmy je úspora na daních ještě vyšší - při stejně vysokých platbách do fondu ušetří 3840 korun za rok. Je však třeba počítat s tím, že úleva na daních se sice projeví hned následující rok v březnu, ale vložené peníze zůstanou ležet ve fondu ještě dlouhou dobu.
 
Charita i dárcovství krve

Ve schránkách se před koncem roku hromadí prosby o příspěvek na různé charitativní spolky či hnutí. Kdo je vyslyší, udělá nejen dobrý skutek pro druhé, ale sníží si zároveň daňový základ až o 20 procent. Musí však nejméně polovinu částky darovat na odstranění následků živelních pohrom, dary na jiné účely lze snížit daňový základ jen o deset procent. Podmínkou je, aby peníze putovaly na obecně prospěšné účely, což jsou nejen různá sbírková konta a humanitární organizace, ale třeba také politické strany, hnutí či sportovní organizace. V každém případě je potřeba mít o věnovaném daru doklad pro zaměstnavatele či případnou kontrolu z finančního úřadu.

Menší daně platí také dárci krve. Za každý odběr lze odečíst od základu daně 2000 korun, nejvýše však deset procent z jeho základu.

Kolik se dá ušetřit ročně na daních

Výše daňové úspory u penzijního připojištění a životního pojištění závisí na velikosti příspěvku a na výši hrubé mzdy „pojištěného“, respektive na velikosti vyměřovacího základu pro pojistné na sociální zabezpečení a státní politiku zaměstnanosti. 
 

Jak vypadá roční úspora při konkrétních měsíčních platbách životního pojištění či penzijního připojištění v závislosti na hrubém měsíčním příjmu? Proč sjednat životní pojištění ještě do konce roku? Čtěte ZDE.  

Myslíte již teď na daně? Využíváte výše popsaných možností, abyste na nich ušetřili? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Další z rubriky

Změnit či ukončit pojistnou smlouvu není snadné, ale jde to

Ilustrační snímek

Životní pojištění kdysi uzavíral ten, kdo se chtěl pojistit a zároveň naspořit peníze. Potřeby klientů se však neustále...

Kdy a jak upravit pojistnou smlouvu na dům či byt, abyste netratili

Ilustrační snímek

Mnoho majitelů realit platí pojistné smlouvy, v nichž mají uvedeny pojistné částky na rodinný dům či byt v době jeho...

Dostal v Egyptě trombózu. Stálo to přes osm set tisíc korun

ilustrační snímek

Chystáte se na zahraniční dovolenou? Pak rozhodně nezapomeňte na vhodné cestovní pojištění. Jinak si místo hezkých...

Špinavé triky u spořicích účtů a investičních produktů

Špinavé triky u  spořicích účtů a investičních produktů

Kurzy.cz Marketingové materiály se jen hemží nabídkou zhodnocení vkladů 3 % - 7 % ročně. V době, kdy na běžném spořicím účtu vaš...

Advantage Consulting, s.r.o.
IT SUPPORT WITH GERMAN

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz