Diskuse k článku

Kolik z vás vyždímají banky při úvěru

Při posuzování výhodnosti nějakého úvěru se lidé často ptají, kolik celkově na splátkách bance zaplatí a podle toho posuzují jeho výhodnost. Ovšem při podrobnějším rozboru úvěrování zjistíme, že toto hodnocení není úplně správné. Které faktory bychom při porovnávání úvěrů neměli opomíjet?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Zdenda-69

Trochu nechápu
.... oni na tom příkladovém úvěru počítají 20-letou fixaci sazby ? Jinak nemůžou počítat pořád se stejnou úrokovou sazbou ..... Člověka by měl zajímat nejen úrok ale roční procentní sazba nákladů (tzn. včetně jednorázového poplatku za poskytnutí, poplatků za vedení účtů apod.). A to, že při investování očekávám nárůst vložených peněz , kdežto při zadlužení se splácím úrok a tedy přeplácím - to má být jako objevená Amerika ze strany IDnes ?   
0/0
30.4.2005 14:09

clánek

Re: Trochu nechápu
Tak nam napis neco chytrejsiho za clanek
0/0
30.4.2005 17:36

Autor

Re: Trochu nechápu
Počítá se s předpokladem, že se po skončení doby fixace nebude měnit úroková sazba. Je to zjednodušení reálné situace. V knize nebyl prostor pro to rozebírat, jak se změní efektivní úrok po změně fixace za 5 let.
Že při splácení zaplatím něco navíc nemá být objevená Amerika, i když pro některé lidi to pořád bohužel je neobjevené poznání (a někteří si říkají "finanční poradci"). Někdo sečte všechny zaplacené peníze a řekne : "úvěr je nechutně drahý". Když se zohlední inflace, není to tak zlé. (Zase narážíme na problém, že nevíme, jaká inflace bude.)
0/0
1.5.2005 9:41

lauto

Mám jiný názor než autor.
Je sice pravda, že cena půjčených peněz klesá s časem, ale při hodnocení jakou půjčku použít (např. u hypotéky) nelze předvídat řadu budoucích událostí, které cenu ovlivní. Např. daňové předpisy, vývoj inflace, možnosti refinancování, bankovní poplatky atd. Nezbývá tedy než porovnat celkové náklady na jednotlivé nabídky z údajů v reálném čase. Snad nejhorším hodnocením je často v reklamě používaná hodnota jednotlivé splátky, která nic neříká o celkové ceně půjčených peněz nebo výše úrokové sazby.
0/0
30.4.2005 2:27

Autor

Re: Mám jiný názor než autor.
"Celkové náklady v reálném čase" máte na mysli RPSN (nebo něco podobného)? Jsou totiž lidé, co porovnávají celkově zaplacené částky pro různé splatnosti. Pak vyhrává úvěr s kratší splatností.
0/0
1.5.2005 9:47

lauto

Re: Re: Mám jiný názor než autor.
Chci tím říct, že výpočet skutečných nákladů půjčky a zejména hypotéky je prakticky nemožný protože do kalkulace vstupuje mnoho neznámých hodnot a že veškerá reklama je silně zavádějící (např. budete splácet měsíčně jen ...). Veškeré odborné články pro veřejnost by tedy měly dle mého soudu upozorňovat na možná rizika a neposilovat bezmeznou důvěru skupiny občanů bez potřebného ekonom. vzdělání v argumenty bank. Naopak by si měli občané uvědomit co to znamená dlužit, používat kreditní kartu, kontokorent atd. v českých podmínkách (nenažrané banky a ubohá konkurence).
0/0
1.5.2005 14:59

Pavel

Ne nevim....
Pro me je tedy tech 7600 porad dost prachu. A to dnes i za deset let. Nejsem rozhodne v danovem pasmu 32% a asi hned tak nebudu. Spis si tak rikam, ze kdyz tedy preplatim skoro jednou tolik za tech dvacet let, zda-li neni lepsi na to setrit polovinu te doby, tedy neco malo pres deset let ne? A je to bez rizik a bez stazeneho ritniho otvoru "co kdyz ?" atd....plan ma na podzim zdrazit o 40%, telefon ma podrozit take o stokoruny, tak nevim....clovek ani nemusi prijit o praci a nemusi stacit...
0/0
30.4.2005 1:31

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že správným používáním kreditky můžete značně ušetřit?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz