Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dovolená 2006: Jaké služby čekat za 5, 10 či 20 tisíc Kč

Kolik jste ochotni zaplatit za dovolenou? Jestliže okolo deseti tisíc korun – jako téměř polovina Čechů – máte z čeho vybírat doma i v zahraničí. Ale pěknou dovolenou můžete pořídit i levněji.
Euro, peníze (c) profimedia.cz/corbis

Euro, peníze (c) profimedia.cz/corbis | foto: Profimedia.cz

Relaxační pobyt v Luhačovicích, nebo zájezd k moři? Takové dilema řeší Radka Nováková. Na obojí jí totiž stačí devět tisíc korun, které má k dispozici. V moravských lázních by si za ně mohla více užívat. Moře ji láká i přesto, že rozpočet by tu byl napnutý... „Rozhodne momentální nálada a nejspíš i nabídka last minute,“ říká.

Lidem, kteří mohou utratit za dovolenou okolo deseti tisíc korun a více, se nabízejí například luxusní hotely v Česku či na Slovensku, apartmány u moře v Chorvatsku nebo Itálii. Za deset tisíc najdou i ubytování v horském penzionu v Rakousku. Mohou si dovolit letět například do Řecka nebo do letovisek na severu Afriky, ovšem mimo sezonu se zájezdem last minute.

Lákavá je dovolená v pohodlí

Větší možnosti se otevírají turistům, kteří jsou ochotni utratit až dvacet tisíc korun. V průměru zhruba za 13 až 20 tisíc korun pořídí jedenáctidenní letecký zájezd například do hotelu s polopenzí, případně all inclusive ve Španělsku, Řecku či Egyptě, Tunisku nebo Turecku.

Jak říká Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, Češi jsou náročnější než v minulých letech, dávají přednost kvalitnějšímu ubytování s polopenzí či s programem all inclusive před dovolenou „s vlastními řízky“. „Stoupá také počet krátkých víkendových leteckých zájezdů po evropských městech,“ dodává Tomio Okamura. Turisté jsou ochotnější více utrácet i za speciality v místních restauracích, návštěvu historických památek nebo nákup suvenýrů.

Počítat, počítat, počítat

Jestliže si stanovíte hranici, přes kterou se náklady na dovolenou nesmějí přehoupnout, čekají vás tvrdé počty. A to i přesto, že kupujete zájezd u cestovní kanceláře. Většinou totiž nezaplatíte jen „8990 korun a podobně“ uvedených v napříplatky. Palivový příplatek se týká i cestujících autobusem. Tyto položky totiž zpravidla nebývají v katalogové ceně zájezdů, nýbrž jsou uváděny pod čarou v sekci
„cena nezahrnuje“.

V ceně zájezdu obvykle nebývá ani cestovní pojištění či pojištění storna zájezdu. Třeba za jedenáctidenní pobyt zaplatíte zhruba dvě stě padesát až pět set korun podle konkrétního typu pojištění a ceny zájezdu. Například u zájezdu na řecký poloostrov Chalkidiki je uvedena základní cena 10 390 korun na osobu (dvanáct dní letecky s odletem 24. června), povinné letištní a bezpečnostní taxy činí 1420 korun, povinný palivový příplatek 590 korun, nepovinný příplatek za polopenzi 2540 korun a k tomu cestovní pojištění za 330 korun. V konečném součtu tak zaplatíte 15 270 a bez polopenze 12 730 korun.

Důležitý je i typ stravy a to, zda ho platíte v základní ceně. Jestliže si koupíte zájezd all inclusive, tedy s jídlem a pitím v ceně, nemusíte utratit ani korunu navíc. To už nelze říct o polopenzi – budete-li chtít pravidelně obědvat v restauraci, připravte si podle země a velikosti oběda v přepočtu zhruba 150 až 600 korun na den plus další „drobné“ za nápoje, posezení v kavárně, zmrzliny a podobně. Pokud oběd nahradíte rychlým občerstvením, bude vám stačit obvykle v přepočtu zhruba 100 až 150 korun. I zdánlivě zanedbatelná částka se však za deset dní rozroste na více než tisíc korun na osobu.

Pozor na snídaně

Zájezd se snídaní bývá zrádný, protože obvykle bydlíte v hotelu nebo penzionu a nemáte k dispozici kuchyňku. Stravování v restauracích je finančně náročné ve většině přímořských zemí. Pro ilustraci: průvodce Marco Polo italským Toskánskem řadí restaurace, kde zaplatíte za menu včetně couvertu, chleba a vody, ale bez vína do 20 eur (tedy zhruba 600 korun) na osobu, k těm levnějším.

Pro tuzemce jsou drahé například i restaurace ve Francii. Naopak za stejné peníze nebo i levněji se najíte v Bulharsku nebo na Slovensku. Finančně únosné jsou i návštěvy řeckých restaurací. Ve skromnější zaplatíte za oběd s pitím zhruba tolik, co v lepší restauraci v Praze, tedy zhruba 250 až 300 korun na osobu.

V apartmánu můžete vařit z vlastních zásob. Obvykle se příliš nevyplatí vozit je z domova, protože ve velkých obchodech (typu Spar, Billa, Delvita a podobně) bývají
ceny u některého zboží buď srovnatelné, případně o zhruba 10 až 30 procent vyšší než v Česku.

popisekLÁKÁ VÁS KARIBIK?
Kupte si ostrov


 

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Co přinesou nová pravidla pro vymáhání dluhů

30. dubna 2024

Dluhy představují stále větší problém, pro zákazníky i banky. Od 1. května to má pomoci řešit nový...

KOMENTÁŘ: Co přinesou nová pravidla pro vymáhání dluhů

30. dubna 2024

Dluhy představují stále větší problém, pro zákazníky i banky. Od 1. května to má pomoci řešit nový...

Najezdíte autem málo? Příležitostní řidiči mohou ušetřit na povinném ručení

30. dubna 2024

Premium Pokud patříte mezi řidiče, kteří ročně moc kilometrů nenajedou, případně máte třeba aut víc...

Proč firmy a instituce nepřiznávají, že chybu udělalo vedení

29. dubna 2024

Když dojde ve firmách a organizacích k vážným událostem i s fatálními následky, velmi často se...

KVÍZ: Pravidla penzijního spoření se mění. Víte, jak z něj získat maximum?

28. dubna 2024

Penzijní spoření má v České republice dlouhou historii. Již tři desítky let poskytuje lidem...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...