Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nová forma spoření na penzi by neměla být jen průtokáč, jak se vyhnout daním

Vláda připravuje nový penzijní produkt s daňovou úlevou a s možností příspěvku od zaměstnavatele, tzv. Dlouhodobý investiční účet. Nad otázkou, jaké budou jeho výhody a nevýhody, se ve svém komentáři zamýšlí šéf skupiny Partners Petr Borkovec.

Petr Borkovec | foto: zdroj: Partners

Kolem DIP se toho v parlamentu aktuálně hodně děje. Někteří ho úplně zatracují jako zbytečnost, jiní mu chtějí dát šanci, ale v upravené podobě. Přitom má opravdu potenciál. Je to s ním dnes podobné, jako před 20 lety s penzijním připojištěním.

Ale penzijko nakonec vzniklo a nebyl to špatný začátek v tehdejší „neinvestiční“ době. Bohužel garance minimálně nulového zhodnocení nebyl zrovna dobrý nápad, a tak v něm do dnešní doby v podobě transformovaných fondů leží lidem většina peněz na stáří. Stávající novější doplňkové penzijní spoření z roku 2013 je už úplně jiný produkt a není vůbec špatný.

Petr Borkovec

  • Je jedním ze zakladatelů skupiny Partners a předsedou jejího představenstva.
  • Vystudoval Provozně-ekonomickou fakultu MZLU, manažersko-ekonomický obor, kde působil do roku 2008 jako odborný asistent.
  • Ve finanční skupině Partners se věnuje vedení obchodní a pobočkové sítě, vzdělávání a strategickému rozvoji společnosti.
  • Pod jeho vedením byly spuštěny projekty nové pojišťovny Simplea, Partners investiční společnost, koncept franšíz, VIP poradenských kanceláří či nemovitostní fond Trigea.
  • Skupina nově chystá i vlastní banku.

Má ale několik nevýhod. První velkou je, že se jmenuje „spoření“, ačkoli jde o investici. Dalšími minusy jsou, že jej mohou nabízet jen samostatné licencované subjekty (tedy penzijní společnosti), které mají přísná pravidla – provizní, daňová i správcovská.

DIP byl naopak navržen bez všech těchto omezení a také bez všech těchto reliktů z minulosti, což se nelíbí penzijním společnostem, protože to pro ně není úplně fér. A nelíbí se to ani odborníkům či některým politikům, protože u DIP v současné podobě opravdu hrozí některá rizika. Každému ze zmíněných ale nevyhovuje něco jiného.

DIP vznikl určitě jako dobrý úmysl, protože Češi se potřebují smysluplně připravovat na stáří. Jen se to nedomyslelo. Kvůli politikaření se už DIP přejmenoval a vše kolem něj se stále protahuje. Chybí celková vize a hrozí, že se vznik produktu bude nadále posunovat, a to by byla velká škoda. Lidé by dostali nový produkt s daňovými úlevami a zajímavými investičními možnostmi, který by je motivoval vytvořit si kapitál na penzi, protože od státu toho moc nedostanou.

Co se řeší a jak to řešit?

V současnosti se řeší, které instituce mohou DIP vytvořit a poskytovat ho. A protože půjde o státem podporovaný produkt, bude pro klienty důvěryhodný. Na jednu stranu je skvělá zpráva, že ho může vytvořit více licencovaných subjektů. Na druhou stranu je děsivá představa, že jim na to stačí 3,5 milionu korun a do daňové úlevy se tak může zabalit kdejaký prašivý dluhopis či Ponziho schéma (označení pro podvodné investiční operace), nebo nějaká „instituce“ z Kypru.

To pro mě bylo překvapení. Měl jsem za to, že cíl je jasný: DIP může vytvořit banka, investiční společnost či plnohodnotný obchodník s cennými papíry, kteří plně podnikají v Česku a budou mít jasně dané kapitálové požadavky. Pro příklad, penzijní společnosti mají minimální kapitál 50 milionů korun.

Řeší se také regulace provizí, protože ta je i u penzijka. Chápu penzijní společnosti, ale pokud se nebudou regulovat celkové náklady, je zbytečné regulovat provizi. To by zhatilo jednoduchost, se kterou se DIP dal okamžitě nasadit a použít i na stávající produkty. Trh, konkurence a transparentnost regulovaných investičních produktů by se o to postaraly lépe.

Sledují se daňové aspekty v průběhu investování do produktu i při jeho ukončení a také daňové aspekty příspěvků od zaměstnavatele. Chápu snahu vše vyrovnat s penzijním spořením, ale myslím si, že produkty nemusí být jedna ku jedné.

Penzijko má stále výhodu ve státním příspěvku a dostane možnost tvořit si nové fondy. Určitě by se DIP neměl stát snadno zneužitelným „průtokáčem“, jak se vyhnout daním, a určitě by zde měla být pravidla, ale strach penzijek by neměl tento nadějný produkt zablokovat.

Vypadá to, že vše se vyřeší správným způsobem až na poslední oblast, a to je možnost rebalancovat a realokovat portfolio nakoupených investičních nástrojů bez nutnosti platit daň z kapitálových příjmů při nedodržení časového testu.

DIP měl naději, že bude produktem, který z pohledu daně bude obsahovat portfoliový přístup. Ten by řešil situaci, kdy majitel účtu nevybirá z produktu žádné prostředky, ale pouze v rámci strategie dochází k prodeji jednoho cenného papíru a nákupu jiného cenného papíru. Pokud tuto operaci udělá například obchodník s cennými papíry pro svého zákazníka a u prodávaného cenného papíru je zisk a není splněn časový test tří nebo pěti let, tak je třeba uhradit daň z příjmu, přestože nedochází k výběru prostředků a peníze jsou reinvestovány. Pokud DIP bude fungovat stejně, pak to omezí aktivní práci s portfoliem cenných papírů nebo výrazně zkomplikuje administrativu všem. Přitom přínos pro stát bude naprosto zanedbatelný. Ve výsledku bude DIP výrazně horším produktem než mohl být.

Aktuálně se bude ve Sněmovně vše znovu probírat. Tak držme palce dobré myšlence.

Chcete mít klidný důchod? Najděte si dobře placenou práci na pracovním portálu jobDNES.cz

Autor:

Školní rok 2024-25

Ve všech základních, středních a základních uměleckých školách i konzervatořích začal školní rok v pondělí 2. září 2024. První volno budou mít školáci o podzimních prázdninách na konci října.
  • Nejčtenější

Konec střídavé péče, jednodušší rozvod. Co změní novela občanského zákoníku

Novela občanského zákoníku přináší několik klíčových změn v oblasti rozvodů, péče o děti a vymáhání výživného. Tyto změny byly přijaty s cílem snížit počet konfliktů mezi rodiči, zjednodušit...

3. září 2024

V restauracích zdražuje. V práci jíme oběd z domova, donášku nebo také nic

Češi šetří a jít do restaurace na oběd během pauzy v práci je pro mnohé drahé. V šesti krajích už obědy stojí v průměru přes dvě stovky. Polovina lidí proto obědvá v kanceláři, nebo neobědvají vůbec....

4. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hypotéky zůstávají drahé. Naplňují se pesimistické předpovědi

Úrokové sazby hypoték jsou stále vysoké. K 5. září 2024 byla průměrná roční nabídková sazba hypotečních úvěrů měřená Swiss Life Hypoindexem na úrovni 5,38 %. Úroky okolo pěti procent tak budou na...

6. září 2024

Jak fungují influenceři. Psycholog vysvětluje techniky ovlivňování

Influenceři dnes ovlivňují názory, postoje i chuť k nakupování značného počtu lidí. Tito ovlivňovači působí na sociálních sítích tak, že jejich marketingový nátlak na spotřebitele je skrytý. O jaké...

2. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Češi jsou v práci o pět hodin víc než Němci. Důvod je v generaci i lokalitě

Premium

Vrátili jste se právě ze zaměstnání, kde jste opět dělali přesčas, a podívali se zamračeně na svůj bankovní účet? Myslíte, že byste mohli pracovat o něco méně, ale víc si vydělat? Máte pravdu, přesně...

4. září 2024

Psycholog radí, co dělat, abyste na druhé působili přesvědčivěji

Když chceme někoho přesvědčit, snažíme se většinou uvést co nejvíce důvodů, které podporují náš názor. Tento postup ale není příliš úspěšný. Důvody, které považujeme zpravidla za pádné, totiž na...

9. září 2024

KVÍZ: Už jste někdy telefonovali s robotem? Co o voicebotech víte?

Ke komunikaci využívají umělou inteligenci a na internetu a zákaznických centrech jsou už dnes docela běžní. Díky nim svůj problém můžete vyřešit v kteroukoliv denní dobu. Kromě toho, že vás...

8. září 2024

České sklo funguje i jako investice. Ruční výroba a tradice slaví úspěchy ve světě

Stále stejně jako před 167 lety se na procesu, jakým vzniká skleněná krása v karlovarském Moseru, do dnešních dnů nezměnilo téměř nic. Základem byla, je a bude ruční práce zkušených mistrů sklářů,...

7. září 2024

Hypotéky zůstávají drahé. Naplňují se pesimistické předpovědi

Úrokové sazby hypoték jsou stále vysoké. K 5. září 2024 byla průměrná roční nabídková sazba hypotečních úvěrů měřená Swiss Life Hypoindexem na úrovni 5,38 %. Úroky okolo pěti procent tak budou na...

6. září 2024

Přírůstek do královské rodiny. Princ s princeznou čekají čtvrtého potomka

Švédský královský dvůr oznámil šťastnou novinku. Princ Carl Philip (45) a princezna Sofia (39) budou čtyřnásobnými...

Pavel Novotný zdrtil v kleci Zdeňka Godlu. Herce odváděli zdravotníci

Herec Zdeněk Godla (49) se v sobotu během galavečera Clash of the Stars utkal v kleci se starostou Řeporyjí Pavlem...

Herečka Anna Polívková se na pláži provdala za italského přítele

Herečka Anna Polívková (45) se v sobotu provdala. Svatba se uskutečnila v Itálii, protože manžel české herečky odtamtud...

Za úklid orální sex. Katy Perry popsala vztah s Orlandem Bloomem

Zpěvačka Katy Perry (39) se rozpovídala v podcastu Call Her Daddy o svém vztahu s hercem Orlandem Bloomem (47)....

Pro syna chtěla lepší partii. Těhotnou snachu rozpůlila a pohřbila ve sklepě

Premium Seděl ve služebně Veřejné bezpečnosti a otázky příslušníků mu byly evidentně nepříjemné. „Proč jste nenahlásil zmizení...