RECENZE: Chamtivost bez hranic odkrývá cynický svět investičních bankéřů

  2:28aktualizováno  2:28
Anne T. je pseudonym investiční bankéřky, která zasvětila sedm let obchodům na kapitálových trzích. Ve své knize Chamtivost bez hranic nabízí možnou odpověď na otázku, kdo zavinil bankovní krizi: byli to nenasytní finančníci.

Finanční thriller Chamtivost bez hranic spisovatelky Anne T. | foto: Koláž - iDNES.cz

Jako specializaci si Anne T. vyvolila obchodování s deriváty. Tedy s vysoce spekulativními cennými papíry, odvozenými od základních produktů, jako jsou akcie, měny nebo komodity.

Po letmé exkurzi do dětství a časů studia začíná Anna rozkrývat denní (i noční) život frankfurtských derivátových mágů. A v těch chvílích je nejzábavnější.

Chamtivost si totiž stojí za to přečíst kvůli "živočichopisu” investičního bankéře. Jaký mají brokeři vztah k sexu, čím se živí, co rádi pijí, za co utrácí, jak se oblékají, co si myslí o klientech a partnerech, co všechno udělají kvůli odměnám – v tom je zpověď Anne T. přitažlivá.

V těchto pasážích navíc nijak zvlášť neruší skutečnost, že Anne T. není rozenou spisovatelkou. Což naopak vyplyne na povrch při popisu jednotlivých burzovních transakcí.

Jistě, deriváty jsou už z principu složité, koneckonců právě v jejich neprůhlednosti se skrývala jejich rizika. Je ovšem patrné, že v částech, kdy autorčin text obohatila editorská poznámka, je všechno najednou o dost srozumitelnější.

Pro dočtení knihy naštěstí není nutné přesně chápat, jak že fungovala ta bezkuponová obligace či ona opce na košík se čtyřmi ukazateli. Víc proto zamrzí poněkud nedovysvětlené osudy jednotlivých postav, především samotné Anny T., která po 180 stranách líčení báječného světa derivátů zničehonic bez hlubších podrobností prostě oznámí, že už dál nechtěla.

Což je trochu škoda. Protože Chamtivost bez hranic ukazuje, že atraktivní příběhy, charaktery i osudy se dají najít i v možná na první pohled odtažitém světě burzovních monitorů, účetních knih a matematických modelů.

Bylo báječné patřit k finanční elitě

Anne T. poskytla rozhovory například I německému listu Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) nebo časopisu manager magazin (mm). Vybrali jsme nejzajímavější otázky a odpovědi.

mm: Pracovala jste sedm let jako investiční bankéřka a obchodnice s deriváty. Kolik jste za tu dobu vydělala?

Anne T.: Přesně to nechci vyčíslovat. Ale pár milionů eur to dohromady bylo.

mm: Proč jste i přes tento královský plat odešla?

Anne T.: Protože pochybnosti o tom, co moji kolegové a já děláme, byly už moc velké. Nechtěla jsem už klientům prodávat pochybné a předražené produkty, které měly jediný smysl, a to obohatit banku I mě samotnou.

mm: Litujete toho, co jste dělala?

Anne T.: Ne. Myslím, že žádný investiční bankéř lítost necítí. Byla jsem součástí mikrokosmu, který funguje podle svých vlastních pravidel.

mm: Cítíte se spoluodpovědná za vyvolání hospodářské krize?

Anne T.: Zpětně to tak může vypadat. Ale my obchodníci jsme se považovali jen za malá kolečka ve velkém soukolí. O možných důsledcích jsme nepřemýšleli. Zajímalo nás jen, kdy dostaneme příští bonus.

FAZ: Co vás na té práci vzrušovalo nejvíc?

Anne T.: V investičním bankovnictví patřili obchodníci s deriváty k elitě, protože pracovali s nejkomplexnějšími produkty. Přišlo mi báječné patřit k této elitě, která obchodovala každý týden s miliony eur. Zodpovědnost za tolik peněz vám dává neuvěřitelný pocit moci. Přispívá k tomu I luxusní životní styl. A kromě toho nabízí ta práce dostatek svobody. Když volíte strategii, jak vydělat co nejvíc peněz, se fantazii nekladou téměř žádné hranice.

FAZ: A co děláte teď?

Anne T.: Pracuji pořád ve finanční branži, ale už ne jako obchodnice. A hlavně teď piju mnohem míň alkoholu, než na předchozím místě.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Investiční pojištění: Rozpoznáte pravdivé informace od lží?

Ilustrační snímek

Investiční životní pojištění má sjednáno mnoho lidí. Ale dokážete rozpoznat, jaké informace o investičním životním...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz