RECENZE: Chamtivost bez hranic odkrývá cynický svět investičních bankéřů

  2:28aktualizováno  2:28
Anne T. je pseudonym investiční bankéřky, která zasvětila sedm let obchodům na kapitálových trzích. Ve své knize Chamtivost bez hranic nabízí možnou odpověď na otázku, kdo zavinil bankovní krizi: byli to nenasytní finančníci.

Finanční thriller Chamtivost bez hranic spisovatelky Anne T. | foto: Koláž - iDNES.cz

Jako specializaci si Anne T. vyvolila obchodování s deriváty. Tedy s vysoce spekulativními cennými papíry, odvozenými od základních produktů, jako jsou akcie, měny nebo komodity.

Po letmé exkurzi do dětství a časů studia začíná Anna rozkrývat denní (i noční) život frankfurtských derivátových mágů. A v těch chvílích je nejzábavnější.

Chamtivost si totiž stojí za to přečíst kvůli "živočichopisu” investičního bankéře. Jaký mají brokeři vztah k sexu, čím se živí, co rádi pijí, za co utrácí, jak se oblékají, co si myslí o klientech a partnerech, co všechno udělají kvůli odměnám – v tom je zpověď Anne T. přitažlivá.

V těchto pasážích navíc nijak zvlášť neruší skutečnost, že Anne T. není rozenou spisovatelkou. Což naopak vyplyne na povrch při popisu jednotlivých burzovních transakcí.

Jistě, deriváty jsou už z principu složité, koneckonců právě v jejich neprůhlednosti se skrývala jejich rizika. Je ovšem patrné, že v částech, kdy autorčin text obohatila editorská poznámka, je všechno najednou o dost srozumitelnější.

Pro dočtení knihy naštěstí není nutné přesně chápat, jak že fungovala ta bezkuponová obligace či ona opce na košík se čtyřmi ukazateli. Víc proto zamrzí poněkud nedovysvětlené osudy jednotlivých postav, především samotné Anny T., která po 180 stranách líčení báječného světa derivátů zničehonic bez hlubších podrobností prostě oznámí, že už dál nechtěla.

Což je trochu škoda. Protože Chamtivost bez hranic ukazuje, že atraktivní příběhy, charaktery i osudy se dají najít i v možná na první pohled odtažitém světě burzovních monitorů, účetních knih a matematických modelů.

Bylo báječné patřit k finanční elitě

Anne T. poskytla rozhovory například I německému listu Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) nebo časopisu manager magazin (mm). Vybrali jsme nejzajímavější otázky a odpovědi.

mm: Pracovala jste sedm let jako investiční bankéřka a obchodnice s deriváty. Kolik jste za tu dobu vydělala?

Anne T.: Přesně to nechci vyčíslovat. Ale pár milionů eur to dohromady bylo.

mm: Proč jste i přes tento královský plat odešla?

Anne T.: Protože pochybnosti o tom, co moji kolegové a já děláme, byly už moc velké. Nechtěla jsem už klientům prodávat pochybné a předražené produkty, které měly jediný smysl, a to obohatit banku I mě samotnou.

mm: Litujete toho, co jste dělala?

Anne T.: Ne. Myslím, že žádný investiční bankéř lítost necítí. Byla jsem součástí mikrokosmu, který funguje podle svých vlastních pravidel.

mm: Cítíte se spoluodpovědná za vyvolání hospodářské krize?

Anne T.: Zpětně to tak může vypadat. Ale my obchodníci jsme se považovali jen za malá kolečka ve velkém soukolí. O možných důsledcích jsme nepřemýšleli. Zajímalo nás jen, kdy dostaneme příští bonus.

FAZ: Co vás na té práci vzrušovalo nejvíc?

Anne T.: V investičním bankovnictví patřili obchodníci s deriváty k elitě, protože pracovali s nejkomplexnějšími produkty. Přišlo mi báječné patřit k této elitě, která obchodovala každý týden s miliony eur. Zodpovědnost za tolik peněz vám dává neuvěřitelný pocit moci. Přispívá k tomu I luxusní životní styl. A kromě toho nabízí ta práce dostatek svobody. Když volíte strategii, jak vydělat co nejvíc peněz, se fantazii nekladou téměř žádné hranice.

FAZ: A co děláte teď?

Anne T.: Pracuji pořád ve finanční branži, ale už ne jako obchodnice. A hlavně teď piju mnohem míň alkoholu, než na předchozím místě.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Další z rubriky

Čtrnáct základních pojmů, které by měl znát každý začínající investor

Ilustrační snímek

Chcete se pustit do investování, ale nevíte, kde přesně začít? Co třeba s pár pojmy, které patří k úplným základům....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

KOMENTÁŘ: Co mají společného bitcoin a zlato

Ilustrační snímek

Bitcoin je novodobá digitální měna, o které se hodně píše. Zlato je klasika. Je to drahý kov a historicky se prostě...

Další město duchů hledá obyvatele. Poggioreale (Sicílie) chce nabízet domy za je...

Další město duchů hledá obyvatele. Poggioreale (Sicílie) chce nabízet domy za je...

Kurzy.cz Sicilské město Poggioreale chce lidem prodat domy za příznivé ceny. Dům může být váš za pouhé jedno euro. O většinu oby...

Najdete na iDNES.cz