Konec dobrý – všechno dobré?

  13:30aktualizováno  13:30
Poslední týden minulého roku znamenal malou náplast pro, po většinu uplynulého roku ztrácející, podílníky otevřených podílových fondů.
Poslední týden minulého roku znamenal malou náplast pro, po většinu uplynulého roku ztrácející, podílníky otevřených podílových fondů. Ve třech pracovních dnech české fondy stihly prodat značné množství podílových listů a přitom mírně zhodnotit svá portfolia.

V minulém týdnu se prodaly podílové listy za 313 mil. Kč, fondy odkoupily podílové listy za 1 188 mil. Kč. Odkupy byly výrazně ovlivněny prodejem podílových listů fondu SIS – Český OPF Českou spořitelnou. Pokud odhlédneme od této transakce, čisté prodeje v minulém týdnu činily – 175 mil. Kč, což je na loňský rok velmi dobrý výsledek. Doufejme, že trend zvyšování čistých odkupů bude pokračovat i v letošním roce.

Pokud odhlédneme od výše zmíněného fondu, největší odliv prostředků zaznamenal fond 1.IN IPB restituční s –90 mil. Kč, nejlépe se naopak vedlo fondu fondů IKS (+23 mil. Kč).

V minulém týdne se podařilo akciovým fondům zhodnotit čisté obchodní jmění na podílový list o 0,8%. Největší zhodnocení zaznamenal fond Patria Evropský akciový (+3,4%), těsně následovaný fondem ČSOB světový akciový (+3,3%). Třetí největší nárůst zaznamenal fond IKS světových indexů (+1,6%).

Smíšené fondy dosáhly v průměru stejného zhodnocení jako akciové fondy (+0,8%). Nejvíce vzrostla hodnota podílového listu smíšeného fondu AKRO výnosový (+3,4%). Druhý největší růst ČOJ na podílový list zaznamenal PPF Smíšený (2,8%), následovaný fondem AKRO růstový (2,5%). Růst minulého týdne bohužel u většiny akciových i smíšených fondů nevykompenzoval pokles z předminulého týdne.

V uplynulém týdnu zaznamenaly růst i dluhopisové fondy (+0,09%) Nejvíce rostlo čisté obchodní jmění na podílový list ve fondu IKS Eurobondový (+0,42%). ČSOB český dluhopisový (+0,69%). O čtyři desetiny vyšší průměrný růst ČOJ/podílový list zaznamenaly fondy peněžního trhu, které si v minulém týdnu připsaly v průměru 0,13%. Největší růst v této kategorii zaznamenal fond AKRO Obligace (+0,57%).

Jako jediné tak zaznamenaly pokles fondy fondů, které v uplynulém týdnu poklesly o 2,4%. Nejvyšší pokles v této kategorii zaznamenal fond 1.IN IPB fond fondů (-3,8%).

Výsledky za poslední týden roku nejsou tedy příliš slavné, ponechávají však naději na příznivější vývoj v letošním roce. Letošní rok bude pro české fondy důležitý – pro mnohé z nich bude ve znamení dokončení transformace z kupónových fondů na standardní otevřené fondy, všechny fondy pak budou čelit čím dál ostřejší konkurenci zahraničních fondů. Lze jen doufat, že české podílové fondy obstojí v této zkoušce, a že stále více českých investorů bude nakupovat jejich podílové listy jako nedílnou součást svého portfolia.

Co si myslíte o budoucnosti českých otevřených podílových fondů? Byli byste ochotni investovat do podílových listů, pokud by přinášeli vyšší výnos?

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Investiční pojištění: Rozpoznáte pravdivé informace od lží?

Ilustrační snímek

Investiční životní pojištění má sjednáno mnoho lidí. Ale dokážete rozpoznat, jaké informace o investičním životním...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Smlouva s ČEZ kvůli bloku je pro stát lepší, říká Babiš. Nový blok má být v Duko...

Smlouva s ČEZ kvůli bloku je pro stát lepší, říká Babiš. Nový blok má být v Duko...

Kurzy.cz Pro stát bude lepší uzavřít s energetickou společností ČEZ smlouvu kvůli stavbě nového jaderného bloku než vládní garan...

Najdete na iDNES.cz