Konec dobrý – všechno dobré?

  13:30aktualizováno  13:30
Poslední týden minulého roku znamenal malou náplast pro, po většinu uplynulého roku ztrácející, podílníky otevřených podílových fondů.
Poslední týden minulého roku znamenal malou náplast pro, po většinu uplynulého roku ztrácející, podílníky otevřených podílových fondů. Ve třech pracovních dnech české fondy stihly prodat značné množství podílových listů a přitom mírně zhodnotit svá portfolia.

V minulém týdnu se prodaly podílové listy za 313 mil. Kč, fondy odkoupily podílové listy za 1 188 mil. Kč. Odkupy byly výrazně ovlivněny prodejem podílových listů fondu SIS – Český OPF Českou spořitelnou. Pokud odhlédneme od této transakce, čisté prodeje v minulém týdnu činily – 175 mil. Kč, což je na loňský rok velmi dobrý výsledek. Doufejme, že trend zvyšování čistých odkupů bude pokračovat i v letošním roce.

Pokud odhlédneme od výše zmíněného fondu, největší odliv prostředků zaznamenal fond 1.IN IPB restituční s –90 mil. Kč, nejlépe se naopak vedlo fondu fondů IKS (+23 mil. Kč).

V minulém týdne se podařilo akciovým fondům zhodnotit čisté obchodní jmění na podílový list o 0,8%. Největší zhodnocení zaznamenal fond Patria Evropský akciový (+3,4%), těsně následovaný fondem ČSOB světový akciový (+3,3%). Třetí největší nárůst zaznamenal fond IKS světových indexů (+1,6%).

Smíšené fondy dosáhly v průměru stejného zhodnocení jako akciové fondy (+0,8%). Nejvíce vzrostla hodnota podílového listu smíšeného fondu AKRO výnosový (+3,4%). Druhý největší růst ČOJ na podílový list zaznamenal PPF Smíšený (2,8%), následovaný fondem AKRO růstový (2,5%). Růst minulého týdne bohužel u většiny akciových i smíšených fondů nevykompenzoval pokles z předminulého týdne.

V uplynulém týdnu zaznamenaly růst i dluhopisové fondy (+0,09%) Nejvíce rostlo čisté obchodní jmění na podílový list ve fondu IKS Eurobondový (+0,42%). ČSOB český dluhopisový (+0,69%). O čtyři desetiny vyšší průměrný růst ČOJ/podílový list zaznamenaly fondy peněžního trhu, které si v minulém týdnu připsaly v průměru 0,13%. Největší růst v této kategorii zaznamenal fond AKRO Obligace (+0,57%).

Jako jediné tak zaznamenaly pokles fondy fondů, které v uplynulém týdnu poklesly o 2,4%. Nejvyšší pokles v této kategorii zaznamenal fond 1.IN IPB fond fondů (-3,8%).

Výsledky za poslední týden roku nejsou tedy příliš slavné, ponechávají však naději na příznivější vývoj v letošním roce. Letošní rok bude pro české fondy důležitý – pro mnohé z nich bude ve znamení dokončení transformace z kupónových fondů na standardní otevřené fondy, všechny fondy pak budou čelit čím dál ostřejší konkurenci zahraničních fondů. Lze jen doufat, že české podílové fondy obstojí v této zkoušce, a že stále více českých investorů bude nakupovat jejich podílové listy jako nedílnou součást svého portfolia.

Co si myslíte o budoucnosti českých otevřených podílových fondů? Byli byste ochotni investovat do podílových listů, pokud by přinášeli vyšší výnos?

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Marek Kostka otec, Marek Kostka syn

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

ilustrační snímek

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Peníze z fondu jde vybírat kdykoli. Zrušit rovnou i smlouvu je chyba

ilustrační snímek

Investiční odborníci se shodují, že nejčastější chybou tuzemských investorů je, když prodávají své nakoupené podílové...

Mladé Čechy láká práce v zahraničí, rychleji se tam dočkají povýšení

ilustrační snímek

Téměř polovina mladých lidí se stěhuje do zahraničí za kariérním růstem. To odhaluje nejnovější průzkum HSBC Expat...

Dohoď mi lepší job, kamaráde. Lidé si práci často hledají díky známým

ilustrační snímek

Hledáte dobrou práci? A už jste rozhodili sítě? Podle průzkumu poradenské společnosti Randstad mezi českými zaměstnanci...

Další z rubriky

Jak nenechat ležet peníze ladem a vydělat na penzijním spoření

Ilustrační snímek

Každý rok řeší tisíce lidí otázku, co udělají s penězi, které si naspořili v penzijním připojištění. Někteří najdou pro...

Čtrnáct základních pojmů, které by měl znát každý začínající investor

Ilustrační snímek

Chcete se pustit do investování, ale nevíte, kde přesně začít? Co třeba s pár pojmy, které patří k úplným základům....

KOMENTÁŘ: Co mají společného bitcoin a zlato

Ilustrační snímek

Bitcoin je novodobá digitální měna, o které se hodně píše. Zlato je klasika. Je to drahý kov a historicky se prostě...

Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placen...

Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placen...

Kurzy.cz Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placení lidé Školníci, kuchařky nebo knihovní...

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ VÝROBNÍCH STROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz