Harvard chce nabídnout na valné hromadě odkup akcií

  13:58aktualizováno  13:58
"Můžete prodat své akcie," chystá se nabídnout představenstvo Harvardského průmyslového holdingu na čtvrteční valné hromadě v Táboře malým akcionářům čekajícím dva roky na likvidační zůstatek šest set korun za jeden cenný papír.

Deset miliard korun, ze kterých mají být jejich likvidační podíly vyplaceny, dluží holdingu Viktor Kožený. Ten však prohlásil, že o všechno přišel a svůj závazek postoupil dvěma spoludlužníkům, kyperským firmám. Jedna z nich získala šest miliard korun z prodeje části ruské ropné společnosti Sidanko a právě o ně by se měli podělit akcionáři holdingu. Člen jeho představenstva Michal Pacovský se zatím nechtěl vyjádřit k ceně, za kterou by se cenné papíry vykupovaly. Na otázku, zda jsou peníze již na účtu holdingu, odpověděl: "Ještě ne, dodávají se na konto firmy Kantupan, která prodala Sidanko." Dále uvedl, že výplata by se měla týkat výhradně malých akcionářů. Zda budou mezi ně rozděleny všechny peníze, které by měl holding dostat z prodaného podílu na Sidanku, nepotvrdil.

Komise pro cenné papíry ale minulý týden prodloužila zákaz veškerých převodů akcií holdingu o dalšího půl roku. Zákaz by se vztahoval i na případný odkup, který hodlá představenstvo holdingu navrhnout akcionářům na valné hromadě. Podle mluvčí Komise Radky Procházkové by ale bylo možné jednat o zrušení zákazu. "Záleželo by na nabídnuté ceně, zda by byla uspokojivá pro akcionáře a také jakým způsobem by představenstvo doložilo, že má peníze opravdu k dispozici," uvedla Procházková.

Ochranné sdružení malých akcionářů proti odkupu nic nenamítá, s tím, že by však podle jeho předsedy Karla Staňka neměl být zrušen zákaz obchodování s cennými papíry. Cena 360 korun za akcii, o které se v souvislosti s odkupem hovoří (výsledek rozdělení šest miliard na všechny akcie) je ale pro něj nepřijatelná. "Je výhodná, pro toho, kdo koupil cenné papíry například těsně před pozastavením obchodování za padesát korun, nikoli pro drobné akcionáře z kuponové privatizace. Ti by měli dostat podíl z minimálně čtyřiceti miliard korun, nikoli nabízených šesti," míní Karel Staněk. Právě takovou hodnotu měl totiž podle něj majetek, který soustředily v průběhu devadesátých let bývalé harvardské fondy. Jak uvedl likvidátor holdingu Zdeněk Častorál bylo v rámci přeměn fondů na akciové společnosti a následně spojení do holdingu a také stovkami obchodů s cennými papíry, které fondům patřily, sníženo její jmění na deset miliard, za které pak koupil společnost Viktor Kožený. "Tohle je jen zlomek, který má akcionářům zavřít ústa a celý případ, který dnes mimo jiné šetří i policie, sprovodit ze světa," říká o nabídce Častorál.

Valná hromada, která se koná v táborském hotelu Palcát, má na programu mimo jiné i zrušení likvidace holdingu. Tento bod zařazuje představenstvo na pořad jednání už potřetí, přestože byl vždy schválen. Malí akcionáři ho totiž pokaždé zpochybnili u soudu s tím, že jde pouze o způsob, jak je poškodit a oddálit výplatu likvidačního zůstatku.

V současné době nezbývá čtvrt milionu drobných akcionářů než čekat, jak celý případ dopadne. Cenné papíry totiž nelze kvůli zákazu převodů od 8. února letošního roku prodat. Důvodem, proč Komise pro cenné papíry pozastavila obchodování, je situace kolem hospodaření holdingu a také nevyjasněná otázka likvidace a jejího navrhovaného zrušení. "Členové statutárních orgánů holdingu nadále odpírají likvidátorovi Zdeňku Častorálovi přístup k účetním dokladům. Děje se tak i přes nařízení Krajského obchodního soudu," vysvětlila Radka Procházková.

Zdá se Vám cena 360 korun za akcii pro malé akcionáře výhodnou nabídkou? Co si myslíte o činnosti Komise pro cenné papíry v celé kauze?

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Investiční apetit Čechů je velký, v kurzu jsou akciové fondy

Ilustrační snímek

Většina konzervativních investic vám dnes moc nevydělá. V případě podílových fondů to ovšem může být jinak. Tedy pokud...

Investiční pojištění: Rozpoznáte pravdivé informace od lží?

Ilustrační snímek

Investiční životní pojištění má sjednáno mnoho lidí. Ale dokážete rozpoznat, jaké informace o investičním životním...

V italském letovisku Bibione zakázali kouření na plážích. Cigaretové filtry jsou...

V italském letovisku Bibione zakázali kouření na plážích. Cigaretové filtry jsou...

Kurzy.cz Oblíbené letní turistické letovisko Bibione zavádí jako první v celé Itálii úplný zákaz kouření na všech plážích. Novin...

Najdete na iDNES.cz