Fondům se nedařilo, čtvrt miliardy je pryč

aktualizováno 
Akcie u nás i za Atlantikem začaly týden v pozitivní náladě, další vývoj však už byl diametrálně odlišný. Pražská burza opět překonávala rekordy, akcie v USA se naopak pomalu propadávaly. Ani domácí fondy výkonnostně nenadchly a v mínusu navíc skončily i čisté prodeje.

Americké indexy navázaly v úvodu pondělní seance na úspěchy z pátku předešlého týdne, růstový trend však nakonec udržel jenom technologický Nasdaq. Již v úterý však vymazal takřka celý pondělní zisk a podobně na tom byl také průmyslový Dow Jones. Dění na trzích totiž opět začala negativně ovlivňovat rostoucí cena ropy.

Ve středu se k rostoucí ceně ropy přidala i obava z dalšího zvyšování úrokových sazeb, což trhům také zjevně nepřidalo na optimismu. Ve čtvrtek to vypadalo na obrat k lepšímu, nebo alespoň zmírnění poklesů, k čemuž pomohl pokles cen ropy. V pátek se však opět projevily obavy z rostoucích úroků, kterou vyvolala zpráva o nepříznivém vývoji americké obchodní bilance. Všechny tři hlavní indexy tak končily týden na záporných hodnotách (DJIA 1,5 %, Nasdaq -1,4 %, S&P 500 -1,8 %).

Pražská burza zaznamenala v uplynulém týdnu překonání dalšího rekordu a podařilo se jí to hned v první obchodní den v týdnu. Index PX-D segmentu SPAD poprvé v historii překonal hranici 3000 bodů a v pondělí uzavíral na hodnotě 3030,7 bodu (hranici 2000 bodů poprvé překonal téměř přesně před rokem, 8.3.2004). Jednoznačně největším růstovým tahounem byl v průběhu týdne Unipetrol, který lehko překonal hranici 200 Kč a jako jediný si udržel růst po celý týden.

Výrazným růstem se prezentovala také společnost ČEZ, které určitě velmi pomohlo

Investiční kluby - past na důvěřivé? Čtěte ZDE

zvýšení investičního doporučení v druhé polovině týdne. Excelentní začátek týdne měli akcie obou bank, do konce týdne však oba tituly o zisky z větší části přišly, zejména kvůli očekávanému snížení úrokových sazeb a celkovému výprodeji bankovních titulů ve střední Evropě. Zklamáním byl tabákový Philip Morris, kterému ale může pomoct právě očekávané snižování úrokových sazeb v nejbližší době. Oba hlavní indexy pražské burzy si i přes páteční korekci připsaly týdenní růst (PX-D +2,8 %, PX 50 +3,1%).

Fondy neměly dobrý týden

Nepříznivé výsledky akcií a rostoucí sazby dluhopisů na západních trzích negativně ovlivňovaly také výkonnost podílových fondů, těch domácích nevyjímaje. Odnesly si to zejména tři akciové fondy, ISČS Eurotrend (-1,73 %), IKS Světových indexů (-1,51 %) a ČPI ropného a energetického průmyslu (-1,50 %). Radost investorům neudělaly ani smíšené fondy. Třetí nejhorší výkonností mezi všemi fondy Unie investičních společností (UNIS) se prezentoval fond denominován v slovenské koruně, Amslico zahraničný rastový (-1,62 %).

Právě mezi smíšenými fondy se však našli i nejvýkonnější fondy za uplynulý týden. Nejvíce se dařilo fondům s většinovým zastoupeném domácích akcií a dluhopisů. Vedl fond IKS Balancovaný (+1,84 %), následován čtveřicí fondů ČSOB: Křišťálový (+1,72 %), Fond obchodu (+1,50 %),  středoevropský (+1,46 %) a bohatství (+1,28 %). Na rozdíl od předešlého týdne se ten uplynulý vůbec nevydařil fondům fondů, oba skončily hluboko v mínusu, fond IKS fond fondů dokonce s nejhorší týdenní výkonností celkově (-1,99 %).

Porovnejte výnosy fondů s ostatními produkty na trhu v našem interaktivním průvodci ZDE

 Chcete vědět, jaké jsou vaše investiční dovednosti?Otestujte své znalosti ZDE

Orientace na domácí trh se vyplatila nejúspěšnějším dluhopisovým fondům, IKS Dluhopisový (+0,62 %), a také ČSOB Bond Mix (+0,58 %). Naopak, nejhůř si vedl fond IKS Plus bondový (-0,83 %), orientující se spíše na zahraniční trhy s dluhopisy.

Statistiku čistých prodejů v uplynulém týdnu opět negativně poznačily velké odkupy z postkupónového fondu ČSOB bohatství, který se zápornými čistými prodeji -577,7 mil. Kč jednoznačně "dominoval" statistikám. Špatně dopadl také další smíšený fond ISČS Výnosový, z kterého investoři vybrali 124,3 mil. Kč.

Úplně opačnými výsledky se mohou pochlubit fondy peněžního trhu ISČS Sporoinvest (+159,4 mil. Kč) a IKS Peněžní trh (104,7 mil. Kč), které si oproti minulému týdnu jenom prohodily pozici na prvním místě. Dobré čisté prodeje dosahuje v poslední době také dluhopisový ISČS Sporobond (+78,1 mil. Kč), následován smíšeným fondem IKS Balancovaný (+47,3) a akciovým fondem ISČS Sporotrend (+44,3 mil. Kč).

Obchodování podle UNISu 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČSOB Akciový mix 0,95% ISČS-EUROTREND -1,73%
ČPI Globálních značek 0,03% IKS Světových indexů -1,51%
AKRO Svět 0,00% ČPI rop. a energet. -1,50%
Dluhopisové IKS Dluhopisový 0,62% IKS Plus bondový -0,83%
ČSOB Bond Mix  0,58% AMSLICO stredoeuróp -0,64%
ISČS-BONDINVEST 0,44% ISČS-TRENDBOND -0,52%
Fondy fondů ISČS-GLOBALTREND -1,30%     
IKS Fond fondů -1,99%    
Peněžního trhu ČPI Peněžního trhu 0,11% ČSOB Výnosový 0,03%
IKS Peněžní trh 0,10% ISČS SPOROINVEST 0,06%
Pioneer Sporokonto 0,06%     
Smíšené IKS Balancovaný 1,84% AMSLICO zahr. rast. -1,62%
ČSOB Křišťálový. 1,72% AKRO mezinár. flexi. -1,11%
ČSOB Fond obchodu 1,50% ČSOB Kvanto kombin. -0,96%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS SPOROINVEST 159,4 ČSOB Fond obchodu -577,7
IKS Peněžní trh 104,7 ISČS Výnosový -124,3
ISČS SPOROBOND 78,1 ČSOB bohatství -41,4

Zdroj: UNIS

Hranici sto milionů Kč v čistých prodejích se podařilo za týden překonat také fondu peněžního trhu Multicash CZK (+101,9 mil. Kč), patřící mezi fondy společnosti KBC/ČSOB (dohromady za týden + 404,2 mil. Kč). Dalším stomilionovým fondem pak byl fond ING Český akciový, který si připsal prodeje ve výši 111,8 mil. Kč. Dohromady pak fondy ING zaznamenaly přírůstek ve výši +197,5 mil. Kč.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

KOMENTÁŘ: Co mají společného bitcoin a zlato

Ilustrační snímek

Bitcoin je novodobá digitální měna, o které se hodně píše. Zlato je klasika. Je to drahý kov a historicky se prostě...

Investujte, abyste se měli líp. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek

Tvořit rezervy na horší, respektive lepší časy by mělo být samozřejmostí. Jednou z možností je investovat do podílových...

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Kurzy.cz Těžko uvěřitelnou pracovní dobu mají některé zdravotní sestry. Na sociálních sítích jedna z nich zveřejnila svůj rozpis...

Advantage Consulting, s.r.o.
HR GENERALISTA VE VÝROBNÍ SPOLEČNOSTI

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz