Defenzivní fondy nemusí znamenat nízký výnos

aktualizováno 
Nepatříte k dynamickým investorům, ale mírné riziko vám není úplně cizí? Pokud jste se rozhodli investovat volné peněžní prostředky do podílových fondů, máte dvě možnosti. Buď si koupíte podílové listy několika fondů, samozřejmě s převahou fondů dluhopisových, nebo prostě vložíte peníze do defenzivního smíšeného fondu.

Bohatství, peníze, luxus | foto: Profimedia.cz

V dnešní poslední části přehledu smíšených korunových podílových fondů si představíme poslední skupinu, a to defenzivní smíšené fondy. Již z tohoto označení je zřejmé, že půjde o fondy určené spíše konzervativnějším investorům, kteří nejsou ochotni akceptovat velké riziko. Převážnou část portfolia představuje dluhopisová složka, do akciových instrumentů je investováno max. 30 % prostředků.

Podobně jako tomu bylo u předcházejících skupin balancovaných a dynamických smíšených fondů, i u fondů defenzivních jsou patrné rozdíly ve výkonnosti a volatilitě, což souvisí s rozličnými strategiemi jednotlivých fondů. Je tedy rozdíl, jestli manažer fondu investuje do akcií ve střední Evropě, nebo v USA, a stejně tak není možné porovnávat výnosy dluhopisů rozvíjejících se zemí a amerických státních dluhopisů.

Prvním fondem v dnešním přehledu je ČSOB Konzervativní fond spadající pod správu společnosti KBC Asset Management s domicilem v Belgii. Většinu prostředků investuje fond do jiných podílových fondů a převážnou část portfolia představují fondy společnosti KBC. Akciová složka představuje maximálně 15 % portfolia. Fond zajišťuje měnová rizika do českých korun.

Fond ČSOB Bohatství je spravován ČSOB Investiční společností a svou aktuální alokací se mírně vymyká z kategorie defenzivních fondů. Jeho vysoká výkonnost a volatilita je důsledkem umístění 22 % prostředků v domácích akciích a 27 % v zahraničních akciích. Třetinu portfolia tvoří domácí dluhopisy a zbytek je v depozitech.

Zástupcem Investiční kapitálové společnosti KB je fond IKS Global konzervativní. Fond může investovat maximálně 15 % do akcií, momentálně je akciová složka tvořena 8 % domácích akcií. Základ portfolia (téměř polovinu) tvoří domácí dluhopisy, méně než třetina majetku fondu je umístěna do dluhopisů zahraničních. Investice v cizí měně nejsou zajištěny proti měnovému riziku. 

Chcete vědět, jak vydělat na "bezpečných" akciích? Čtěte ZDE

Investiční společnost České spořitelny má v přehledu tři zástupce. Prvním je profilový fond fondů, ISČS Vyvážený Mix FF. Akciová složka představuje 30 % fondu a je složena převážně z indexových akcií (USA, Evropa, Japonsko). Polovinu portfolia tvoří dluhopisové fondy (zejména ISČS e ESPA) se zaměřením na střední Evropu a zbytek majetku představují nástroje peněžního trhu.

Fond řízených výnosů je dalším fondem z nabídky ISČS. Podstatná část prostředků fondu je investovaná do dluhopisů a nástrojů peněžního trhu, z nichž zahraniční dluhopisy momentálně představují téměř polovinu portfolia. Do akcií může manažer fondu investovat maximálně 25 % akcií, v případě poklesu jejich hodnoty může být jejich váha krátkodobě snížena až na nulu. Měnová rizika nejsou zajišťována.

Posledním fondem spravovaným ISČS je fond ISČS Výnosový investující především do dluhopisů nových členských států EU. Největší podíl mají státní dluhopisy Polska, ČR a Maďarska. Akciová složka může představovat maximálně 25 % portfolia, současný stav je však této hranici hodně vzdálen. Měnové riziko fondu je aktivně řízeno.

Výkonnost a volatilita korunových smíšených defenzivních fondů
Název fondu Výkonnost 6M Výkonnost 1R Volatilita p.a.
ČSOB - Konzervativní 1,32% 3,81% 1,60%
ČSOB - Bohatství 12,39% 19,16% 5,90%
IKS Global konzervativní 3,07% 9,64% 2,80%
ISČS Vyvážený Mix FF 4,88% 9,78% 3,30%
ISČS Fond řízených výnosů 1,92% 2,98% 0,80%
ISČS Výnosový 3,58% 6,31% 5,40%
Pioneer-růstový 1,23% 6,53% 2,60%
J&T AM Perspektiva 1,50% 2,59% 0,80%

Zdroj: Fondshop, UNIS

Obhospodařovatelem fondu Pioneer - růstový je Pioneer Investiční společnost. Fond investuje více než polovinu svého majetku do domácích dluhopisů, zahraniční dluhopisy tvoří přibližně desetinu portfolia a do evropských akcií je zainvestováno 25 % majetku fondu. Podobně jako je to u ostatních fondů Pioneer, fond plně zajišťuje měnová rizika do domácí měny.

Posledním fondem dnešního přehledu bude fond J&T AM Perspektiva, spravovaný společností J&T Asset Management. Při pohledu na strukturu portfolia by se mohlo zdát, že jde o fond dynamický, jeho volatilita a výkonnost však dokazují, že patří do skupiny konzervativních fondů. I přes výraznou převahu akciových nástrojů (domácí akcie 23 %, zahraniční akcie 34 %, dluhopisy 10 %) je riziko nepříznivého vývoje na trhu zajišťováno opčními a termínovaným obchody. Fond také zajišťuje i měnová rizika.

Investujete do některého z výše jmenovaných fondů? Doporučili byste některý z nich? Napište nám své názory.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Investiční apetit Čechů je velký, v kurzu jsou akciové fondy

Ilustrační snímek

Většina konzervativních investic vám dnes moc nevydělá. V případě podílových fondů to ovšem může být jinak. Tedy pokud...

Eurozóna je neudržitelná

Eurozóna je neudržitelná

Kurzy.cz „Euro slaví dvacet let od svého vzniku, ale šampaňské nikdo neotvírá. Snad s výjimkou pomýlených eurokratů, jako je pre...

Personal Consult s.r.o.
Controller (H4523)

Personal Consult s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz