I smíšené fondy mohou nést vysoké riziko

aktualizováno 
V našem článku v rubrice Rádce investora z minulého týdne jsme si napsali základní informace o specifické skupině podílových fondů kterými jsou fondy smíšené. Ačkoli tyto fondy investují do všech druhů aktiv, základní charakteristiky jednotlivých zástupců této kategorie se mohou diametrálně lišit.
Peníze, karty, dolary - (c) profimedia.cz/corbis

Peníze, karty, dolary - (c) profimedia.cz/corbis - Peníze - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Podle toho, kam ukládají většinu svěřených prostředků, se smíšené fondy dělí na dynamické, smíšené, neutrální, respektive flexibilní. Ještě před samotným popisem jednotlivých typů je velmi důležité upozornit, že rozdělení fondů do zmíněných tří skupin je dosti problematické.

Některé fondy mají příslušnost k dané kategorii danou v názvu a na první pohled by se zdálo, že se tím problém řeší, ve skutečnosti tomu tak ale být nemusí (a uvidíme to také v našem přehledu). Realokace portfolia v čase může také měnit riziko fondu a tím předpokládaný výnos a doporučený investiční horizont (a tedy logicky příslušnost k dané kategorii). Tento problém se bude týkat zejména rozlišení mezi fondy dynamickými a neutrálními.

Na našem trhu je malým investorům k dispozici 20 korunových smíšených fondů spravovaných několika společnostmi. V následujícím přehledu je opět roztřídíme do tří skupin na dynamické, neutrální (balancované) a defenzivní.

Ta první, dnešní, bude zahrnovat šest fondů, které bychom mohli zařadit mezi fondy dynamické, tedy ty, které investují převážnou většinu peněžních prostředků do akciových titulů. Tyto fondy se vyznačují větší volatilitou, na druhé straně ale dosahují zpravidla vyšší výnosy než jejich méně rizikoví příbuzní.

Prvními dvěma dnešními fondy jsou fondy patřící do rodiny fondů KBC Master Fund, spravovaných belgickou společností KBC Asset Management, ČSOB – Dynamický fond, a ČSOB – Růstový fond. Přesto, že fondy mají domicil v Belgii, jsou

Warranty a knock-out produkty: Obrovský zisk, nebo nic.
Čtěte ZDE

denominované v české koruně a všechna cizoměnová aktiva jsou zajištěna proti měnovému riziku. Jde o fondy fondů, investující do jiných podílových fondů. Fondy jsou orientované globálně a většinu portfolia představují fondy společnosti KBC. Dynamický a Růstový fond se potom liší především rizikovostí - prvně jmenovaný je mnohem rizikovější.

Další pořadové číslo třímá v našem přehledu fond IKS Balancovaný, spravovaný Investiční společností IKS. Fond investuje většinu prostředků na středoevropských akciových trzích, a to především v ČR, Polsku a Maďarsku. Dluhopisy zabírají menší část portfolia fondu. Zahraniční investice, které představují majoritní část v portfoliu, jsou částečně zajištěny.

Další dva zástupce smíšených fondů bychom mohli zařadit spíše do skupiny flexibilních fondů, jelikož jejich investiční politika jim umožňuje přestavovat portfolio podle potřeb a situaci na trhu. Zařadili jsme je ale mezi dynamické, jelikož v současnosti jsou portfolia obou fondů konstruovány velmi rizikově.

Fond Prosperita Globální, spravovaný investiční společností Prosperita, má v současnosti zainvestováno přes 80 % prostředků na akciových trzích, přičemž české akcie tvoří bezmála 55 %. Ještě větší procento (téměř 87 %) má v akciích uloženo fond J&T Opportunity CZK, obhospodařovaný společností J&T Asset Management. V jeho portfoliu zabírají v současnosti české akcie více než 45 %.

Výkonnost a volatilita korunových dynamických smíšených fondů
Název fondu Výkonnost 6M Výkonnost 1R Volatilita p.a.
ČSOB - Dynamický 6,05% 14,32% 9,45%
ČSOB - Růstový 5,62% 18,34% 7,45%
IKS Balancovaný 14,37% 47,78% 11,02%
Prosperita Globální 12,79% 24,81% 10,82%
J&T Opportunity CZK 12,05% 27,53% 8,60%
AIG zahraničný rastový 5,40% 11,16% n/a
Zdroj: Fondshop

Fond AIG Zahraničný rastový je poněkud specifickým, jelikož pochází od našich východních sousedů a je denominován ve slovenské koruně. Na našich stránkách se s ním ale setkáváme v pravidelném týdenním komentáři věnovaném dění na trhu s podílovými fondy, a proto jsme jej zařadili také do dnešního přehledu.

Ani tento fond není možné jednoznačně zařadit mezi dynamické, nebo neutrální fondy. Většinu akciové složky tvoří světové nebo evropské blue chip tituly, popř. akciové indexy (16 %), což by fond řadilo mezi fondy neutrální. Celkově však akciová složky fondu tvoří 80 % portfolia, což tak titul řadí spíše mezi smíšené fondy dynamické. Kromě indexů jsou v portfoliu hojně zastoupeny také akcie společností patřící do finančního sektoru. Dluhopisy bonitních emitentů s ratingem v investičním pásmu představují pouze 7 % celkového portfolia.

Co si myslíte o smíšených fondech a jejich jednotlivých typech? Myslíte si, že je investice do nich výhodná? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Končí éra prašivých dluhopisů, mnoho investorů přijde o všechno

Martin Mašát

Naděje je tady. Bezpečné dluhopisy nesou viditelný úrok a v klidu pobíjejí inflaci. A za druhé, tragédie je také tady....

KOMENTÁŘ: Co mají společného bitcoin a zlato

Ilustrační snímek

Bitcoin je novodobá digitální měna, o které se hodně píše. Zlato je klasika. Je to drahý kov a historicky se prostě...

Investujte, abyste se měli líp. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek

Tvořit rezervy na horší, respektive lepší časy by mělo být samozřejmostí. Jednou z možností je investovat do podílových...

Politici schválili navýšení rodičovského příspěvku

Politici schválili navýšení rodičovského příspěvku

Kurzy.cz Opět se rozbouřilo téma plánovaného navýšení rodičovského příspěvku, mezi maminkami to na sociálních sítích vřelo a dis...

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER LOGISTIKY – AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 85 000 - 95 000 Kč

Najdete na iDNES.cz