Vánoce, Vánoce přicházejí

  8:00aktualizováno  8:00
Vánoce se blíží, a to samozřejmě nezůstalo bez povšimnutí investičních společností. Jako první zareagovala Investiční společnost České spořitelny a připravila pro své zákazníky zajímavou nabídku. V prosinci bude možné nakoupit podílové listy všech jejích fondů bez poplatků. Tento dárek naděluje svým klientům u příležitosti desátého výročí jejího založení. Vzhledem k tomu, že ISČS spravuje ve svých fondech 40% majetku na tomto trhu, jedná se o významnou událost. Nejvíce se tento "dárek" uplatní samozřejmě u akciových fondů, kde bývají poplatky nejvyšší (u ISČS až 3,5%).
Nadělí české fondy svým klientům pod stromeček dobré výsledky? To je otázkou. Téměř dvouciferným týdenním výkonnostem již odzvonilo poté, co opadl zmatek způsobený atentátem z 11. září. Ani pražská burza nezaznamenává výrazný růst. V tomto týdnu dokonce došlo k poklesu indexu PX 50 pod čtyřsetbodovou hranici. Nutno podotknout, že se nejedná o nijak výrazný propad, ale přece jen jde o změnu oproti předchozím týdnům. To se také projevilo na výkonnosti fondů. Stagnace se však pravděpodobně nebude týkat dluhopisového trhu. ČNB totiž snížila ve čtvrtek úrokové sazby.  Klíčová repo sazba je nyní na úrovni 4,75%, což je historické minimum. Díky tomu rostou ceny dluhopisů, takže dluhopisovým fondům roste výkonnost. Zoufat pak nemusí ani držitelé akcií a akciových fondů, protože lze předpokládat, že přístup podniků k levnějším úvěrům se dříve nebo později odrazí ve snížení nákladů a tudíž i vyšší tržní ceně podniků. Zůstává otázkou, zda je snížení o půl procentního bodu natolik významné, aby nastartovalo výše zmíněné efekty.

Změny posledních dnů se pochopitelně nemohly projevit v obchodování v tomto týdnu, jde o změny střednědobého charakteru. Jak si tedy vedly české fondy podle statistiky UNISu? Podílníci asi o dárky v podobě rostoucí hodnoty podílových listů nemají zájem a potřebují hotovost na shánění vlastní vánoční nadílky. Zpětné  odkupy tak tentokrát převyšovaly prodeje podílových listů, i když ne o mnoho. Probíhalo čilé obchodování, prodeje i odkupy přesáhly 0,5 miliardy korun při celkových čistých prodejích –13 mil. korun. Na obou koncích pořadí podle čistých prodejů lze najít staré známé. Nejlépe se tradičně daří IKS Dluhopisovému (+78 mil.Kč), ISČS Sporobondu (+76 mil.Kč) a nováčkovi ISČS Trendbondu (+60 mil.Kč). S výraznými odkupy se však v posledních týdnech potýkají jiné fondy Investiční společnosti České spořitelny, a to především Sporoinvest (-133 mil.Kč), 2.OPF (-42 mil.Kč) a Všeobecný OPF (-29 mil.Kč). 

Akciovým fondům se podle předpokladu příliš nedařilo a většina z nich se potýkala se ztrátami. Jako jediný si polepšil nováček, o němž jsme psali v minulém komentáři, KIS OPF Globálních značek (+0,4%). Nejhůře dopadl ČSOB Evropský akciový (-4,9%), následovaný ISČS Eurotrndem (-4%).

I druhý nově otevřený fond společnosti KIS – OPF Korporátních dluhopisů – významně promluvil do pořadí fondů, v tomto případě dluhopisových, když si připsal úctyhodných 0,7%. Za ním s odstupem skončily IKS Dluhopisový (+0,3%) a ČSOB Český dluhopisový (+0,2%). Jako jediný skončil v červených číslech ISČS Trendbond (-0,1%). 

Podobná je situace peněžních fondů, výsledky jsou však adekvátní jejich investičnímu zaměření a nedosahují výše výkonnosti dluhopisových fondů. Na prvním místě skončily 1.IN Fond peněžního trhu, ISČS Sporoinvest a Živnobanka Sporokonto (všechny +0,1%). Jediný zaznamenal mírnou ztrátu Akro Obligace (-0,04%).

U fondů fondů se projevily výsledky akciových fondů. IKS Fond fondů s ISČS Globaltrend FF ztratily shodně 1,4%, o něco lépe na tom byl 1.IN Fond fondů (-0,3%). 

Smíšené fondy byly též ovlivněny svým podílem akcií. Úspěch fondů KIS podtrhuje lídr této kategorie Smíšený OPF (+0,6%). Kladnou výkonnost kromě něj vykázaly už jen PPF Smíšený (+0,3%) a Akro Výnosový (+0,02%). Nejvíce byly poznamenány poklesem cen akcií Newton Euro (-3,7%),  Pioneer Trust (-2%) a ISČS 2.OPF (-1,5%).

 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Státní hypotéka není takový trhák, jak se čekalo. Co vlastně je?

Ilustrační snímek

Mluvilo se o enormním zájmu. A počítalo se s tím, že bude objem peněz určený na státní hypotéku pro mladé vybraný do...

Hypotéky dál zdražují, a to nejrychleji za 10 let. Ale jsou i výjimky

Ilustrační snímek

V prosinci úrokové sazby u hypotečních úvěrů pokračovaly v růstu a dostaly se z listopadových 2,78 na 2,91 procenta....

Jak se říjnové zpřísnění pravidel u hypoték dotkne daní?

Ilustrační snímek

Pořídit si nový byt či dům za hotové je pro naprostou většinu rodin nereálné. Pro řadu lidi je proto hypotéka jasnou...

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Kurzy.cz Zásadní otázkou při výběru kryptoměn pro rok 2019, kterou si musí každý investor položit, je, zda bude v roce 2019 stál...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK V JEDNOSMĚNNÉM PROVOZU

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 25 000 - 29 000 Kč

Najdete na iDNES.cz