Neděle 20. června 2021, svátek má Květa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 20. června 2021 Květa

Láska ji přivedla na mizinu. Manžel se zadlužoval a dluhy neplatil

Vytahovat partnera z jeho dluhů se nemusí vždy vyplatit a mělo by se k takovému druhu pomoci přistupovat velmi opatrně. A pokud už je v exekuci, je třeba zpozornět ještě více, jak dokládá příběh mladé Katky, která kvůli velké lásce ztratila na příštích několik let o možnost zažádat o hypotéku a pořídit si tak vlastní střechu nad hlavou.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Katka si ve svých 27 letech našla přítele, zamilovala se a společně začali plánovat budoucnost. Její partner a budoucí manžel si však po několika měsících postěžoval na to, že si v minulosti musel vypůjčit peníze na zaplacení nájmu. To proto, aby nemusel skončit na ulici. V stejnou dobu také ale nemohl ani najít práci. Splátky proto bance hradil spíše vzácně a výsledkem byla nařízená exekuce srážek z platu, což Katce doložil i platebním výměrem od zaměstnavatele. Na jeho účet mu chodila měsíčně mzda ve výši zhruba šest tisíc korun.

„Šlo o nezabavitelnou část mzdy při nařízení exekučních srážek ze mzdy. Tato částka musí být dlužníkovi vždy ponechána. Má sloužit k zajištění jeho základních životních potřeb. Tedy bydlení a stravy,“ vysvětluje Jiří Kubík, finanční poradce skupiny Partners.

Katce to přišlo však v tu dobu jako nepřiměřený trest a začala přemýšlet, jak svému partnerovi pomoci. „Bylo mi ho líto a byla jsem zamilovaná. Celý měsíc chodil do práce a pak mu přišlo sotva šest tisíc korun, to mi přišlo demotivující. Chtěla jsem mu pomoci, vlít krev do života, nastartovat ho a tím i náš společný život,“ vypráví dnes Katka.

Láska a dluhy: Katka se zadlužila

Katka se tedy po domluvě s partnerem vydala do banky vypůjčit si peníze na vyrovnání přítelových závazků. Půjčila si maximální částku, kterou jí tehdy banka vzhledem k jejím příjmům nabídla a vyrovnala partnerovi závazky. Ještě předtím se s ním dohodla, že jí každý měsíc bude dávat peníze na uhrazení splátky úvěru.

„Vypůjčila jsem si tehdy 280 tisíc korun na sedm let s měsíční splátkou ve výši asi 3 980 korun. Partner mi měl každý měsíc částku posílat. Dohodli jsme se i na tom, že budeme společně šetřit, abychom úvěr co nejdříve předčasně splatili,“ říká Katka s tím, že jejich cíl byl zbavit se partnerovy exekuce.

A pak byla svatba…

Po sotva dvouletém vztahu si Katka svého přítele vzala. I když, jak říká, měli i několik vážně kritických období plné hádek. Například i o to, proč jsou veškeré náklady spojené s domácností v režii Katky. Nebo proč jí manžel nepřispívá na úhradu úvěru, jak slíbil.

„Vše se ale vždy nějak vysvětlilo. Manžel mě pozval do kina, zaplatil dovolenou, dostala jsem pugét růží, a tak se vše vždy nějak srovnalo a šlo se dál,“ vypráví.

KVÍZ: Co víte o manželské či předmanželské smlouvě?

Jenže manžel zatoužil po vlastním velkém domu. A tak se rozhodl začít podnikat, aby na něj vydělal. Zprvu při zaměstnání s tím, že jakmile mu to situace dovolí, úplně se osamostatní. Protože si ale vybral stejný obor, v němž působil v zaměstnání, požádal Katku, aby kvůli jeho střetu zájmů jeho podnikání vzala na živnostenskému úřadu na sebe. Odvody na sociální a zdravotní pojištění, včetně daní měl samozřejmě platit on z toho, co vydělá. Katka s vidinou vlastního bydlení v rodinném domě souhlasila, zašla na živnostenský úřad a živnost ohlásila.

Po dvou letech se ozval exekutor

„Partner podnikal zhruba dva roky, prvních šest měsíců při zaměstnání, poté v něm pracovní poměr rozvázal a živil se pouze vlastní obchodní činností. V té době jsem si však neuvědomila, že nepodniká on, ale já. A o nic jsem se nestarala do doby, než u nás zazvonil exekutor,“ vzpomíná Katka.

Katka návštěvu exekutora doposud znala pouze z filmů a nerozuměla tomu, co se děje. Chodila s ním po bytě, poté si sedli a exekutor sepsal jejich majetek určený k zabavení a následné dražbě. Katka ho upozornila na to, že část označeného majetku patří jí. Exekutor ji ale odbyl s tím, že jde o společný majetek, takže ho má právo taktéž označit. Katka cítila velké ponížení, které jí ovšem zmobilizovala natolik, že se rozhodla situaci řešit. 

Uhodila na manžela, proč nesplácí dluhy, a kolik dluhů vlastně má. Ukázalo se, že závazků má více než dost. Mimo jiné zjistila, že manžel u její napsané živnosti rovněž dlouhodobě neodvádí povinné platby na zdravotní a sociální pojištění a nepodával ani daňová přiznání.

„Nedoplatek jenom na těchto položkách činil něco přes 100 tisíc korun. To však nebylo všechno. Manžel si navíc peníze vypůjčoval peníze i od nebankovních poskytovatelů půjček, takže za vysoký úrok, ale i s vysokou sankcí za prodlení,“ vzpomíná Katka, která se o pomoc obrátila i na finančního poradce.

Rychlá cesta k nápravě i rozvodu

„První, co jsem Katce doporučil, bylo, aby si sjednala schůzku u notáře a využila možnosti zúžení společného jmění manželů. Naštěstí se tomu nebránila, protože jí už bylo jasné, že manželovy dluhy jsou nyní i její dluhy,“ říká Kubík.

Další cestu Katce pak naplánoval na zdravotní pojišťovnu, aby se v ní dohodla na splátkovém kalendáři. A zároveň i hned požádala o odpuštění penále v rámci řízení o odstranění tvrdosti. Obdobně pak Katka postupovala i na České správě sociálního zabezpečení, kde byla dlužná částka podstatně vyšší. Vypověděla kvůli tomu stavební spoření, které uzavřela před čtyřmi lety, sice tím přišla o státní příspěvek od počátku uzavření smlouvy. Z částky ze stavebního spoření se jí ale podařilo umořit část dluhu na sociálním pojištění.

„Moje poslední cesta pak vedla k právníkovi, prostřednictvím kterého jsem podala návrh na rozvod. Po schůzce s manželem se k návrhu přidal i on, a tak proběhl rozvod velmi rychle. I tak mi ale zůstaly dluhy v celkové výši zhruba 350 tisíc korun. Pokud tedy nepočítám ty, které měl můj bývalý muž u známých a příbuzných. S nimi si to musí vyrovnat už on sám nebo spíše oni s ním,“ říká Katka.

Dodává, že je ale i tak ráda, že má za sebou období s manželem, jemuž slepě důvěřovala a nechtěla si připustit realitu. Jediné, co ji v tuto chvíli mrzí, je, že si nemůže pořídit vlastní bydlení a je odkázána na několik let platit vysoký nájem. Banky ji totiž hypotéku na nákup bytu kvůli záznamům v registrech dlužníků neschválí a na jejich výmaz si musí počkat několik let. V bankovním i nebankovním registru klientských informací záznamy zůstávají po celou dobu trvání závazku, a ještě další čtyři roky po jeho vyrovnání. Ale i zde má šanci na nápravu starých škod.

Potřebujete půjčit? Půjčte si s rozumem.

„U Nebankovního registru klientských informací může dlužník až po splacení závazků zrušit souhlas se zpracováním osobních údajů, který společnosti dal, a následně požádat registr o výmaz s tím, že souhlas se zpracováním osobních údajů nebyl poskytnut,“ vysvětluje Kubík.

Přesto upozorňuje, že pokud bude některá z bank i po uhrazení všech dluhů ochotna Katce na vlastní bydlení půjčit, pak ale zřejmě za vyšší úrokovou sazbu. Důvod je ten, že je pro banky jako dlužník riziková. Což si banky kompenzují vyšším úrokem, případně dalšími tvrdšími podmínkami pro klienta.

Autor:
  • Nejčtenější

Opustil dobře placené místo v bankovnictví a rozjel firmu. Nelituje

Vystudoval ekonomii, nastoupil do banky, pracoval i v bankách v zahraničí. Oboru zůstal věrný i po návratu do Česka....

Volno k lékaři či na svatbu. Co nám zaměstnavatel (ne)zaplatí?

Jsou situace, kdy potřebujeme volno z práce, ať už jde o svatbu, pohřeb nebo návštěvu lékaře. I na to legislativa myslí...

Advokát: Stanovit výživné na dítě jen podle daňového přiznání je nesprávné

Výživné se určuje na základě možností, schopností a majetkových poměrů povinného rodiče. Jakkoliv jednoduché se toto...

KVÍZ: Fixuju frontend, ale mám to jen na lokále. Rozumíte řeči ajťáků?

V České republice jsou programátoři na pracovním trhu velmi poptávaní. Často se na ně ale pohlíží tak trochu jako na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Expert: Účet dlouhodobých investic má být lepší než penzijko. Co čekat?

Spořit na stáří se ukazuje jako nutnost. Spoléhat se jen na státní penzi totiž nelze. Stát chce podpořit úspory lidí...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Sazby hypoték míří vzhůru. Hypoteční trh ochlazuje zatím jen mírně

Sazby hypoték rostou. V dubnu byly poskytnuty hypotéky s průměrnou sazbou 1,98 %. To je o čtyři bazické body dráž, než...

Vzít si hypotéku v páru, nebo raději sám? Záleží na životní situaci

Koupě vlastního bytu či domu patří k nejzásadnějším životním krokům. A stejně tak rozhodnutí, zda si o hypotéku, kterou...

Pozemek pořídíte i na hypotéku. Ovšem ne každý

Rozhodli jste se pro pořízení rodinného domu. Toužíte ale po novostavbě, která bude podle vašich představ. V tom...

Na „stavebku“ mi snížili úročení vkladů. Co dál čekat, inflace roste

Stavební spoření mají v Česku uzavřeny miliony lidí. Patří stále k oblíbeným spořicím produktům, protože díky státní...

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Obchodní zástupce pro Moravu a Slovensko

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 50 000 Kč

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...