Sobota 8. května 2021, Den vítězství
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 8. května 2021 Den vítězství

Tajila své dluhy. Když vše prasklo, na záchranu střechy nad hlavou bylo pozdě

Problémy se nevyhýbají ani úspěšným. Zejména v podnikání může velmi snadno nastat situace, kterou by nikdo nečekal. Pokud se rozhodujete pro vlastní byznys, myslete na ochranu svého majetku včas. Na co si dát pozor a co se může stát, přibližuje na konkrétním příběhu advokát Pavel Strnad z AK Polverini – Strnad.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Petr a Jana se potkali na vysoké škole. Netrvalo dlouho a byla svatba, brzy přišly děti. Společně si pořídili na hypotéku i hezký domeček k bydlení. Po skončení rodičovské se Jana rozhodla, že bude podnikat. Se svými zkušenostmi z produkční agentury rozjela vlastní byznys.

Občas se objevovaly výkyvy v zakázkách, ale vypadalo to, že se firma pořád drží v plusu. V době, kdy se v podnikání tolik nedařilo, si Jana brala jako fyzická osoba menší půjčky, kterými látala díry ve financích, a to bez vědomí manžela. Problémy ji dostihly, když firma přišla o jednu velkou zakázku. V poštovní schránce se začaly objevovat obálky s pruhy, ty ale Jana vyhazovala bez přečtení do popelnice a problémy před rodinou skrývala.

To samozřejmě nemohlo trvat věčně. Když se to Petr dozvěděl, z rodinných úspor uhradil všechny problematické půjčky i ty, které již vymáhal exekutor. Z dědictví po rodičích doplatil zbytek hypotéky na rodinný dům, který pak manželé převedli na své nezletilé děti. Byli si jistí, že tím ochrání svou střechu nad hlavou. Ale spletli se.

Všichni věřitelé Janiny firmy zaplaceno nedostali. Jednomu z nich tak došla trpělivost, podal insolvenční návrh a soud rozhodl o konkurzu firmy. Ta, jak se ukázalo, neměla jiný majetek než jeden ojetý automobil, mobilní telefon a psací stůl, zato dluhů za dva miliony korun.

V ten okamžik vyšlo najevo, že Jana jako jednatelka společnosti některým věřitelům podepisovala uznání dluhu, sem tam někomu něco zaplatila a podobně. Snažila se tak vyhnout tomu, aby byla ona sama jako jednatelka žalována za způsobenou škodu či dokonce stíhána za spáchání trestného činu. Společnost i Jana šly do insolvence, tím to ale neskončilo.

Ustanovený insolvenční správce zjistil, že manželé dům převedli na své děti až v době Janiny předluženosti, a tak nyní požaduje po dětech vrátit do majetkové podstaty 1,2 milionu Kč. Teprve v tu chvíli manželé vyhledali právní pomoc.

Na ochranu majetku je třeba myslet včas

Možná si myslíte, že u společnosti s ručením omezeným případné dluhy z podnikání váš osobní majetek nemohou ohrozit. A zpravidla to tak i je. Společníci s.r.o. ručí za závazky společnosti pouze do výše, v jaké nesplnili své vkladové povinnosti.

„Paní Jana však osobně přebírala závazky společnosti ručením věřitelům a také si vzala menší půjčky jako fyzická osoba, aby uhradila dluhy společnosti,“ podotýká advokát Pavel Strnad a dodává: „Proto se věřitelé mohli uspokojit i z jejího rodinného majetku, který byl součástí společného jmění manželů, tedy včetně rodinného domu.“

Insolvenční správce se pak může dovolat neúčinnosti právních jednání, které zkracují věřitele; v tomto případě tedy převodu domu na děti v době, kdy už byla paní Jana v úpadku. „Požadavek insolvenčního správce je oprávněný a pokud chce pan Petr bydlet, bude muset dům vyplatit,“ shrnuje Pavel Strnad.

KVÍZ: Co víte o manželské či předmanželské smlouvě?

ilustrační snímek

Podle jeho zkušeností není takový případ zdaleka ojedinělý. V zápalu podnikání si manželé často neuvědomí, že mohou ohrozit celou rodinu, a o právní ochraně majetku vůbec neuvažují. Respektive uvažují, ale to už zpravidla bývá pozdě. Jako v případě paní Jany. Vyhledat právní radu by však bylo dobré už v situaci, kdy se jí začaly kupit dluhy. Často se dá s věřiteli jednat o splátkovém kalendáři nebo o snížení splátek.

Samozřejmě házet obálky s modrým pruhem do koše je jistě ta nejhorší varianta. Nejlepší je prevence. Pokud chcete podnikat, je dobré „ošetřit“ případný krach dopředu. Nezajistíte, že se tak nestane, ale dopady pak nejsou fatální. „Základní ochranou je oddělení společného majetku obou manželů, tedy zejména rodinného majetku a podnikání, formou (před)manželské smlouvy,“ uzavírá advokát.

A pokud vás zajímá, jak příběh dopadl, tak happy end se nekoná. Petr sice úspěšně vyřídil hypotéku, aby sobě a dětem zachoval střechu nad hlavou, ale zároveň podal žádost o rozvod.

Pamatujte si

 • Pro podnikatelské aktivity je dobrým startem smlouva o manželském majetkovém režimu (manželská smlouva), která oddělí společný majetek obou manželů, tedy i rodinný majetek a podnikání, včetně případných dluhů.
 • Společníci s.r.o. ručí za závazky společnosti pouze do výše, v jaké nesplnili vkladové povinnosti podle stavu zapsaného v obchodním rejstříku. Pokud se v podnikání nedaří, nikdy jako fyzická osoba nepřebírejte osobní odpovědnost za závazky vaší společnosti.
 • Dluhy řešte s věřiteli včas, například formou splátkového kalendáře či snížením splátek.
 • Další půjčky zpravidla nejsou řešením, pouze vás přivedou do dluhové pasti.
 • Oddlužení (osobní bankrot) mohou využít všechny fyzické osoby, tedy jak spotřebitelé, tak podnikatelé (OSVČ).
 • U společnosti s r.o. je řešením úpadku konkurz nebo reorganizace.
 • Jednatel má povinnost podat insolvenční návrh, jakmile se o úpadku dozví nebo by se o něm při náležité pečlivosti dozvědět měl. Neučiní-li tak, odpovídá věřitelům za škodu, kterou tím způsobí.
 • Návrh na zahájení insolvenčního řízení může podat i dlužníkův věřitel. 

Zdroj: Pavel Strnad, Právní Ochrana Majetku P.O.M.)

Autor: pro iDNES.cz
 • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...

Odkázal jí celý majetek, nedostala ale nic. Kdy (ne)dědí družka?

Závětí ovlivníte, co bude s majetkem po vaší smrti. Pokud má ovšem závěť nějaké věcné či formální chyby, může se...

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda...

I přes covidovou krizi rozjeli svůj vysněný byznys. A mají úspěch

Kristýna a Petr jsou životní partneři. Od loňského prosince k tomu přidali i partnerství pracovní. Zjistili totiž, že v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cesta k úspěchu: začal jako zaměstnanec, dnes je spolumajitelem firmy

Do firmy Martin Dozrál nastoupil jako finanční analytik. Dnes je nejen jejím generálním ředitelem, ale i...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

 • Další z rubriky

Tajila své dluhy. Když vše prasklo, na záchranu střechy nad hlavou bylo pozdě

Problémy se nevyhýbají ani úspěšným. Zejména v podnikání může velmi snadno nastat situace, kterou by nikdo nečekal....

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...

Chcete vrátit zboží koupené na e-shopu? U některých produktů to není možné

Premium Při nákupu v internetovém obchodě lze zboží do 14 dnů od převzetí vrátit, a to bez udání důvodu. Tak to má zažité asi...

Kvíz: Statistika nemusí být nuda. Co zjistíme díky sčítání lidu?

Sčítání lidu je letos poprvé hlavně online. Přestože se původně uvažovalo o bezkontaktním sčítání po dobu 14 dní,...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...