Diskuse k článku

Katastrální úřad: co je dobré vědět?

Na katastrální úřad musí dříve či později zamířit každý z nás. Velmi důležitý je jeho význam především v situacích, kdy chcete koupit nemovitost nebo kdy chcete získat na nemovitost úvěr. Víte, jaké informace z katastru nemovitostí vám můžou pomoci a jaké povinnosti vůči němu máty vy?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Pavel

Termíny vyřízení
Nechápu, jak je možné, že zákonem stanovený termín pro vyřízení žádosti na vklad do katastru, který je uváděn jako 30 dnů, si na katastrálním úřadě vykládají jako 3 měsíce. Mám s tím osobní zkušenost. Při podání žádosti na katastru jsem na otázku doby vyřízení dostal odpověď, že nejdříve tak za 3 měsíce. Jelikož uplynulo již 2,5 měsíce od podání, tak to tak asi bude.
0/0
26.8.2002 7:26

ing Otakar Hubálek

korupce
...je to jako rakovina ....nejde to zastavit ......,..ani operovat....snad jedině výchova od dětí....
0/0
13.7.2002 13:58

Ing. Karel Vacek, Dačice

Pro autora - uvádíte mylné informace
Vaše údaje o cenách, které občan zaplatí na katastru se nezakládají na pravdě. Vámi zveřejněné údaje jsou ceny poskytování informací dle zák.106/99 o svobodném přístupu k informacím a nemají zhola nic společného s cenami na katastrálních úřadech. Katastr nemovitostí je veřejný a nahlížení do něj je pro všechny ZDARMA, tedy ani za vyhledání informací se nic neplatí. Platí se až za zpracování informací na papír nebo nosič dat. Ceny jsou dané jednak zákonem o správních poplatcích, tedy při vyhotovení veřejných listin (zákazník platí kolek). Ceny listin, které nemají povahu veřejných listin se řídí vyhl.162/2001 a Nabídkovým ceníkem zeměměřických činností. Všechny podklady pro stanovení cen jsou na katastrálních úřadech dostupné a úředníci je bez problemů předloží k nahlédnutí a jistě by je předložili i Vám.
0/0
25.6.2002 10:43

Miroslav Beneš

Re: Pro autora - uvádíte mylné informace
Omlouvám se za svou chybu, tabulka týkající se cen byla skutečně chybně sestavena z údajů v zákoně 106/99 uveřejněných na internetových stránkách ČÚZK. Tabulku v textu jsem samozřejmě opravil, děkuji za upozornění.
0/0
25.6.2002 11:34

Ing. Karel Vacek, Dačice

Re: Re: Pro autora - uvádíte mylné informace
K opravené tabulce dodávám, že správní poplatek za vydání listu vlastnictví je 100,-Kč za každých i jen započatých 20 parcel.
0/0
25.6.2002 11:55

F. Novák

Re: Re: Re: Pro autora - uvádíte mylné informace
Také informace o "hvězdičce" na výpisu z listu vlastnictví je už zastaralá, nový informační systém katastru nemovitostí (ISKN) již uvádí slovní označení např. "nedořešený právní vztah", nebo "přisloučen díl cizí parcely", atd.
0/0
9.11.2002 0:03

viktor cistic

+-
Vnejsi sluzby na urade funguji fakt rychle a v pohode, ale :kutil tim: ma pravdu. Na dotay, za jak dlouho bude vklad vyrizen, se urednice jen pousmala a kdyz neprisla z nasi strany reakce, sladce odvetila, ze prece dle zakona, tedy do 3 mesicu. Tipnete si, jestli to bylo drive :-))) Ale kdyz se dnes plati na uradech za cokoli, tak to protikorupcni sluzbe evidentne nevadi ani tady. Stale je to levnejsi, nez pri zakladani s.r.o., kde vas bez vsimneho nechaji vydusit silene dlouho. Ale do takoveho testiku se MF Dnes jaksi ne a ne pustit...
0/0
23.6.2002 19:58

PetrM

Zpracování návrhu na vklad vlastnictví
Zajímalo by mě, za jak dlouho po vložení návrhu na vklad vlastnictví do podatelny KÚ se na listu vlastnictví objeví ono "P"-plomba a kdy se tomuto návrhu na vklad přidělí něco jako spisová značka? Ihned, nebo to nejprve někde leží na podatelně, než si toho někdo všimne a zaeviduje? Máte někdo zkušenosti
(KÚ Praha-město, záleží-li na tom).
0/0
21.6.2002 16:07

moebius

Re: Zpracování návrhu na vklad vlastnictví
Má zkušenost je taková, že plomba se objeví okamžitě. Na podatelně KÚ při přijetí návrhu vkladu hned plombují, je to otázka vteřin. Trochu jiný problém je internetový přístup k údajům, tam se ten údaj může objevit až za pár hodin nebo druhý den, protože to není on - line, ale databáze se aktualizuje v jistých časových úsecích. Ovšem databáze dostupná po internetu není platný stav katastru.
0/0
22.6.2002 23:07

Hana

V listopadu minulého roku jsem sepsala se svoji matkou darovací smlouvu na dům. Tato smlouva byla předložena Katastrálnímu úřadu k dalšímu řízení. Do dnešního dne (konec června) se Katastrální úřad ani neobtěžoval sdělit mi, že věc vyřizuje. Po telefonické urgenci jsem se dozvěděla, že "toho mají moc". Je to normální?
0/0
21.6.2002 14:03

kutil tim

Re:
No zapomeli jste ve clanku uvest, ze vklad bude proveden rychle, pokud zaplatite urednikovi provizi. Pred dvema lety jsme v Praze provadeli vklad na ktery se spechalo a podle reakce lidi, kteri na katastr obcas chodi je to bezna praxe. Poplatek za prepis domu na katastru urednikovi do kapsicky byl cca 10000 Kc a slo to velmi rychle. Ja bych jim ty penize nedal, ale druhy ucastnik smlouvy prazak rikal ze to jinak nejde. Delaji to pry vsichni !!!
0/0
23.6.2002 10:49

Ing. Karel Vacek, Dačice

Re: Re:
Milý kutile, nechápu, na co si stěžujete, když sám korupci podporujete a tedy patříte za mříže, protože trestné není jen braní, ale i nabízení úplatků. Píšete pod "vtipnou" přezdívkou, protože kdybyste se pod tohle měl podepsat, tak k tomu asi odvahu nenajdete, že? Nenapadlo Vás někdy, že částky, které od Vás někdo vybere na "urychlení" nemusí nutně končit v kapse úředníka, ale v kapse toho, co se tak dojemně stará o Vaše blaho a brzské vyřízení Vašich záležitostí? Pokud Vám třeba někdo slíbí, že zařídí přepis do dvou měsíců, tak vězte, že to není urychlení, ale zákonná lhůta. Pokud byste něco věděl o zpracovávání vkladů, zjistil byste, že na tomto "urychlení" by se museli nutně podílet min. 3 úředníci, z toho 1 právník, který o povolení vkladu rozhoduje. V přepočtu na hlavu by tedy zas ten úplatek nebyl tak velký. Protože pohyb dokumentů je sledován programem a do něj nelze zadat libovolné datum (datum je automaticky doplňováno při předávání mezi jednotlivými úředníky), lze takováto "urychlení" vcelku bez problemu zjistit i se jmeny "urychlovatelů". Pokud se Vám tedy korupce nelíbí a tvrdíte, že to skutečně takhle funguje, buďte chlap a zveřejněte jméno úředníka, kterému jste úplatek dali (konec konců nemovitost už máte "urychleně" přepsanou, tak o co Vám jde, že?). Pokud máte pravdu, tak by "urychlení" muselo být zdokumentováno na příslušném úřadě. V opačném případě přestaňte paušálně dělat z úředníků bandu všiváků, kteří bez úplatku nehnou. A k Vašemu tvrzení "dělají to všichni" - kdyby to tak bylo, tak by katastrální úředníci byli nejbohatší společenská vrstva u nás a v takovém množství případů by to už snad muselo prasknout, nemyslíte?
0/0
25.6.2002 13:44

kutil tim

Re: Re: Re: Provize
Jmeno urednika nevim, druhra strana kupujici nemovitost vse platila a zajistovala. Jsou to cca 4 roky.
Vase nazory jsou pravdive kouknete se kolik uredniku se statnim (malym) platem jezdi v novych autech, zkuste se zeptat jakehokoliv pravnika (bavil sem se asi se tremi) ktery prevody v Praze dela a rekne Vam ze to jinak muze trvat i rok.
Osobne se mi to hnusi a Vase nazory take. Za svoje jmeno se nestydim, ale nic to nevyresi. Bydlim na malem meste a ne v Praze. Praha je na korupci mnohem horsi.
Prosim ostatni aby se nestydeli a sve zkusenosti s korupci zde v diskusi napiste . Dekuji Kutil
0/0
29.6.2002 0:18

dan

Re:
Jsou to svine, to je cely.
0/0
11.7.2002 17:21

Magda

Mám stejnou zkušenost. Též jsem platila 100,-Kč.
0/0
21.6.2002 13:54

bol

Re:
To je normální cena podle sazebníku..
0/0
21.6.2002 14:23

sara

Re: poplatek
V dolní části výpisu z katastru byste měla mít kolek v hodnotě 100,-- ten nahrazuje potvrzení o platbě - je tou platbou . Pokud chybí, není výpis z katastru úplný - reklamujte jej.
0/0
23.6.2002 13:38

petunek

Přehled úhrad asi nutno doplnit
Před 14 dny jsem na KÚ požadoval výpis z katastru nemovitostí, abych měl jistotu, kdo je poslední majitel. Za 10 min. práce a "vyjetí" 1 A4 z počítače a přidání "berana" si úřednice řekla o 100 Kč rovných. Potvrzení bohužel nemám.
0/0
21.6.2002 13:16

Ing. Karel Vacek, Dačice

Re: Přehled úhrad asi nutno doplnit
Netřeba nic doplňovat. Za vydání listu vlastnictví, se platí do 20 parcel 100,-Kč, což NENÍ ÚPLATEK, ale správní poplatek, který je stanoven zákonem a byl by stejný, i kdyby to úřednice dělala půl dne na plachtu formátu bilboardu. Pokud jste se chtěl jen ujistit o majiteli a nehodlal jste LV někde předkládat, nemusel jste si nechat LV vyhotovit jako úřední listinu a měl jste informaci o vlastníkovi zadarmo.
0/0
25.6.2002 10:00

Monrad

Dotaz
Mam Dotaz.Manzele se pred rozvodem dohodli  ve Smlouve na rozdeleni bytove jednotky, kterou meli do doby rozvodu v SJM, na dve idealni poloviny s tou podminkou, ze vlastnictvi idealni poloviny manzelky prejde v den osmnactych narozenin na jejich dceru.Zapisuje se, popripade do jake casti listu vlastnictvi, tato podminka
0/0
21.6.2002 12:01

Monrad

Dotaz
Mam jeden dotaz.Manzele se pred rozvodem dohodli smlouvou na rozdeleni bytove jednotky, kterou meli v SJM, na dve idealni poloviny s tou podminkou, ze idealni polovina manzelky pripadne v den osmnactych narozenin jejich dceri. Zapisuje se a popripade, do ktere casti listu vlastnictvi tato podminka
0/0
21.6.2002 11:57

Miroslav Beneš

Re: Dotaz
Vypořádání manželů se projeví v části A listu vlatnictví, protože nemovitost již nebude předmětem společného jmění manželů. Každý z manželů bude mít po vypořádání SJM vlastnit ideální polovinu nemovitosti. Podmínka nároku dítěte by se měla projevit v části C zabývající se omezením vlastnického práva.
0/0
24.6.2002 9:52

Shnoff

Re: Re: Dotaz
Takový zápis se v žádné části LV neprovede - ani záznamem ani poznámkou.
0/0
25.6.2002 21:23

S.U.P.

bingo
jen na rozdíl od obchodního rejstříku budou chtít hotovost
0/0
21.6.2002 9:02

berinda

dotaz
Chápu to správně tak, že pokud se budu chtít dozvědět majitele  jakékoli nemovitosti, tak stačí, když přijdu na katastr a tam řeknu obec s číslem  popisným  (parcelární čísla nevím, že)  a oni mi to řeknou?
0/0
21.6.2002 8:07

Jirka

Re: dotaz
Chápete úplně správně (samozřejmě za tu informaci musíte zaplatit)
0/0
21.6.2002 17:00

moebius

Re: Re: dotaz
Nemusíte nic platit, platí se za papír s razítkem. Když chcete jen informaci a netrváte na papírové podobě, je vše zdarma. Doporučuju vzít si na KÚ papír a tužku a jen si opsat co potřebujete. Katastr je veřejný a nahlížení je zdarma.
0/0
22.6.2002 23:14

kutil tim

Re: dotaz
mam obraceny problem, jisty clovek mi dluzi penize, sdeli mi na katastru ktere parcely, nebo nemovitosti vlastni ?
0/0
23.6.2002 10:53

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že metodiky bank při schvalování úvěrů se značně liší a jeho schválení ze značně individuální?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz