Hypotéky: jak vybrat tu pravou?

aktualizováno 
Prvním, na co padne oko klienta zajímajícího se o hypoteční úvěr, je úroková sazba. Ta v posledních týdnech opět klesla. Od poloviny března snížily alespoň některou sazbu všechny banky, kromě banky Komerční.

Nejnižší úrok nabízí u jednoleté fixace Česká spořitelna, kde klienti mohou dosáhnout až na úrok 2,49 procenta ročně. Sazba ovšem není garantovaná a je otázkou, kdo má šanci ji získat. Spořitelna vítězí i mezi pětiletými fixacemi. Tady nabízí  úrokovou sazbu 3,69 procenta. Ti, kdo jsou přesvědčeni, že hypoteční sazby jsou na dlouhou dobu na nejnižší úrovni, a mají zájem o fixaci na 15 let najdou nejlepší podmínky u ČSOB, kde na úrocích zaplatí 4,75 procenta ročně.

Příliš se nezměnila situace u amerických hypoték – tady snížily sazby jen Volksbank, Wüstenrot a Raiffeisenbank. U poslední jmenované naleznou klienti při pětileté fixaci nejnižší sazbu – 4,79 procenta. V oblasti amerických hypoték je největší rozpětí úrokových sazeb – zatímco u roční fixace standardní hypotéky se všechny banky drží pod třemi procenty, u hypotéky americké se sazby pohybují od 3,80 (Živnobanka) do 10,4 (Komerční banka) procenta ročně.

Poplatky – nepříjemná investice na začátku

Úroky však nejsou všechno. Abyste mohli žádat o hypotéku, musíte počítat se vstupní investicí v podobě nákladů na znalecký odhad zastavované nemovitosti a na poplatek, který je třeba uhradit hypoteční bance. Ten se pohybuje do jednoho procenta z půjčky. Nejméně si účtuje ČSOB, 0,45 procenta, s tím, že minimální poplatek je osm tisíc. Nejnižší minimální poplatek má Volksbank, 3600 korun. Její procentuální sazba je však 0,75 procenta. Za půlmilionovou hypotéku tak klient zaplatí u ČSOB osm tisíc, u VB 3750 korun, hypotéka dva miliony se prodraží v prvním případě o devět tisíc a ve druhém o 15 tisíc korun.

Kromě jednorázového poplatku na začátku se platí i měsíční poplatek, obvykle do 150 korun. Většina bank navíc požaduje, aby si u ní klient zřídil běžný účet, a jeho vedení také něco stojí.

Mimořádná splátka? Mimo termín s pokutou

Všechny banky umožňují mimořádnou splátku hypotéky v termínu, kdy končí fixace úrokové sazby a určuje se nová. Kdo se z nějakého důvodu chce vyrovnat s bankou mimo tento okamžik, tomu se hypotéka prodraží. O kolik, to některé banky nerady sdělují jasně předem a schovávají se za formulaci „individuálně stanovené penále“. Je třeba počítat s tím, že pokuta může dosáhnout až výše úroků, se kterými banka počítala do konce fixace. První vlaštovky na trhu již nabízejí mírnější podmínky – klienti eBanky mohou splatit až polovinu úvěru po každých dvanácti splátkách, GE Money Bank nabízí mimořádné splacení kdykoli, ovšem jen pro ty, kdo si takovou možnost předplatí. Stejně tak je v několika případech možné kdykoli doplatit americkou hypotéku.

Týdny čekání jsou minulostí

Hypotéky jsou dnes k mání rychle, téměř na počkání. Česká spořitelna slibuje v případě, že se zájemce obrátí na některé z jejích  hypotečních center, vyřízení půjčky do tří dnů. Takové radosti se však pravděpodobně nedočkáte, tři dny jsou totiž limit „po dodání všech potřebných dokladů“. Zkušenosti těch, kdo mají celé řízení už za sebou, potvrzují, že napoprvé nejsou všechny doklady a potvrzení pohromadě snad nikdy.

Chcete hned bydlet ve svém?
Která banka vám poskytne nejvýhodnější hypotéku?
Čtěte speciální přílohu iDNES Hypotéky.

 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Státní hypotéka není takový trhák, jak se čekalo. Co vlastně je?

Ilustrační snímek

Mluvilo se o enormním zájmu. A počítalo se s tím, že bude objem peněz určený na státní hypotéku pro mladé vybraný do...

Jak se říjnové zpřísnění pravidel u hypoték dotkne daní?

Ilustrační snímek

Pořídit si nový byt či dům za hotové je pro naprostou většinu rodin nereálné. Pro řadu lidi je proto hypotéka jasnou...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Eurozóna je neudržitelná

Eurozóna je neudržitelná

Kurzy.cz „Euro slaví dvacet let od svého vzniku, ale šampaňské nikdo neotvírá. Snad s výjimkou pomýlených eurokratů, jako je pre...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROCESS ENGINEER!

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz