Martin Mašát

Martin Mašát | foto: Partners

Nemovitosti jsou drahé! Ale kdeže, vysvětluje ekonom

  • 142
Zaručené zprávy o drahých nemovitostech, cenových bublinách a nárůstech hodnoty bydlení číhají na každém kroku. Ale skutečnost není až tak dramatická, jak vypadá. Vždyť růst cen nemovitostí za posledních devět let nedosahuje ani dvou procent ročně. Proč tomu tak je, přibližuje Martin Mašát, ekonom Partners.

Spočítejte si cenu hypotéky

Využijte on-line kalkulačku zdarma a porovnejte nabídky hypotečních úvěrů.

V posledních dvou letech ceny nemovitostí opravdu vyskočily, ale faktem je, že jen dohání nudu let předchozích. O současné situaci nejlépe vypovídá index vývoje cen bytů zveřejněný Českou národní bankou, kde je jasně vidět pokles od roku 2008 a akcelerace cen v posledním období.

Ceny nemovitostí pokořily jen mírně inflaci

Za posledních devět let není průměrný nárůst cen zas tak impozantní, vždyť zhodnocení o 15 % je v porovnání s jinými investicemi spíš tragické.

Index cen nákupu existujících bytů v letech 2007 až 2017

Mnoho lidí asi překvapí, že růst cen nemovitostí je velice podobný klasické inflaci. Hodnota průměrného nákupu neboli inflace za stejné období vzrostla o 13 %, reálné zhodnocení bylo tedy zanedbatelné – pouhá 2 %. Jedná se však o průměrné ceny bytů v celé České republice.

Je zarážející, jak odborníci vehementně varují před nárůstem cen nemovitostí, když se několik let všichni shodovali, že je nutné podpořit inflaci, která je údajně strašně nízká. Do ekonomiky bylo napumpováno 2,5 bilionu korun a výsledkem je podobný růst cen jako u nemovitostí. Pokud se opomenou efekty, jako je rozhozený trh úrokových sazeb a pokřivený kurz české koruny, tak proč je růst cen nemovitostí o 15 % vysoký a růst inflace o 13 % se považuje za nízký? Něco tu nesedí. 

Pro zaměstnance nemovitosti zlevnily

Ceny můžete porovnat nejen s inflací, ale třeba i s růstem mezd. A průměrná mzda vzrostla od roku 2008 skoro o 30 %. Při inflaci 13 % jde o reálný/neinflační nárůst příjmů o 17 %.

Čtěte také

V roce 2008 se tedy více vyplatilo soustředit na svoji práci a kariéru než kupovat nemovitost. Investice do vzdělání a zvýšení kvalifikace byla rozhodně výnosnější. V porovnání s výdělky jsou nemovitosti vlastně řádově levnější než před 10 lety.

Nevýhody nemovitostí na druhou

Ať už jste investovali do akcií, nebo dluhopisů formou podílových fondů či napřímo, tak máte svůj majetek o desítky procent vyšší než jen v nemovitostech. Nemluvě o nutnosti nemovitost udržovat, platit poplatky či úroky z hypoték. Netransparentnost cen, nemožnost diverzifikace, nelikvidita na trhu nemovitostí a daně z převodu jsou další náklady navíc.

Martin Mašát (1977)

  • Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a Institut ekonomických studií na Univerzitě Karlově.
  • Je držitelem titulu CFA (Chartered Financial Analyst) udělovaného CFA Institutem v USA.
  • Na finančních trzích se pohybuje od roku 2000.
  • V Partners se věnuje řízení investičního procesu a obchodování s cennými papíry.

Někteří šťastlivci byt pronajímají, ale pro mnoho majitelů je tato cesta přítěží. Vždycky nastane období, kdy nemovitost není obsazená, musí se obnovovat, pojistit se a z případného zisku zaplatit daň.

Nejsou Vinohrady jako Vinohrady

Současná mediální kampaň, ostatně podobná jako u másla, je jen zahřívání krátkodobé bubliny.

Málokdo si uvědomuje, že ceny populárních projektů mohou i klesnout. Příkladem budiž Velká Británie, kde ceny nemovitostí vzrostly o 5 % za rok, ale v samotném Londýně klesly o 5 % a v některých čtvrtích i o více než 10 %.

Podobné je to u nás. Průměrný růst cen o 10 až 15 % neznamená, že cena bytu v paneláku na Vinohradech v Chomutově roste jako raketa, ale že byt v aktuálně módních pražských Vinohradech vyskočil třeba o 40 % za rok. A chomutovský byt musí průměr vyrovnat. Poklesem.

Růst cen je silně nerovnoměrný a lokalizovaný především do větších měst, jako jsou Praha, Brno a podobně. Proto opatrně při čtení analýz a dělání závěrů podle průměrných cen.

Selský rozum a co nejdelší fixace hypoték

Současný humbuk se tedy týká jen některých míst. V průměru ceny rostou spíše méně. Za posledních 10 let sotva pokryly inflaci a vůči vývoji platů jsou dokonce levnější. Když si chce někdo dům nebo byt pořídit, není pro něj aktuální situace až tak strašná. Samozřejmě, před rokem, dvěma by byl nákup veselejší, ale nikdo není prorokem.

Při koupi si pohlídejte, zda není nemovitost zbytečně přestřelená, a pak v klidu zainvestujte. Obrovskou výhodou jsou levné sazby hypoték. Ale pozor, tato výhoda brzy zmizí, proto si zafixujte sazby na co nejdelší dobu. Klidně až s ročním předstihem.

Důvod dává i sama Česká národní banka. Opět zavelela ke zdražení půjček. Podruhé letos zvýšila úroky. Očekávejte proto rychlý růst sazeb hypotečních úvěrů a propad cen dluhopisů. Také růst cen nemovitostí po hektických dvou letech zpomalí na obvyklé hodnoty.